13 miliard let vývoje Vesmíru ve dvouminutovém videu

Z podporou mezinárodního vědeckého týmu vzniklo dvouminutové video, které vám odhalí 13 miliard let ve Vesmíru. Zjistíte, jak díky velkému třesku vznikl. A jak zároveň s tím vznikly i černé díry, galaxie, slunce…

Za jak dlouho se vyvíjí Vesmír? Je to 13 miliard let. A jak dlouho vám zabere zhlédnutí videa, které popisuje, jak celý proces – vzniku Vesmíru probíhal? Jsou to dvě minuty. Docela dobré, podívat se během dvou minut na tak dlouho dobu… Avšak to je účelem současných simulací a učebních videí – být co nejobsáhlejší a nejkratší, aby to diváka stále bavilo.

Detailní Vesmír, tak jak ho nikdo nezažil

A nyní již k videu, tedy k simulaci, kterou vytvořil mezinárodní tým vědců z Německa, Británie a Spojených států. Projekt nazvali Illustris. Jak Vesmír, tak video začínají velkým třeskem, dále tvorbou nejrůznějších vesmírných těles – černých děr, galaxií, atd.

Za pět let využili okolo 8000 počítačů

Mimochodem, jedná se o první simulaci svého druhu, která ještě k tomu popisuje vznik Vesmíru. Zrealizování celého projektu trvalo 5 let. Tým vědců pod vedením astrofyzika Marka Vogelsbergera potřeboval a využil dohromady cca 8000 počítačů. 

Vybírá jen ta nejlepší témata a snaží se psát tak, aby to lidi bavilo. Nezastavuje se před ničím, na rozhovory bere suprové lidi. Řídí se heslem "Per aspera ad astra", tedy "Přes překážky ke hvězdám".

Komentáře

Nahoru