12 věcí, které jste o dronech nevěděli

Dron, hexakoptéra, kvadrokoptéra, multikoptéra. Ještě před několika lety byly vyjmenované pojmy takřka neznámé. Nicméně během pár let se drony staly žhavým tématem. Zpočátku bezpilotní letouny využívaly vojenské velmoci k monitorovacím, průzkumným a špionážním operacím. Ale do popředí se nyní rapidně prodírají drony pro komerční a hobby účely.

V současné době na obloze běžně létávají nepatrná zařízení čtvercové konstrukce, která zaznamenávají okolní krajinu z ptačí perspektivy. S drony můžete získat unikátní záběry a fotografie, které byste pořídili pouze z klasického vrtulníku řízeného pilotem. Ale takové pořizování snímků by bylo poměrně nákladné. Dron je cenově přijatelnější řešení.

Kvadrokoptéra Hubsan X4 FPV

Kvadrokoptéra Hubsan X4 FPV s kamerou stojí 5 490 Kč, Zdroj: T.S. Bohemia

V posledním desetiletí se počet dronů zvýšil desetinásobně. Ačkoliv bylo o dronech napsáno spoustu, prozradíme vám fakta, o kterých jste možná ani netušili.

1. USA a Izrael jsou největšími výrobci dronů

USA a Izrael jsou země, které představují největší producenty bezpilotních letounů. Ačkoliv ostatní země se také snaží dostat mezi výrobní velmoci, většinou je zastaví špatná technologie. A jak je na tom Česká republika? Ve výrobě dronů by se už mohla srovnávat se sousedním Německem.

2. Drony nejvíce využívají Američané

Určitě není překvapením, že nejčastěji bezpilotní letouny využívají lidé v USA. Samotný Barack Obama otevřeně přiznal, že používá velice často drony ve vojenských strategiích. Uznal, že už nemá smysl tuto skutečnost tajit.

V České republice jsou drony velice poptávané od společností z oblasti energetiky a složek Integrovaného záchranného systému.

3. Dron pomohl k nalezení Usáma bin Ládina

Ozbrojené drony byly původně použity k nalezení Usáma bin Ládina v roce 1998. Americká armáda využívala drony, aby vystopovala a sledovala pohyb al-Káidy na Blízkém východě.

4. Náklady na model Reaper jsou 30 milionů dolarů

Výroba jednoho dronu „Predator“ stojí 4,5 milionu dolarů až 11 milionů dolarů. Ale mnohem nákladnější je vyspělejší dron „Reaper“, jehož výroba stojí asi 30 milionů dolarů.

Dron Atomics MQ-9 Reaper

Dron Atomics MQ-9 Reaper, Zdroj: Wikipedia

5. Drony malé jako hmyz

Ale ne všechny drony jsou v podobě letadel. Existují také drony malé jako hmyz. Co se týče tvarů a velikostí, drony jsou poměrně flexibilní.

6. Vražedné drony zabily spoustu lidí

Ačkoliv na první pohled působí jako neškodná zařízení, v minulosti vzaly spoustu životů. V letech od roku 2004 do roku 2012 bylo drony zabito 2 562 až 3 325 lidí v Pákistánu, z nichž 474 až 881 lidí byli civilisté. A mezi nimi nechyběly ani děti, jichž bylo celkem 176.

7. Lidstvu i pomáhají

Drony mohou lidstvu velice pomoct. Nevládní organizace používá vynález jako dopravní prostředek pro přepravu léků do odlehlých afrických vesnic, kam se nejrychleji dostanou právě drony. Zachrání tak spoustu lidských životů.

8. Třeba vám dron jednou doručí pizzu

Už se objevily myšlenky, že by dron mohl nahradit klasickou doručovací službu. A můžete tak od rychlého zařízení dostat pizzu ještě teplou jako právě vytaženou z pece. Otázkou však zůstává, jaký řetězec si může dovolit zakoupit flotilu dronů.

3D Robotics IRIS

Dokážete si představit, že by vám například dron 3D Robotics IRIS donesl pizzu? Zdroj: T.S. Bohemia

9. Zemědělci si nemohou drony vynachválit

Létající zařízení slouží také k průzkumu polí. Zemědělci snadno zjistí, zda zavlažovací systémy pracují a zda jsou rostliny v dobrém stavu. Rychle odhalí, pokud některé rostliny jsou nemocné anebo poškozené. A nemusí přitom udělat ani krok po poli.

10. Dron zaznamená sportovní utkání

Uplatnění drony nachází také ve sportovní oblasti. K leteckým záběrům byl dron použitý na utkání v kriketu Cricket World Cup 2015.

11. A natočí také svatby, oslavy a další události

A stále více se drony používají na svatbách, oslavách a dalších významných událostech. Létající přístroje mohou zachytit různé okamžiky z různých úhlů.

12. 3D Robotics za jeden měsíc prodal 500 tisíc dronů

Američtí úředníci odhadují, že během loňských prázdnin bylo prodáno ve spojených státech celkem jeden milion dronů. Odhady jsou odvozeny z toho, že jen v listopadu 2014 výrobce 3D Robotics prodal přes 500 tisíc jednotek.

Existuje celá řada výrobců dronů, přičemž největší je čínský DJI Innovations. V České republice jsou oblíbené také drony francouzské společnosti Parrot či amerických společností 3D Robotics a PrecisionHawk.

Parrot AR.Drone 2.0 Elite Eidition Sand

Parrot AR.Drone 2.0 Elite Edition Sand s navigačním modulem GPS stojí 7 999 Kč, Zdroj: T.S. Bohemia

Drony v České republice

Poptávka českých firem po bezpilotních letadel rapidně roste. Doposud bylo registrovaných několik desítek dronů a bezpilotních letadel (nejsou zde započítány drony využívané k volnočasovým aktivitám a soukromým účelům). Dronům při kontrolních letech pomáhají různé komponenty, jako termokamera anebo fotoaparát. Některé modely jsou vybaveny fotoaparátem umožňující záběry ve formátu 4K.

Společnost T.S.Bohemia, která nám poskytla fotografie s drony od známých značek, má ve svém produktovém portfoliu také různé RC modely. Vedle kvadrokoptér má pestrou škálu RC vrtulníků, které slouží především k zábavě, a RC automobilů, se kterými si zkrátíte volnou chvíli.

Komentáře

Nahoru