5 inovací příštích pěti let

5 inovací příštích pěti let

Společnost IBM opět představila seznam pěti velkých inovací, které by v následujících pěti letech mohly absolutně změnit náš život. Troufnete si tipnout, které z nich mají potenciál stát se něčím obrovským a které zůstanou naopak někde v koutku zapomenuty?

„Nejlepší způsob, jak předpovídat budoucnost, je vytvořit ji,“ řekl kdysi Alan Kay, zakladatel objektově orientovaného programování. Touto jeho legendární větou, která se objevila i v seriálu Akta X, se očividně řídí i IBM.

IBM už osmý rok za sebou představuje svůj seznam „5 in 5“, který předpovídá technologie budoucích pěti let.

„Nová éra v oblasti výpočetní techniky povede k průlomu, který bude zesilovat lidské schopnosti a bude nám pomáhat dělat náš svět působivější,“ uvádí předpověď IBM.

Takže na co se můžeme v blízké době těšit?

1. Budou nás učit chytré třídy

 us__none__predictions__5in5_2013_storymap_education__900x587

Dva ze tří dospělých na světě nemají středoškolské vzdělání. IBM věří, že by chytré třídy budoucnosti mohly učitelům pomoci dozvědět se více o každém studentovi a jeho stylu učení. Pak by každému mohlo být poskytnuto individuální vzdělání od mateřské školy až po vysokou.

V následujících pěti letech budou podle IBM učitelé používat „panelové údaje“, jako jsou výsledky testů, docházka a chování studentů, elektronicky. Analýzy těchto údajů pak budou automaticky předvídat, kteří studenti potřebují specifickou péči, a budou navrhovat i to, jak jim učitelé mohou pomoci.

„Okamžitě budete moci odhalit problémy jako dyslexie. Pokud bude mít dítě mimořádné schopnosti, budete je moci ocenit a rozvíjet je. S 30 dětmi ve třídě to jeden učitel nemůže zvládnout. Tohle je ale nenahradí, jen jim to pomůže pracovat účinněji,“ vysvětlil Bernie Meyerson, viceprezident inovací v IBM.

IBM spolupracuje se státní školou v Georgii, 14. největší školou v USA se 170 000 studenty. Tam tedy zřejmě bude testovat své inovativní nápady. Cílem spolupráce je zvýšit počet studentů, kteří dosáhnou maturitního vzdělání.

2. Nakupovat budeme více v kamenných obchodech než online

us__none__predictions__5in5_2013_storymap_retail__900x587

V loňském roce hodnota celosvětového online nakupování prolomila hranici 1 bilionu dolarů a mnoho fyzických obchodů bylo nuceno zavřít, protože se jim nepodařilo cenově konkurovat Amazonu. Ale díky inovacím si podle IBM povedou kamenné obchody lépe.

Kamenné obchody totiž budou využívat to, že budou moci pro zákazníky přichystat zážitky, které online obchody nemohou uskutečnit. Inovace přenese sílu webu na skutečné místo, kde se bude moci zákazník věcí i dotknout. Rovněž nebude muset čekat dva dny na dopravu.

Webové obchody ale nezaniknout, budou spolupracovat s těmi kamennými. Rozšířená realita totiž podle IBM může přinést ještě více informací na pulty obchodů. S technologiemi budeme schopni  předvídat, co který zákazník chce a nejvíce potřebuje.

„Dříve stály kamenné obchody proti eshopům,“ popisuje Meyerson. „Ale v budoucnu bude důležitá jejich spolupráce.“

3. Doktoři nás budou léčit pomocí naší DNA

us__none__predictions__5in5_2013_storymap_healthcare__900x587

Očekává se, že globální výskyt rakoviny se do roku 2030 zvýší o 75%. IBM chce, aby počítače pomohly lékařům pochopit, jak nádor ovlivňuje DNA pacienta. Pak by mohli přijít na to, jak by se rakovina dala léčit, a mohli by pro každého vytvořit individuální plán léčby.

„Schopnost řídit léčbu podle DNA konkrétního člověka může být obrovským průlomem,“ potvrdil Meyerson.

4. Když budeme online, bude nás chránit náš digitální strážce

us__none__predictions__5in5_2013_storymap_security__900x587

Používáme čím dál více zařízení, hesel a přihlašovacích jmen. A s tím, jak jejich počet stoupá, klesá jejich bezpečnost. Jen v USA se během roku 2012 stalo obětí podvodů s identitou 12 milionů lidí.

IBM tedy předpokládá, že v příštích pěti letech každý z nás získá svého digitálního strážce, který bude vyškolený na to, aby ho zajímali lidé a předměty, o které se má starat. Tento chytrý strážce bude čerpat z různých kontextových i historických údajů, aby ověřil naši totožnost na různých zařízeních a zabránil její krádeži.

„Nebudete muset pátrat po tom, kdo stojí za útokem,“ říká Meyerson. „Strážce se o vás bude starat, a když se vyskytne něco abnormálního, upozorní vás na to.“

5. Města nám ulehčí život

us__none__predictions__5in5_2013_storymap_cities__900x587

IBM tvrdí, že v roce 2050 bude sedm z deseti lidí žít ve městech. Jediným způsobem, jak je možné se s tímto nárůstem vypořádat, je automatizovat města. Chytrá města získají schopnost v reálném čase pochopit, jak se vyrovnat s miliardami různých záležitostí, které jsou důležité pro jejich chod, aby dokázala zajistit potřeby lidí, kteří zde žijí.

Města budou volně poskytovat informace svým občanům. Ti budou zase pomocí mobilních zařízení ve spojení s lidmi zodpovědnými za jejich fungování. Podobný koncept již pod hlavičkou IBM funguje v Brazílii.

Zdroje: IBMForbes, Venturebeat, Mashable

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru