3 tipy na prohlížeče, které možná neznáte. Nebojte se udělat změnu!

3 tipy na prohlížeče, které možná neznáte. Nebojte se udělat změnu!

Internetový prohlížeč je jakýmsi oknem do světa webu. Nebýt této aplikace, nerozrostl by se internet až do dnešních rozměrů. Zrod prohlížeče začala první verze Netscape Navigatoru, kterého později doslova rozdupal konkurent od společnosti Microsoft. Následně se začaly objevovat další a další mutace.

Některé z nich slaví obrovské úspěchy a mnoho uživatelů internetu na ně nedá dopustit. Pojďme se ale ponořit hlouběji do oceánu webových prohlížečů a nechme tyto „žraloky“ vysoko nad námi. Zjistíme, že jejich svět nekončí u několika nejproslavenějších. Můžeme tak narazit i na méně slavnější, ale zajímavé kousky.

Maxthon

Tento internetový prohlížeč vznikl v Číně jako nadstavba Internet Exploreru. Rozšiřoval jeho funkce a v pozdějších fázích vývoje do něj začaly být přidávány funkce známe z prohlížeče Mozilla. Dnes se z něj stal jakýsi střed těchto nejpoužívanějších prohlížečů. Na rozdíl od svého konkurenta hýčkaného společností Microsoft není takový žrout „prostředků“ a je o něco svižnější.

Podporuje veškeré základní funkce, které známe z jiných prostředí. Nemusíme se tedy bát, že bychom byli o nějakou ochuzeni. Rozhranní je velice intuitivní a lišta vlevo to vše jen podtrhuje. Nachází se na ní jak panel oblíbených stránek, tak i seznam stažených souborů a oblíbená RSS čtečka. Oproti jiným alternativám jsou vždy tyto funkce dostupné a nejsou všelijak poschovávány v menu. Je dostupný i český překlad. Obzvlášť vyvedená je základní domovská stránka s naposledy otevřenými stránkami a integrovaným vyhledávačem. Bohužel, není přeložena do českého jazyka.

Vzhled prohlížeče Maxthon

Náhled internetového prohlížeče Maxthon

RockMelt

Nezbytná pomůcka pro všechny, kteří žijí převážně Facebookem. Je postaven na základu prohlížeče Chrome a doplňuje do něj funkce sdílení obsahu z nejrůznějších sociálních sítí a zájmových webů. Mezi základními jmenujme ještě propojení s Twitterem, YouTube a Gmailem. RockMelt zobrazí ikonky těchto připojených služeb v levé části okna prohlížeče a po rozkliknutí nám odhalí přehledné okno s daným obsahem. Nachází se zde i zajímavá funkce označení internetové stránky pro pozdější přečtení. Je to vylepšená alternativa klasického Seznamu oblíbených. Umisťovat můžete nejen internetové stránky, ale také aktualizace stavů a další věci. Stačí jen kliknout na ikonku hodin u příspěvku či v adresní liště prohlížeče.

Vzhledem k tomu, že je tento prohlížeč uzpůsoben především na používání sociální sítě Facebook, zobrazuje v záhlaví programu známé ikonky pro oznámení nových žádostí a zpráv. Vynikající záležitostí je přehledný seznam online kontaktů v pravé části programu, který umožní chat bez načítání stránek Facebooku. K dispozici je rovněž český překlad, který si můžete aktivovat v nastavení.

Náhled internetového prohlížeče RockMelt

Náhled internetového prohlížeče RockMelt

Lunascape6

Lunascape6 přistupuje k zobrazování stránek po svém. Nevybírá si z jednoho zobrazovacího jádra, ale nabízí rovnou tři nejpoužívanější – Trident (Internet Explorer), Gecko (Mozilla Firefox) a Webkit (Google Chrome). Zajistí tak bezproblémový chod webu v jednom prohlížeči. Tuto možnost využijí zejména vývojáři internetových stránek, kteří již nemusejí mít nainstalovány tři různé prohlížeče pro testování. Přepínání probíhá za chodu a internetové stránce je možno napevno přiřadit jakékoliv vykreslovací jádro, které bude aplikace automaticky používat.

Prohlížeč je dostupný i v českém jazyce. Zaznamenali jsme však několik málo nepřeložených textů. Vzhled se poněkud liší, ale je jednoduché si na něj zvyknout. Menší výtku mám jen k menším ovládacím prvkům. Osoby se zhoršeným zrakem proto mohou zaznamenat určité problémy.

Náhled internetového prohlížeče Lunascape6

Náhled internetového prohlížeče Lunascape6

Všechny tyto aplikace si z koláče používaných prohlížečů ukusují jen velice malá sousta. Je to ovšem škoda. Nabízejí velice zajímavé funkce. Nezájem o tyto produkty často pramení  ze skutečnosti, že jsou uživatelé zvyklí na svůj prohlížeč a bojí se učinit změnu. Je to ovšem obrovská chyba. Nic neztratíte. Můžete jen získat.

Student integrované střední školy technické a ekonomické a Obchodní akademie. Již od puberty se začal věnovat internetu a softwaru. V současnosti pracuje na volné noze jako kodér internetových stránek a programátor. Jeho plánem do budoucna je vytvoření největšího česko-slovenského webu o hře na kytaru.

Komentáře

Nahoru