5D „Supermanův paměťový krystal“ představuje revoluci v uchování dat

5D „Supermanův paměťový krystal“ představuje revoluci v uchování dat

Za použití nanostrukturovaného skla vytvořili vědci z Univerzity v Southamptonu revoluční systém, jak uchovávat pětidimenzionální data pomocí laseru – jejich krystal pojme až  360 TB dat, vydrží teplotu 1000° C a informace na něm zaznamenané vydrží prakticky věčně.

Nové úložiště je přezdíváno „Supermanův paměťový kystal“ podle krystalů pro uchovávání informací, které známe z filmových adaptací komiksů o Supermanovi. Podobně jako tyto krystaly je i vynález vědců schopen pojmout velké množství dat s trvanlivostí materiálu až milion let.

Klíčem k úspěchu je polarizace světla

Na krystal se podařilo zaznamenat kopii textového souboru o velikosti 300 kB pomocí ultrarychlého laseru, který produkuje extrémně krátké a intenzivní záblesky světla. Soubor je zaznamenán ve třech vrstvách nanostrukturovaných mikroteček, které od sebe dělí pět mikrometrů.

Samosestavující se nanostruktury mění způsob, kterým světlo prochází přes krystal, a zároveň modifikují jeho polarizaci, která pak může být přečtena kombinací optického mikroskopu a polarizéru.

Informace přežijí zánik lidské rasy

Výzkum je veden Jingyu Zhangem z Centra pro optoelektrický výzkum, které spadá pod univerzitu. „Vyvíjíme stabilní a bezpečné přenosné paměťové zařízení za využití skla, což může být velmi užitečné pro organizace s velkými archivy,“ říká Zhang. „ Nyní musí společnosti zálohovat svá data každých pět nebo deset let, protože současné harddisky mají krátkou životnost. Muzea, která potřebují uchovat takové informace jako jsou třeba národní archivy, budou mít z celé věci skutečný prospěch.“

Profesor Peter Kazansky, který na celý tým dohlíží jako supervizor, dodává: „ Je vzrušující pomyslet, že jsme vytvořili první dokument, který pravděpodobně přežije lidskou rasu. Tato technologie může ochránit poslední důkazy o existenci civilizace: vše, co jsme se naučili, nebude zapomenuto.“

Tým nyní shání partnery z oblasti průmyslu, díky kterým by bylo možné tento fascinující vynález zkomercionalizovat.

Zdroj: https://www.southampton.ac.uk/mediacentre/news/2013/jul/13_131.shtml?1

Komentáře

Nahoru