11 způsobů, jak vyřešit problémy s Wi-Fi

Kde bychom dnes byli bez Wi-Fi? Jenže většina z nás zná ty situace, kdy bezdrátové připojení funguje buď pomalu, nebo nefunguje vůbec. Stává se to každému a upřímně nemusíte být zrovna zkušený IT guru, abyste si s tím věděli rady.

Máme pro vás 11 jednoduchých tipů, jak opravit nefunkční Wi-Fi.

Problém číslo 1: Wi-Fi vůbec nefunguje

Pokud je Wi-Fi zapnutá, ale nevysílá signál, nebo ho prostě jen na daném zařízení (notebook, smartphone) nevidíte, vyzkoušejte tohle.

1. Stiskněte Wi-Fi tlačítko na zařízení
Některé notebooky mají on/off tlačítko pro Wi-Fi. Bývá většinou někde nad klávesnicí, tak se podívejte, zda je zapnuté. Případně ho vypněte a znovu zapněte.

wifibutton

2. Restartujte zařízení a router
Jistě víte, že často pomůže zařízení jen vypnout a zapnout. Zkuste restartovat nejdřív notebook, a když to nepomůže, tak restartujte i router. Většinou na to má nějaké tlačítko, případně ho vyndejte ze zásuvky.

3. Vypněte zařízení
Pokud vám Wi-Fi přestane fungovat, zatímco ji používáte, vypněte počítač a pak i router. Zkontrolujte zapojení všech kabelů, pak zapněte router a počkejte chvíli, než se načte. Následně zapněte notebook.

4. Obnovte router do továrního nastavení
Jestli váš počítač stále nemůže najít Wi-Fi síť, stiskněte tlačítko na zadní straně routeru, které slouží pro jeho restartování. Obvykle ho musíte držet aspoň 10 sekund. Router se tím obnoví do továrního nastavení, což vymaže nastavení, takže budete muset znovu nastavit jméno (SSID) a zabezpečení. Ale počítač už by síť měl vidět.

Problém číslo 2: Wi-Fi je pomalá

Pomalé Wi-Fi připojení je snad ještě horší než žádné připojení. Naštěstí se tento problém dá docela snadno opravit.

5. Zabezpečte si svou síť
Jestliže nemáte svůj router zabezpečený dobrým heslem, může se na něj připojit kde kdo. Nejen že vám potom kdokoliv může krást citlivé údaje, ale hlavně vám také zpomalí Wi-Fi. Rozhodně na routeru nenechávejte nastavené výchozí Wi-Fi. Pro lepší ochranu se doporučuje také vypnout vysílání SSID, čímž zajistíte, že ostatní lidé vaši síť vůbec neuvidí.

6. Aktualizujte firmware routeru
Kontrolujte webové stránky výrobce routeru, abyste zjistili, zda náhodou není dostupná bezplatná aktualizace firmwaru.

7. Přepněte kanál routeru
Je-li váš router nastavený na kanál, který používá i hodně lidí v okolí, zpomaluje to Wi-Fi. Zkuste se přepnout na jiný kanál – např. 1, 6 nebo 11 bývají docela prázdné.

channel

8. Kupte nový router
Jestliže máte už několik let starý router, možná je to důvod nedostatečné rychlosti. Dnešní technologie už jsou zase trošku někde jinde.

Problém číslo 3: Malý dosah Wi-Fi

Slabý signál je klasickým problémem. Zkuste tyto tipy.

9. Přemístěte router
Chcete-li získat lepší signál, přemístěte router.  Neskrývejte jej za TV nebo za tiskárnou, dejte jej daleko od mikrovlnné trouby a bezdrátového telefonu kvůli rušení signálu. Najděte nejlépe nějaké otevřené místo, kde nebude signálu nic bránit.

10. Vyměňte anténu
Problém může být také v nedostatečně silné anténě. Vyměňte ji, ale vyberte tu správnou. Existují totiž dva typy: všesměrové a směrové. Většina domácích routerů má všesměrové antény, které vysílají signál do všech směrů. Ale pokud máte Wi-Fi někde na kraji bytu, lepší bude směrová.

antenna

11. Kupte si repeater
V případě, že signál nedosáhne po celém bytě, stačí si koupit repeater, který rozšíří dosah.

Fotografie: notebookcheck, tplink, iphonehacks

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru