Aplikace, které ví, co chcete dělat, ještě předtím, než to uděláte

Aplikace, které ví, co chcete dělat, ještě předtím, než to uděláte

Další velkou záležitostí ve světě technologií budou vševědoucí aplikace, které ví, co chcete dělat, ještě než to uděláte. Tyto aplikace jsou známé také jako „prediktivní“. Vypadá to trochu děsivě a trochu úžasně, zatím ale není nic jistého. Můžeme pouze předvídat, stejně jako to jednou budou dělat ty aplikace.

Budoucí prediktivní aplikace totiž budou vypadat jako z nějakého opravdu povedeného sci-fi filmu. Claire Cain Miller přirovnává tyto schopnosti telefonů k osobnímu asistentovi – stejně jako mají v královské rodině své sluhy.

„Například se ráno podíváte na svůj telefon a uvidíte upozornění, že byste měli na svou schůzku odejít dříve, protože je venku hustý provoz. Tohle se dozvíte i přesto, že jste svému telefonu nikdy neřekli, kdy a kde budete mít schůzku,“ uvedla příklad Miller.

První nástřel této technologie se objevuje v podobě služeb Siri nebo Google Now a její integrace do Google Glass. Když budete například spěchat na letiště, aplikace vás upozorní, že můžete klidně zpomalit, protože váš let má zpoždění. Před odletem se vám zobrazí počasí, které bude v cíli, když tam doletíte, a kurz měny, kterou budete potřebovat vyměnit. Zmíníte se, že potřebujete koupit rohlíky a když budete v blízkosti pekařství, dostanete upozornění.

„Google Now by měl být nyní schopen poskytnout odpovědi na vaše otázky ještě předtím, než se na ně zeptáte,“ napsal Andrew Leonard v Salonu, když vyšel Google Now pro iOS.

Ovšem je tady opět ta ošemetná věc se soukromím. Google Now si musí číst vaše emaily a znát osoby, se kterými se stýkáte. To může být některým lidem trnem v oku, dalším zásahem do našich životů. Ale bez toho to nepůjde. Jak jinak by mohly aplikace předpovídat, co budete dělat, než tím, že by si četly data z vašich zpráv a vyhledávání a monitorovaly vaši polohu?

googleNow

Google Now

Když se nad tím tak zamyslíte, Google už vlastně stejně čte vaše emaily a Android monitoruje vaši lokalitu. Tohle už se běžně děje. Google čte emaily, aby nám zobrazoval personalizovanou reklamu, a na svých telefonech neustále využíváme funkce systému GPS. Vzhledem k tomu už by těch několik dalších kroků nemělo být tak strašných. Vždycky se budou objevovat odpůrci, ale lidé musí uznat, že jinak to prostě nepůjde.

Mohlo by to dojít až tak daleko, že byste si v klidu obědvali a aplikace by vás upozornila, že byste si měli hledat novou práci, protože váš šéf právě vyhlásil výběrové řízení na vaši pozici. Jste na cestě domů, GPS systém sleduje vaši rychlost, a pokud překročíte maximální povolenou rychlost nebo projedete semaforem na červenou, zařízení to oznámí příslušnými orgánům – samozřejmě s nafilmovaným důkazem.

Jasně, tohle už bylo trochu více přitažené za uši. Ale představte si třeba, že jste v obchodě a mobil vás upozorní, že byste měli koupit brambory, protože jste je včera dojedli, a že je najdete o dva regály dále. Taková pomoc už by se hodila, že? Obětovali byste takové pomoci i ztrátu soukromí?

„Čím lépe jsme schopni poskytnout informace, navíc bez toho, abychom se na ně ptali, tím lépe jsme schopni poskytnout lidem i komerční informace,“ řekl již před nějakým časem generální ředitel Googlu Larry Page s ohledem na všudypřítomné reklamy.

No a pojďte se ještě ponořit do říše snů a představte si třeba, že se na vás vaše zařízení obrátí s radou, že byste si měla koupit těhotenský test, protože jste psala mail kamarádce, ve kterém jste se zmínila o svém sexuálním životě…

Koneckonců ano, je to trochu děsivé. Ale rozšířená realita s Google Glass spojená ještě s prediktiními aplikacemi by dokonale naplnila sny všech technologických fanoušků. Ale stále tu máme dva úhly pohledu – pro obhájce soukromí by to byla noční můra.  

Zdroje: The Atlantic Wire, The New York Times, obrázky: DreamhostBusiness Insider

Komentáře

Nahoru