5+1 mýtů a základní pojmy digitální fotografie

5+1 mýtů a základní pojmy digitální fotografie

O tom, jak z běžné fotografie vytvořit mistrovské dílo pomocí různých webových aplikací, už jsme psali. Pojďme si nyní představit pár základních pojmů a vyvrátit mýty, které se okolo digitálních fotoaparátů a focení vyprávějí. Nenechte se zmást a foťte pořádně!

Kolem digitální fotografie a jejího zpracování se točí několik pojmů, které by měl každý profesionální, ale i amatérský fotograf znát.

RGB (Red, Green, Blue)- Aditivní barevný model, kde složením všech tří barev vzniká bílá. Jedná se o míchání vyzařovaného světla – využívá se např. u monitorů, projektorů či snímačů digitálních fotoaparátů.

CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, blacK) – Subtraktivní barevný model CMY, kde kombinací všech barev vzniká černá. CMYK se používá především u reprodukčních zařízení, která barvy tvoří mícháním pigmentů. Z praktických důvodů (spotřeba, sytost) se přidává ještě samostatný černý inkoust.

 

DPI (Dots Per Inch) – Označení tiskového rozlišení – určuje, kolik obrazových bodů se vejde do délky jednoho palce. Obvyklá tisková kvalita snímků je 300 dpi.

JPEG – Bezkonkurenčně nejpoužívanější formát digitální fotografie. Využívá ztrátovou kompresi, jejíž úroveň lze nastavit. Pro běžné snímky stačí, ale nevýhodou je, že ztrácíme drobné detaily obrazu či jeho vykreslení.

RAW – Obecný název pro bezeztrátový formát digitální fotografie. Jedná se vlatně o takový digitální “negativ”. Jde o data načtená přímo ze snímacího čipu – veškeré úpravy jsou potom až v rukou fotografa. Jednotliví výrobci používají pro formát RAW své vlastní označení a strukturu souborů.

5+1 mýtů o digitálních fotografií

1) Čím více Mpx, tím lépe

Jedná se o nástroj výrobců, kteří neukojeným zákazníkům nabízejí nové a nové modely s čím dál tím větším množství megapixelů. Ve skutečnosti už se chvíli hraje především virtuálně. Pro kvalitní fotografii velikosti 10 x 15 cm vám stačí 2 Mpx!

Proč jich tedy mít více? Za prvé: pro docílení perfektní ostrosti a vykreslení je lepší vyfocený snímek zmenšit na ½ až ⅔ původní velikosti. Druhým důvodem je případný výřez fotografie. Více megapixelů vám dovolí vyříznout i větší detail fotografie s dostatečným rozlišením.

2) Čím větší zoom, tím lépe

Po honu na megapixely zahájili výrobci i hon na megazoom. Pokud si však myslíte, že s malým foťákem s velkým zoomem dosáhnete kvalitních snímků zoomované přírody, sportovců atd., tak jste naivní. Megazoomy se nedají, co do obrazové kvality, s klasickými teleobjektivy vůbec srovnávat. A už vůbec se výrobcem nenechte zmást hodnotou tzv. digitálního zoomu, který snad ani raději nedoporučujeme používat.

3) Mobily už fotí jako klasický kompakt

Podle počtu megapixelů a tvůrců fotoaparátů by to měla být zřejmě pravda. Proč nám ale snímky nepřijdou až tak kvalitní? Dnešní fotomobily se, co do kvality fotek, vyrovnají nejjednodušším fotoaparátům před několika lety, rozhodně ne dnešním přístrojům. Je to dáno jak stále příliš velkou kompresí fotografií, tak i miniaturním čipem a objektivem. Miniaturní objektiv nabízí horší rozlišení, ale i větší deformaci obrazu.

4) Černobílý snímek je nejlepší přímo z foťáku

Při přímém focení černobílé fotky přijdete o spoustu informací, které by tuto fotku mohly udělat mnohem zajímavější. Pěknou černobílou fotku nejsnáze vytvoříte až přímo v počítači – na to ovšem pořebujete barevnou předlohu. Při přímém focení černobílé fotky totiž získáte pouze šedošedý snímek, který svou kvalitou příliš nenadchne.

5) Zrcadlovky jsou velmi drahé

Již dlouho dobu neplatí, že zrcadlovku si můžou pořídit jen movitější občané. Pokud vás již klasické kompakty přestaly bavit, cena amatérských zrcadlovek se pohybuje již okolo 10 000 Kč včetně objektivu! Ovšem pokud si jí koupíte, musíte počítat s tím, že si časem budete chtít dokupovat další objektivy, filtry, blesky,…

6) Stabilizátory vyřeší všechno

Výrobci fotoaparátů slibují nerozmazané fotky skoro za jakýchkoliv okolností – skutečnost je samozřejmě trochu jiná. Nejhůře je na tom čistě elektronická stabilizace, za kterou se skrývá pouze zvýšení hodnoty ISO – což dovolí při stejné cloně kratší čas uzávěrky. Optická stabilizace skutečně nahradí u kratších časů stativ. Pořád ale musíte počítat s tím, že jakékoliv pohybující se objekty budou rozmazány.

Závěrem vám dáme ještě tu nejdůležitější radu. Nezapoměňtě, že ne vše, co nafotíte, se vám povede. Před sdílením svých fotek (ať už s rodinou, kamarády, či jen tak na sociálních sítích) vyfocené fotky roztřiďte a ty nepovedené smažte.

Nesnažte se své blízké unudit k smrti jedním motivem fotky vyfoceného ze všech stran. Webové služby sice často snesou více, ale i tak zařaďte své nejpovedenější fotky někam na začátek.

Komentáře

Nahoru