11 věcí, které byste měli přestat dělat na Facebooku

Taky už vás unavuje chování některých vašich přátel na Facebooku? Facebook je s více než 1 miliardou aktivních uživatelů nejpopulárnější sociální sítí. A s velkou popularitou přichází i některé špatné zvyky uživatelů, kteří chtějí přes Facebook prodávat své mizerné výrobky, jen se tak vytahovat nebo ještě něco horšího.

Takže pokud zjistíte, že i vy děláte některou z následujících jedenácti věcí, měli byste s tím okamžitě přestat, než znechutíte většinu svých přátel.

1. Označování náhodných lidí na fotografiích

Prosím přestaňte označovat lidi, které sotva znáte, na fotografiích, které s nimi nemají nic společného. Jedna věc je, když vás přítel označí na naprosto příšerné fotografii a zveřejní ji, aby se jí všichni mohli zasmát. Aspoň jste to vy. Ale lidé, kterým je myšlena tato rada, nahrávají fotografie a označí na nich tolik lidí, kolik je jen možné. Jedná se o klasický tah spammerů, takže si dávejte pozor na každého, kdo to dělá. A jak s tím bojovat? Zastavit by je mohl například osobní vzkaz, ale pokud vás někdo prostě chce označit v každém svém příspěvku, tak asi jen tak nepřestane. V takovém případě je pak nejlepší nějaká veřejná pomsta, ať každý vidí, co si o tom myslíte. Ano, pomsta by měla být sladká. A chladná.

2. Křížové příspěvky z Twitteru

Jasně, chápeme, že někteří lidé prostě nemají co říci. Vždyť hodně lidí zveřejňuje stejné věci na Twitteru, Facebooku, Google+ a dalších sociálních sítích, ale aspoň mají tu slušnost, že automaticky neodesílají tweety na Facebook. Za prvé budou mít vaše příspěvky pro Facebook mnohem menší váhu, když budou provázány s aplikacemi nějaké třetí strany, která je v podstatě konkurencí Facebooku. A za druhé pokud to uděláte, je to jasné znamení, že se Facebookem moc nezabýváte nebo jste líní sami psát.

facebook_you_doing_it_wrong

3. Likování vlastních příspěvků

Právě jste přidali fotografii nejrozkošnější kočky nebo dítěte. Ano, to je strašně fajn. Ale pak si ji sami olikujete. To trochu postrádá smysl, nemyslíte? Vždyť jste ten, kdo tu fotku zveřejnil, takže je dost jasné, že se vám líbí. Skutečný důvod, proč si likovat vlastní příspěvek je však jasný. Akce „To se mi líbí“ se totiž objeví v postranním panelu vpravo nahoře. A tam si vašeho příspěvku ostatní uživatelé lépe všimnou. Takže se jedná o typické chování samozvaných guru v oblasti sociálních médií nebo lidí, kteří si stavem svých příspěvků nejsou moc jisti.

4. Pozvánky nových stránek

Chápeme, musíte vytvořit stránku pro vaši firmu, ale přestaňte nás zvát do poloviny Facebookových stránek. Místo pozvánek zkuste stránky sdílet na vlastním profilu, vaši přátelé je tak uvidí a pokud je shledají zajímavými, mohou se sami rozhodnout, že je budou sledovat. Možná to trochu není vaše vina, protože vytváření stránek a pozvání všech přátel může být lákavé, ale většině z vašich přátel se vaše stránky líbit nebudou a možná že se nebudou líbit nikomu. A ti, kteří to dělají, už asi zjistili, že to tak skutečně je.

1

2

5. Žádosti aplikací

Pokud na Facebooku celý den hrajete Farmville, mělo by vám to být dost trapné a to poslední, co byste měli kdy chtít udělat, je pozvat tam i své přátele. Žádosti z her všechny jenom otravují. O své úspěchy o tom, co jste vypěstovali, se prosím dělte jen s přáteli, o nichž víte, že se hře také věnují.

6. Navrhování přátel

Přestaňte prosím někomu naznačovat, že tohle by mohl být jeho přítel. Místo toho by mohl daný člověk položit otázku, proč se přátelí s vámi. A nejhorší je, když někteří Facebookoví experti spárují a navrhují až 50 náhodných přátel k sobě. Tím, že navrhovaní lidé dostanou upozornění (v žádostech o přátelství) se mohou mylně domnívat, že je spammeři požádali o přátelství. Ve skutečnosti spammeři obvykle začínají tím, že si vás přidají mezi přátele (nebo vám je navrhne nějaký přátel). Facebook postihuje lidi za to, že žádají příliš mnoho přátel, ale spammeři, kteří párují a navrhují přátele, pozornosti unikají.

7. Přidávání přátel do náhodných skupin

To je snad učebnicový příklad spamu. Lidé si vás přidali do náhodných skupin bez vašeho vědomí a najednou vám přichází oznámení pro každý příspěvek ze skupiny. Pokud se vám to stane, ujistěte se, že opustíte skupinu nebo alespoň vypněte oznámení v rámci nastavení skupiny. Stejně tak se vypořádejte s přátelstvím s tím, kdo vás tam přidal. Pokud nechcete být osobou známou pro své činnosti na Facebooku, je tohle případ s varovnou červenou vlajkou.

8. Hromadné zprávy

Přestaňte posílat hromadné zprávy desítkám lidí. Jistě jste již někdy takovou také dostali. „Prosím dejte like mé stránce“ nebo „hlasujte pro mě“. Lidem se takové hromadné zprávy obvykle hnusí. Pokud jim opravdu chcete něco říci, přizpůsobte zprávu pro každého jednotlivce. Rozesílání hromadných zpráv je přímo snad ten největší příklad spamu.

3

4

9. Pozvánky na směšné události

Také jste jistě poctěni, když někdo chce, abyste přišel na událost čtení poezie na Sibiři, ale nejste si úplně jisti, zda to budete moci uskutečnit. Když posíláte hromadné žádosti spoustě lidem, které ani neznáte, vypadá to docela spammersky…

10. Tlačítka Like

Když se někdo odváží na váš blog, okamžitě ho pozdraví alarmující Facebook like tlačítko, aby označili vaše stránky jako „To se mi líbí“. A pak, když toto obrovské tlačítko zmizí, příspěvky na vašem blogu jsou sotva viditelné mezi stovkou dalších „like“ tlačítek strategicky umístěných po celém webu. Tak to ne, tohle je špatně.

5

11. Šťouchání lidí

Dříve to bývalo vtipné, ale teď už možná nadchází ten čas, kdy by se Facebook mohl téhle funkce zbavit. Taky už jen znuděně odkliknete každé šťouchnutí? Ovšem bez ohledu na to, jak se k této funkci stavíte, si musíme přiznat, že je to jediná situace, kdy je přijatelné, že do vás někdo strká.

poke-me-again-i-dare-you

Pokud jste jedním z lidí, kteří denně páchají tyto zločiny, zdržte se jich teď prosím! Ať už se třeba snažíte něco prodat či propagovat, budete mít mnohem větší šanci toho dosáhnout, když budete používat poctivé taktiky.

6

7

8

Zdroj: dashburst.com, theoatmeal.com

Komentáře

Nahoru