Ano, stále existují země, které blokují sociální sítě

Sociální sítě spojují lidi. Bourají bariéry vzdálenosti a poskytují prostředky k interakci s lidmi, o kterých jsme si nikdy nemysleli, že je poznáme. A vzpomeňte si na všechny ty mezinárodní události, které byly zveřejněny prostřednictvím sociálních sítí a tím přilákaly pozornost spousty lidí. Sociální sítě nám dávají hromadu možností.

Jenže jak to tak vypadá, způsobují mnoho starostí vládám některých zemí. A to i v dnešní moderní době. Pro nás žijící ve střední Evropě je to nepředstavitelné, ale někteří lidé nemůžou ztrácet čas na Facebooku, nebo každé ráno kontrolovat Instagram.

Kdo co blokuje?

Sociální sítě bohužel nejsou místem, kde se objevují pouze obrázky roztomilých kočiček a malých miminek. V Egyptě a na Ukrajině se dostatečně ukázalo, že jsou také místem, kde se spojují různí lidé a vymýšlí revoluce. A tyhle dvě země nejsou jediné, kde se takových věcí obávají.

Na začátek je třeba dodat, že existují tipy, jak se zákazům vyhnout. Proxy server může změnit umístění vašeho počítače, takže to vypadá, jako když na sociální sítě přistupujete odněkud, odkud je to běžné. I pomocí VPN (virtuální privátní sítě) můžete připojit svůj počítač k jiné zemi, takže to vypadá, že jste odjinud. No a pak je tu třeba Tor – anonymní prohlížeč, přes který to jde taky.

Tor- Opening Browser

Tor

Jenže oficiálně je to prostě zakázané, takže kdyby vám na to někdo přišel, máte problém.

Severní Korea

Blokuje prostě všechno. Celý internet. Od té doby, co vznikl. A proč? Chce zabránit komunikaci. Pro běžného obyvatele Severní Koreje je internet něčím nepředstavitelným. K dispozici mají pouze Kwangmyong, což je státní intranet, který mohou používat třeba k posílání přání k narozeninám.

Přesto se vám ale může stát, že získáte přístup k internetu. Studenti a profesoři na Univerzitě vědy a technologií v Pchjongjangu ho mají. Většina z nich ho ale ze strachu stejně nepoužívá. Pokud si tam vyjedete na dovolenou, zachránit vás může pouze 3G síť. Ta je ale především pro turisty, běžný obyvatel nic takového k dispozici nemá.

Írán

V Íránu nemůžete od roku 2009 sledovat YouTube, Facebook ani Twitter. A veškerý obsah, který tam uvidíte na internetu, kontroluje třináctičlenný výbor. Takže to nepohodlné se k vám nikdy nedostane. Navíc tam mají internet strašně pomalý.

Obyvatelé se snaží s tím něco dělat. Třeba Projekt Anita se opravdu snaží zajistit online svobodu. Mezitím si ale lidé musí vystačit s jinými taktikami, jak vládu přechytračit. Více než 60 000 lidí denně v Íránu používá Tor.

Ale vláda si mezitím profil na Twitteru i Facebooku klidně má.

Čína

Čína je na tom podobně jako Írán. Od roku 2009 blokuje Facebook, Twitter i YouTube. Tahle blokace sociálních sítí začala po protestech muslimské etnické menšiny, které se zvrhly ve smrtelné nepokoje.

Aktuálně je tam situace tedy trochu lepší. Od září 2013 byl totiž zrušen zákaz Facebooku. Ale pouze v oblasti Šanghaje. Vynalézaví občané Číny ale vytvořili spustitelné soubory, kterým říkají Ultrasurf/Ultrareach a s jejich pomocí mohou přistupovat i k blokovaným webům. Stejně tak kvynalezli Freegate, anticenzurový software, který má podobný účinek.

ultrasurf

Ultrasurf

Vietnam

Ve Vietnamu se od listopadu 2009 nedostanou na Facebook.  Je to celé ale takové zvláštní. Vláda totiž popírá, že by byl Facebook blokován, jenže mnoho lidí má problémy s přístupem k němu.

A tak si jako v jiných zemích poradili prostě jinak.

Pákistán

V Pákistánu od září 2012 nemůžou na YouTube. Je to kvůli tomu, že se tam objevil trailer na kontroverzní film Innocence of Muslims.

innocence-muslims-420_1a3008ac5cb31c13b600e24c9f70d3f6

Kvůli tomuhle filmu se vedlo mnoho diskuzí

Pákistánská vláda sice jedná s Googlem, aby povolil lokalizovanou verzi YouTube přímo pro Pákistán, jenže to by znamenalo, že by si vláda určovala, která videa tam budou a která ne.

Nicméně obyvatelům Pákistánů stačí p rozšíření do Chromu ouzea mohou YouTube v klidu sledovat.

Turecko

V Turecku byl v březnu letošního roku na dva měsíce zablokován Twitter. YouTube je tam od března blokován až doposud. Jak jste určitě zaznamenali, bylo to kvůli volbám a korupci.

Během blokace Twitteru lidé našli spoustu způsobů, jak se na něj dostat. Všude je to stejné. Stačí rozšíření, jiný prohlížeč a podobné vychytávky. Obyvatelé totiž technologiím často rozumějí více než vláda.

A to je jen letmý pohled na cenzuru, se kterou se setkáváme po celém světě. V Sýrii a Íránu bývá navíc rychlost internetu drasticky snižována při každé demonstraci, aby lidé nemohli rozesílat fotografie z protestů. Sýrie, Čína a Súdán internet během nepokojů úplně vypínají.

Jak jsme ale viděli výše, lidé dokáží cenzuru obcházet. Je to dobře?

Zdroj: We Are Social Media, fotografie: Eff.org, Ultrasurf, NBC

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru