Bezkontaktní platební karty představují riziko

Bezkontaktní platební karty představují riziko

Určitě se vám párkrát stalo, že jste hledali peníze různě po kapsách a kde nic, tu nic. Zbytečné hledání mincí a bankovek po kapsách mohou za několik let nahradit  bezkontaktní platební karty.  Nyní už můžete pomocí bezkontaktních karet zaplatit i menší nákup do 500 Kč pouze přiložením karty. V současnosti řada tuzemských bank tuto možnost již nabízí.

Od konce roku 2011 vydaly tuzemské banky už více než 800 tis. kusů těchto bezkontaktních platebních karet a stále přibývá klientů, kteří o ně mají zájem. Dle slov bankovních expertů je jisté, že se zvyšujícím  počtem obchodníkům schvalující systém bezkontaktních platebních karet se naopak snižuje počet klientů, kteří vybírají peníze v hotovosti.

„Bezkontaktní platby pomocí technologie NFC umožňujeme prostřednictvím aplikace pro chytré telefony, v tuto chvíli máme více než 20 tisíc stažených aplikací Mobilního eKonta. U této aplikace stačí k sobě přiložit dva mobilní telefony s naší aplikací a platba je připravena k potvrzení a odeslání,“ vysvětlil mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Nyní mohou klienti těchto karet využívat více než 15 tis. terminálů po celém území ČR.  Ty nesmí chybět i v oblíbených supermarketech ( Albert, Penny, Lidl, Globus, Datart, …) , ale také v knihkupectví, hobby-marketech, čerpacích stanicí, lékárnách. Tento druh platebních karet se rozšiřuje i do kaváren a restaurací.

Čím dál více se rozšiřuje také mobilní bankovnictví. Tuto možnost transakcí nabízí stále více obchodů a služeb.

V USA tuto možnost rychlého a bezproblémového placení využívají denně a hotovost už u sebe prakticky nenosí.

Ale každá věc má i svoji zápornou stranu. V poslední době stále přibývá zneužívání těchto karet a to několika způsoby, kterými se dá platební karta zničit nebo z ní v rychlosti „vyždímat“ všechny peníze. Dokonce se i pár zlodějům povedlo tyto jinak bezpečné karty naklonovat, aniž by jí zloděj měl ve své ruce.  I když banky berou na sebe riziko zneužití této karty, ale pouze v případě, že karta je zablokována klientem. V případě neautorizovaného načítání  či naklonování karty vlastník karty netuší, že se něco děje a kartu nezablokuje.

Zloději ve Velké Británii si už za dobu funkce bezkontaktní platební karty vyvinuli vlastní aplikaci, která během transakce dokáže přečíst jméno, číslo a datum platnosti. Pomocí mobilního telefonu v Británii tak zloději mohou vysát všechny peníze na účtu a vy to zjistíte až při dalším nákupu, že na účtu nemáte žádné peníze.

V České republice však prozatím nedošlo k žádnému hlášenému zneužívání bezkontaktních karet, ale i tak experti varují před potencionálním nebezpečím.

Zdroj: news.sky.com /  foto:  sxc.hu

Vybírá jen ta nejlepší témata a snaží se psát tak, aby to lidi bavilo. Nezastavuje se před ničím, na rozhovory bere suprové lidi. Řídí se heslem "Per aspera ad astra", tedy "Přes překážky ke hvězdám".

Komentáře

Nahoru