10 skladeb, kterými se motivoval Steve Jobs

Steve Jobs si pomocí skladeb pomáhal krotit své nálady a podporovat kreativitu. Podívejte se na 10 skladeb, které si přehrát když bude nejhůř. Každá skladba by měla pomoci s jiným problémem, takže než mávnete rukou nad tím, že to nefunguje, zohledněte to, že Steve Jobs dokázal vybudovat nejhodnotnější značku na světě. 

Dokonce ani lékaři význam hudby nepodceňují. Nejrůznější studie prokázaly, že speciické melodie aktivují důležité části mozku. Pak je možné programovat svou mysl tak, aby vyvolávala konkrétní požadované pocity a myšlenky. Steve pro podobný účel používal také meditaci, která ho ráno zbavovala stresů a obav. Hudbu nasazoval kdykoliv během dne, kdy potřeboval srovnat své nálady a rozhozenou mysl.

John Lennon – Imagine

Představ si, že neexistuje ráj. Ani peklo. Ani státy. Ani náboženství. Nic, pro co by se mělo zabíjet nebo umírat… John Lennon vypráví o tom, že je snílek. Jobs touto skladbou navozoval myšlení, kterým vytvářel své produkty tak, aby pomohly dělat svět lepším místem k životu. Snažil se zaměřovat na smysl, ne na obchodní výnos.

john-lennon

Bob Dylan – Highway 61 Revisited

Bob Dylan a jeho biblická ironie obsahuje jednu klíčovou pasáž. Bůh v ní vysvětluje Abrahámovi: „Můžeš dokázat všechno, co chceš.“ Naznačuje, že i když to napoprvé nevyjde, příště to vždy vyjde lépe (díky ponaučení z chyb). Pro Jobs velká inspirace, jak jít za svým snem, ať se zdá jakkoli šílený nebo nedosažitelný.

no-direction-home

Cat Stevens – Hard Headed Woman

Hledám tvrdohlavou ženu, která mě bude brát takového, jaký jsem. A když ji najdu, nebudu potřebovat nikoho jiného, ne ne ne. Tak začíná Cat Stevens ve skladbě, jež Jobsovi umožňovala vymést z hlavy všechny pochybovačné „pavouky“ o své ženě Laurene. Soustředit se na jeden cíl, byznys, ne ženy, neúzkosti, ne žabomyší hádky.

1401x788-77410181

Glenn Gould – The Goldberg Variations

Johann Sebastian Bach byl Jobsovi předlohou v dosahování téměř dokonalé jednoduchosti a účelnosti. Klávesový virtuóz využíval komplexností melodií, Jobs se snažil o maximální uživatelské zjednodušení přetechnizovaných technologií.

glenngould

Grateful Dead – Truckin‘

Kapela Grateful Dead přiměla Jobse jinak přemýšlet o cestování. Učil se vnímat přejezdy nebo přelety ne jako příležitosti k odpočinku, ale k pozorování a hledání inspirací, námětů, mezer. Navíc mu pomáhala opakovaná výzva: Udržuj směr.

1401x788-74273862

Jackson Browne – Late for the Sky

Jackson Browne zpívá o ztracených příležitostech. Jobs využíval tuto přemýšlivou baladu k vybalancování svého životního pohledu v těžkých časech. Uvědomoval si, že není zisků bez ztrát, že za každou zkušenost se platí a každý neúspěch je pořád krokem vpřed, protože nás obohacuje o užitečný prožitek, motivaci a touhu každou nepřízeň co nejrychleji obrátit.

1401x788-JacksonBrowne2014

Miles Davis – Blue in Green

Výborné číslo Milese Davise, ikonického jazzového trumpetisty, Jobsovi pomáhalo zklidnit mysl po dlouhém dni a tvrdé práci. Prý u ničeho lépe neusínal.

miles-davis

Rolling Stones – Best of Burden

Klasika od Rolling Stones vypráví, proč si zachovat individualitu, i když okolí tlačí na to, abychom nebyli sami sebou. Jobse bavila proto, že mu pomáhala vyrovnávat se s hatery. Píseň totiž vyjadřuje rozpor, kdy někdo má touhu říkat, že „nejsme jeho typ a nebude nám věnovat svůj čas“, ačkoli nám ustavičně věnuje svůj čas.

VARIOUS

The Who – Won’t Get Fooled Again

The Who svým politickým manifestem báječně vedli Jobse k jeho unikátu: I když ve své kariéře nadělal spoustu chyb, nikdy žádnou dvakrát. „Tohle nebyla píseň, ale moje podnikatelská strategie,“ vyjádřil se s úsměvem. A prý si s gustem zpíval hlavní větu: Nenech ze sebe udělat znovu blázna, ne ne! … Seznam se s novým bossem. Stejným, jako byl ten starý. (Jen ponaučenějším.)

The Who

Peter, Paul and Mary – Blowing in the Wind

Jestliže Lennon inspiroval Jobse k přemýšlení o světě, jaký ještě není, tento (napsaný Bobem Dylanem) ho nutil dotahovat věci, o které se jednou pokusil – zůstávat v projektech, které započal, a nepoletovat v rozptylujících oblacích. Tím si Jobs budoval to, čemu se říká GTD. Get-things-done. Schopnost dokončovat i to, co se zdá pracné až nemožné.

Peter_Paul_and_Mary_1970

Zdroj: Firstclass

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru