3 weby, kde můžete získat financování svého projektu

Crowfunding se těší stále větší oblibě. V překladu se jedná o získávání financí od cizích lidí, jimž nabídnete odměnu či podíl na vašem projektu. V celosvětovém měřítku má tento druh trhu velikost asi 11 miliard dolarů. V následujících řádcích se podíváme na pět nejvýznamnějších webů, kde můžete peníze pro financování projektu získat.

Stačí si na webové stránce, jež se crowfundingu věnuje, založit profil. Seznámíte lidi s tím, proč peníze potřebujete a kolik peněz si představujete. Nezapomeňte uvést také informaci o tom, co investor na oplátku získá od vás. Doporučujeme podívat se na již založené profily na webech, abyste si udělali obrázek o tom, jak ostatní lákají lidi na svůj projekt.

Kickstarter

kickstarter

Nejznámější crowfundingový web Kickstarter

Stejně jako má Česká republika horší přístup k některým americkým službám, má horší přístup i k webu Kickstarter. Tento web byl založen v roce 2009 v New Yorku. Přestože Česko nepatří mezi země, z nichž lze projekt zakládat, připojit se můžete. Stačí si najít partnera, jež se nachází v některé z vybraných zemí (USA, Británie a Nizozemí).

Zde můžete získat peníze pro spuštění svého projektu. Je kladen důraz na kreativitu. Nicméně nesmíte nabízet jako odměnu podíl ve firmě.

Při vybírání peněz nastávají dvě situace. Buď nedosáhnete požadované částky – v takovém případě zůstávají peníze dárcům. Nebo dosáhnete stejné či větší částky, než je stanovená. Pokud se dostanete do druhé situace, měli byste k projektu přidávat další návrhy. Přes Kickstarter bylo rozdáno již na 1,6 miliardy dolarů, což darovalo více než 8,3 milionů lidí.

IndieGoGo

IndieGoGo

Web IndieGoGo je přístupný i Česku

Portál IndieGoGo je přístupný také České republice. Web nabízí dvě formy, a to „vše nebo nic“, nebo si vezmete částku, kterou vyberete. Doposud bylo prostřednictvím webu IndieGoGo, který dostává provizi 4 %, vybráno kolem 400 milionů dolarů. Pokud se však nevybere stanovená částka, poplatek činí 9 % ze získaných peněz.

Crowdfunder

crowdfunder

Crowdfunder je přístupný také českým projektům

Na webu Crowdfunder se může představit i projekt z Česka. Je možné zvolit, zda bude nabídka veřejně viditelná. Dále se nastavuje minimální částka, kterou vám může investor dát, a odměna (akcie, dluhopisy, část z budoucího zisku).

Obchod se odehrává mimo portál Crowdfunder, a tak se mu neplatí žádná provize. Nicméně účtuje si 299 dolarů za měsíční poplatek. Dbejte zvýšené opatrnosti v případě obchodníků, s nimiž se spojíte. Sice jsou investoři označení jako „Acredited“, nicméně samotný portál upozorňuje, že je registrace jednoduchá a nedochází k žádnému prověření. Je dobré obchod konzultovat i se svým právníkem kvůli mezinárodním odlišnostem v legislativě.

Plumfund

plumfund

Plumfund je mladý crowdfundingový portál.

Další variantou, kde můžete získat finance ke svému projektu, je Plumfund. Jedná se o poměrně mladý crowdfundingový portál, který momentálně nevyžaduje žádné měsíční poplatky. Ostatní weby například vyžadují poplatky ve výši 5 % a výše. Plumfund byl dokonce uveden na Shark Tank a získal investici od Kevin O’Leary.

Zdroj: Forbes.cz

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru