8 věcí, které vědí jenom programátoři

Je celkem logické, že programátoři toho o počítačích a kódování vědí daleko více než průměrný člověk. Spousta takových ne příliš známých informací je ale skutečně děsivá. Třeba o tom, jak rodiče zabíjí své děti. Programátoři vám potvrdí, že se to fakt děje.

1. V zákulisí všech aplikací a softwaru je spousta děsivých chyb

Bude to znít zvláštně, ale za každým kouskem softwaru, který denně používáte (ať už je to Facebook nebo třeba Windows), se skrývá nehorázné množství různých hacků a chyb, které by tam být neměly. Je to asi jako kdybyste si koupili stůl a doma zjistili, že nohy jsou k desce přilepené lepicí páskou.

Nejvtipnější je, že daná webová stránka nebo program mohou běžet naprosto hladce, skvěle fungovat a nádherně vypadat. Ale všechno, co stojí za tím na první pohled krásným výtvorem, je plné chyb. Často kód vypadá tak, že si vlastně nikdo není jistý, jak může vůbec fungovat.

2. Čtvrtinu svého času stráví programátor snahou myslet jako uživatelé

Čtvrtina času je možná moc, možná málo. Záleží na konkrétním vývojáři a na tom, co dělá, ale vždycky, když se něco programuje, musí se přemýšlet i o tom, jak se bude chovat koncový uživatel. Na co asi lidé budou klikat, co budou psát a jak si budou vykládat to, co jim naprogramujete? Programátor ví, jak funguje program, jenže s tím, jak se bude chovat uživatel, si obvykle neporadí. Vyrobit blbuvzdorný program je hodně těžké.

programmer_3

Jak to asi pochopí všichni ti BFU (Běžný Fyzický Uživatel / Blbý Franta Uživatel / Brain Free User)?

3. Programátor není opravář počítačů

Programátor je ten, kdo se zabývá algoritmy a principy navrhování, a ne ten, kdo opravuje počítače. Nemusí o počítačích vědět všechno a často ani neví. Moc dobře zná, jak funguje vnitřní práce počítače, jak pracuje kód (nebo spíš jaktože náhodou funguje), ale nemusí vědět, jak opravit hardware, proč se váš počítač přehřívá a proč se tak rychle vybíjí baterie vašeho notebooku.

4. Programování je hlavně o myšlení

Pokud si myslíte, že programování vypadá tak, že sedíte u počítače a píšete tisíce řádků, jste na omylu. Programování vyžaduje taky spánek, koukání z okna nebo dělání čehokoliv jiného, co vám pomůže se odreagovat. Když se něco nedaří vymyslet, je totiž nejlepší dát si pauzu a ne jen zbytečně koukat do monitoru. Napsat to dokáže každý. Nejhorší je vymyslet postup.

programmer2

Sedět celý den u počítače není zrovna dobré pro produktivitu

5. Počítač se začíná od nuly, ne od jedničky

Většina lidí počítá od jedničky, programátoři ale začínají od nuly. Vy máte deset banánů, programátor jich vidí devět. V programování je totiž všem prvním prvkům běžně přiřazeno číslo nula.

6. Na programování je potřeba soustředěná mysl

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou programátoři známí tím, že pracují v noci? Je to proto, že v noci je všude klid a oni se mohou soustředit jen na jednu věc. Taky se nemusí starat o to, že je bude někdo rušit, protože většina normálních lidí tou dobou spí. Nikdo není vzhůru, nikdo vám nepíše, nikdo s vámi nechce mluvit. Je to skvělý čas na programování a přemýšlení.

programmer_2

Pracovat ve dne může být totiž vážně těžké

7. Když máte problém, jděte se prospat

Pokud potřebujete vyřešit nějaký problém, jděte si prostě na chvíli lehnout. Programátoři to tak dělají. Ne proto, že by na ten problém na chvíli zapomněli, ale proto, že jim to pomůže ho skutečně vyřešit. Stává se, že stráví hodiny a hodiny přemýšlením nad něčím, co je po dvacetiminutovém spánku napadne okamžitě.

8. Rodič může zabít své děti, pokud už splnily svůj úkol

Pokud by vám tohle tvrdil někdo normální, pokuste se ho nenápadně dostat do psychiatrické léčebny. Nebo aspoň na vyšetření. Jestliže to ale řekne programátor, je to v pohodě. Příkazy v programu jsou totiž psány v určité hierarchii, rodiče řídí procesy, které můžeme nazývat jejich dětmi. A když už rodič své dítě nepotřebuje, prostě ho zabije.

Fotky: Flickr – Err Orkrzyzanowskimslworking2Héctor García

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru