Bezdrátové připojení přes horkovzdušné balony? Není to takové sci-fi, jak si myslíte

Bezdrátové připojení přes horkovzdušné balony? Není to takové sci-fi, jak si myslíte

Google možná vyvíjí technologii, která by umožnila rozšíření bezdrátové sítě do oblastí subsaharské Afriky a jihovýchodní Asie. Způsob, jakým chce bezdrátové signály šířit, je trochu exotický – mělo by se jednat o obří balony.

Celý nápad prozradil The Wall Street Journal, který začal jako první tvrdit, že gigant Google vyvíjí způsob, jak díky balonům šířit signál na území o rozloze stovek čtverečních mil. Minulý týden prosákly zvěsti, že Google chce spojovat lidi v oblastech mimo velká města pomocí kombinace frekvencí používaných pro televizní vysílání, balonů, které by vysílaly signál na frekvencích, které se nepoužívají, a možná i satelitního vysílání.

Google mlží

Google už poskytuje bezdrátové připojení Jižní Africe a dalším oblastem pomocí tzv. TV White Spaces technologie, takže rozšíření pole působnosti zní jen logicky. Využití satelitu k poskytování internetu ve venkovských oblastech je také věcí dobře známou a používanou – jedinou nevýhodou je snad jen latence signálu.

Takže balony? Horkovzdušné balony byly již dříve využívány pro přenos některých typů bezdrátové komunikace. Google sám se k celé věci odmítl vyjádřit s tím, že nehodlá komentovat drby nebo spekulace. Ale neříká se – na každém šprochu pravdy trochu?

Zdroj: http://arstechnica.com/information-technology/2013/06/googles-balloon-based-wireless-networks-may-not-be-a-crazy-idea/

Komentáře

Nahoru