2 kroky, díky kterým zjistíte, v čem jste opravdu dobří

Pokud půjdete na kávu s úspěšným obchodníkem a ten se vás jen tak mimochodem zeptá, jaké jsou vaše dovednosti, často se mu dostane velmi neutrální odpovědi. Možná, že jste nad touto otázkou nikdy nepřemýšleli. Ale měli byste. Jedině tak můžete profesně růst, abyste byli v životě spokojení.

Představte si, že sedíte na kávě s velmi významným HR managerem, který se vás jen tak mimochodem zeptá, jaké si myslíte, že jsou vaše dovednosti. Povětšinou z nás v takových případech vypadnou věty typu: „Nevím, moc zvláštních schopností nemám.“ Možná, že toho ale umíte víc, než si myslíte.

Nyní se zamyslete nad tím, co vás baví. Jste dobří v organizování večírků, ve vyprávění příběhů? Jste komunikativní? Určitě takových činností vymyslíte spoustu. Sepište si je na papír, ať máte přehled.

Váš úkol se skládá z následujících kroků:

  1. Zamyslet se nad tím, co vás baví a jde vám to dobře. Nemusí přece jít o činnosti, které využíváte jen v práci. Pak je sepište na papír.
  2. Setřiďte jednotlivé položky do skupin (činnosti, které máte nejradši, za které jste nejvíce placení, které jste už dlouho nevyužili, a ty, které byste chtěli vylepšit)

Seznam vašich dovedností

Tento seznam nemusí být nutně perfektní. Ve fázi vytváření seznamu jde spíše o množství. V čem jste tedy dobří? Umíte vytvářet skvělé marketingové plány? Jste přeborníci na vytvoření rozpočtu? Máte bezvadné organizační schopnosti nebo umíte špičkově jednat s lidmi? Vše si nyní zapište do seznamu.

Přijde vám to přirozené?

entrepreneur-593358_1280

To, co se vám zdá přirozené, ostatní často nedovedou

Myslíte si, že to, co děláte vy, může dělat každý? Ujišťuji vás, že nemůže. Například večírky, které organizujete vy jsou nezapomenutelné, protože dbáte na každý detail a přímo z vás srší dobrá nálada. Protože je pro vás něco podobného jednoduché, ještě to nutně neznamená, že se nejedná a dovednost, kterou můžete uplatnit i v pracovním životě. Pro spoustu lidí vaše dovednosti tak přirozené nejsou. A každý z nás v něčem vyniká.

Zeptali jsme se odborníků

Petr Jasinski, lektor komunikačních a prezentačních dovedností ze společnosti SelfRepGuru,doplňuje:

Takovouto analýzou jsem se sám zabýval, když jsem se rozhodl opustit korporátní život a dělat už jen to, co mě baví a v čem jsem opravdu dobrý. Čtenář by se měl zamyslet i nad tím, co už se mu v životě podařilo a co zažil, protože i tam jsou často skryté velké schopnosti, kterých si třeba nejsme vědomi. Zejména, když o schopnostech přemýšlíme jen v kontextu činností, za které nás je ochoten někdo platit.

Dále bych doplnil, ať se čtenář na své schopnosti zeptá i lidí ze svého okolí. Často totiž býváme až příliš sebekritičtí, ke své vlastní škodě.

A do třetice přidám, že takto vzniklý seznam je dobré mít po ruce když máme nějakou slabou chvilku. Když se nám nedaří, pokouší se o nás deprese nebo nás někdo zpochybňuje. Je škoda, aby to byla jen jednorázová záležitost. Osobně se ke svému seznamu schopností cíleně vracím.

Na pohled na celou problematiku jsme se zeptali také  Olgy Strnadové, lektorky „vytváření vztahů“a autorky Školy seznamování.  Ohledně zmiňovaného testování vlastních dovedností paní Olga Strnadová čtenářům vzkazuje následující:

Lidé často neznají a možná ani nehledají své skutečné talenty, nejsou si jistí, v čem jsou dobří. Přitom by to měla být jedna z prvních odpovědí při poznávání sebe sama. Někteří lidé objeví své talenty až v pokročilém věku, takže si co nejdříve odpovězte na otázky zde zmíněné. Pokud si nejste jisti, zeptejte se lidí, kteří vás mají rádi a kterým důvěřujete, ať vám pomohou. Nejste-li spokojeni v práci, zamystelte se: „Umožňuje vám vaše práce realizovat váš největší životní talent?“ Nejste-li spokojeni v jiné oblasti, upřímně si odpovězte: „Děláte v životě činnosti, které vyjadřují váš největší životní talent?“

Utřídění dovedností

Nyní, když už máte sepsané vaše dovednosti na papíře, všimněte si, že některé z nich jsou příbuzné. Jednotlivé položky si roztřiďte do skupin:

  • Dovednosti, které mám nejradši
  • Dovednosti, za které jsem nejvíce placený/á
  • Dovednosti, které chci vylepšit
  • Dovednosti, které jsem už dlouho nevyužil/a
entrepreneur-593371_1280

A jak se svými dovednostmi naložíte vy?

Nyní už byste měli mít jasno v tom, které dovednosti máte, které z nich využíváte, které z nich byste využívat chtěli, které naopak ne, a které z nich chcete zlepšit. Pokud vám většina dovedností spadá do kategorie „DLOUHO JSEM NEPOUŽIL“, je namístě popřemýšlet o změně zaměstnání.

Olga Strnadová, lektorka zabývající se vytvářením vztahů zmínila následující zkušenost:

Já osobně považuji za velkou výhodu, že jsem začala už na vysoké škole hledat odpovědi smyslu života, priorit, seberealizace a toho, co chci po sobě zanechat. Ze zkušenosti řady lidí, kteří se vydali na cestu osobního rozvoje a sebevzdělávání, vím, že zpočátku tyto otázky vyvolají vnitřní zmatek. Někdy je velmi těžké připustit si, že jsme dosud kráčeli po špatné cestě, že jsme se považovali za obět a nechali se životem doslova vláčet, ale je to první krok ke svobodě.

Měli bychom využívat co nejvíce našich schopností a dále je rozvíjet. Pokud nám naše práce absolutně nesedí a nevyužíváme v ní své schopnosti a dovednosti, pravděpodobně se nikam neposuneme.

Hodně štěstí při vlastní seberealizaci!

Zdroj:businessinsider, foto: flickr, pixabay

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru