4 způsoby jak zrychlit domácí Wi-Fi připojení

Rychlá Wi-Fi je jako čistý vzduch nebo pitná voda z kohoutku. Nevšimnete si jí, dokud nezmizí. Většina lidí však s domácí Wi-Fi zápasí. Buď jim neposkytuje takovou rychlost, jakou mají v rámci svého internetového připojení mít, nebo vypadává.

Naštěstí existuje pár jednoduchých triků, které mohou pomoct. A nejlepší je, že je zvládnete úplně sami.

Nejdřív je třeba si ověřit, zda máte skutečně pomalou Wi-Fi. Třeba se vám to jenom zdá a víc z rychlosti vašeho internetu prostě nevymáčknete, protože si platíte tarif s nízkou rychlostí. Otestujte tedy rychlost internetového připojení třeba přes Speed Test nebo třeba české DSL.cz. Porovnejte čísla s tím, co vám garantuje poskytovatel. Jestli se o moc neliší, víc už toho nejspíš nedostanete. Pokud máte mít download 30 Mb/s a naměříte 28 Mb/s, tak je to naprosto v pořádku.

Pokud ne, můžete zkusit následující tipy.

1. Přestěhujte router na lepší místo

Máte router někde v rohu místnosti, tmavé skříni nebo zamotaný pod milionem šňůr? Čas na změnu! Nejlepší pozice pro router je střed vašeho domova. Je to jasné, čím dál jste od routeru, tím slabší je signál, takže když ho dáte do středu, připojení bude všude po domě zhruba rovnocenné.

Kromě toho se taky ujistěte, že kolem routeru není klimatizační systém, akvárium, betonové nebo ocelové konstrukce a další věci, které by mohly signál rušit. Pokud to jde, nechte kolem routeru otevřený prostor.

router-location

2. Kupte si nový router, pokud je starý

Jestliže si už nepamatujete, kdy jste si současný router kupovali, možná by nebylo od věci si koupit nový. To je dobrý tip hlavně pro ty, kteří si platí vysokorychlostní internet a nechápou, proč ho doma nemají. Starší routery prostě nedisponují současnými technologiemi a nemusí být ani stavěné na vyšší rychlosti.

Jak zjistit stáří routeru? Určitě má někde nějaké označení, podle kterého to vygooglíte. Podívat byste se měli také na bezdrátový standard. Pokud je to 802.11ac, je vše v pořádku. Jestli ne, máte nejspíš zastaralý router.

802-11-ac-logo

3. Správně nasměrujte antény

Pro optimální signál je dobré antény umístit tak, aby jedna byla vertikálně a druhá horizontálně. Možná to zní trochu absurdně, ale takhle zaručíte, že aspoň na jednu se bude vaše zařízení chytat. Některá zařízení mají totiž svislé antény a jiná (například Macbooky) zase vodorovné. Kromě toho se smarpthonem a tabletem se většinou pohybujete v různých pozicích a různém náklonu.

Jestliže se vám to zdá divné nebo máte router s interními anténami, volte raději jejich vzpřímenou polohu.

antenna2

4. Změňte kanál

Obzvlášť v panelácích bývá častým problémem rušení Wi-Fi navzájem. Ano, routery vašich sousedů určitě zhoršují signál. Většina routerů vysílá Wi-Fi na stejném kanálu, což je špatné pro všechny. S aplikací Wi-Fi analyzer (Android) se dá zjistit, na jakých kanálech fungují Wi-Fi ve vašem okolí. Pak se můžete přepnout na méně přelidněné pásmo.

wifi-analyzer-app

Fotky: pocket-lint, guidintech, tapchicntt, online-tech-tips

Komentáře

Nahoru