4 tipy jak se chránit před e-mailovým spamem

4 tipy jak se chránit před e-mailovým spamem

E-mailové spamy jsou negativním vedlejším produktem internetové komunikace. Jedná se o nevyžádanou elektronickou poštu, která vám zaplňuje místo a dělá e-mail nepřehledným  a také vám může zavirovat počítač. Proti spamu se ale můžete chránit a několik způsobů vám poskytneme v tomto článku.

1.     Používejte filtry

Většina e-mailových serverů používá automatický filtr, díky kterému posílá některé e-maily rovnou do spamu. Jde však jen o malou část spamu, protože e-mailový server neumí vždy rozeznat, jestli se jedná o spam. Nejtypičtějším příkladem spamu, který je automatický vyřazen je, když se v obsahu nachází slovo „viagra“ nebo „sex“.

Filtr proti spamu si můžete nastavit i ručně. Většina e-mailových serverů by měla mít takovou možnost. Je hned několik možností, jak na to. Můžete si nastavit konkrétní e-mailové adresy, od kterých nechcete dostávat zprávy, ale také si můžete nastavit i určitá slova, které se nachází ve zprávě. Díky filtru může být spam z e-mailové adresy hned odstraněn.

Rada:

Pokud používáte „freemail“, doporučuji maily jako je Gmail, Yahoo nebo Outlook.com (Hotmail). Jedná se o světově nejlepší e-mailové servery, které se věnují i ochraně před spamem a pomocí jejich nastavení se můžete lépe chránit.

2. Organizujte si svůj mail

Zprávy, které vám chodí na e-mail, si můžete ukládat do různých složek, nebo jmenovek, podle toho, kam patří. Například si můžete vytvořit položky „Práce“, „Škola“ nebo „Peter“. Díky tomu budete mít méně problémů ve vyhledávání v historii zpráv, ale také rychleji rozeznáte, zda jde či nejde o spam.

Organizace e-mailu lze také nastavit pomocí filtru. Například způsobem, že z určité e-mailové adresy se budou zprávy automaticky ukládat do konkrétní složky, nebo jmenovky.

3.     Neotvírejte spamy

Spam se dá většinou rozeznat již podle názvu nebo e-mailové adresy. Pokud víte, že jde o spam, ani ho neotvírejte, ale rovnou zahoďte. I otevřením takové zprávy můžete dostat do svého počítače nějaké viry. V tom případe je dobré mít kvalitní antivirový program.

A když už si e-mail přečtete, nedejte se oklamat. Mnoho spamů je psaných ve smyslu, že jste vyhráli několik milionů dolarů, nebo vám někdo zanechal určitou částku, protože je po smrti. Nevěřte tomu, stačí se trochu zamyslet a zjistíte, že je to nesmysl. Také neposílejte zprávy zpět, nemá to význam.

4.     Nezveřejňujte svůj mail

Pokud vám chce někdo posílat spamy, musí znát vaši e-mailovou schránku. Pokud se s ní nebudete registrovat, kde se jen dá a nebudete ji jen tak zveřejňovat, výrazně tím snížíte množství spamů. Jedním řešením je, že si vytvoříte dva maily. Jeden bude určen na zveřejňování a druhý soukromý, který budete používat pouze pro soukromé účely.

Zajímavost:

Věděli jste o tom, že spamování je nelegální? Nemůžete jen tak posílat reklamy, nebo novinky komukoliv. Abyste mohli e-maily rozesílat, příjemce se musí zaregistrovat pro odebírání novinek, nebo reklam, nebo jiných e-mailů.

Komentáře

Nahoru