Archeologové používají vědu, aby zastavili ISIS v rabování starověkých míst

Syrští archeologové začali používat vědu, aby zastavili ISIS v rabování starověkých míst. Islámský stát si totiž vydělal už miliony dolarů tím, že vyraboval artefakty v Sýrii. Z tohoto důvodu se jedna skupina archeologů rozhodla zakročit a použila k tomu vědu.

Sýrie je domovem mnoha památek světového dědictví UNESCO. Dále se zde nachází více než 4 500 vyhledávaných archeologických oblastí, přičemž mnohé z nich byly těžce poškozeny nebo záměrně zničeny během šestiletého konfliktu Sýrie. Nicméně syrské kulturní dědictví čelí ještě dalšímu nebezpečí. ISIS a ostatní skupiny profitovaly z artefaktů, které prodávaly na lukrativním černém trhu.

aphamia-1078493_1280

Zdroj: Pixabay

Existují mezinárodní zákony bojující proti obchodování s ukradenými historickými předměty. Dokonce vznikla organizace Mezinárodní rada muzeí, která vydala varování a průvodce o tom, jaké druhy artefaktů jsou ukradené. I přesto je černý obchod s tímto zbožím velice rozšířený. Donucovací orgány a protiteroristické skupiny se snaží vypátrat ukradené předměty, ale je obtížní určit, kdy a kde byly některé kusy pořízení. V důsledku toho i velké instituce, jako je Metropolitní muzeum umění, si omylem zakoupily ukradené předměty.

Doposud bylo úsilí o záchranu kulturního dědictví takřka bezvýsledné, ale nyní přichází na scénu forenzní technologie. SmartWater je sledovatelná kapalina, která může být aplikována na jakýkoliv povrch a je viditelná pouze pod ultrafialovým světlem. Speciální kapalina může být upravena tak, že bude mít jedinečný chemický podpis odkazující na databázi, a tak orgány mohou určit původní umístění objektu. V minulosti se forenzní technologie používala při boji proti trestné činnosti.

Syrský profesor Amr Al-Azm, který učí historii Středního východu a antropologii na univerzitě Shawnee State University, se snažil testovat polymer v podmínkách podobných těm v Sýrii. Spoluzaložil dokonce organizaci The Day After, která pomáhá dostat SmartWater do Sýrie. Cílem organizace je poučit syrské archeology a muzejní kurátory, aby začali používat sledovatelnou kapalinu a následně snížili rabování.

Zdroj: Vice

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru