Bezpečnost domácnosti: Jak vybrat systém pro ochranu domácnosti?

Veškeré bezpečnostní systémy pracují na obdobném principu, přičemž jejich společným cílem je zabezpečit vstupní body, jako jsou dveře a okna, a vnitřní prostory, jako jsou umělecká díla, počítače, zbraně, sbírky mincí. Existují různé bezpečnostní prvky s různými funkcemi, které se dají rozmístit po celém objektu.

Bezpečnostní systém by se dal charakterizovat jako prostředek či způsob, jak zabezpečit nemovitost prostřednictvím k tomu určených komponentů a zařízení. V tomto článku se zaměříme na integrovaná elektronická zařízení, která spolupracují s centrálním ovládacím panelem a slouží k ochraně před zloději, potenciálními útočníky a nepředvídatelnými hrozbami.

door-1089560_640

Bezpečnostní dveře nejsou všechno. Zdroj: Pixabay

Typický domácí bezpečnostní systém zahrnuje:

  • ovládací panel, který představuje primární řadič bezpečnostního systému,
  • dveřní a okenní senzory,
  • pohybová čidla pro interiér a exteriér,
  • kabelové či bezdrátové bezpečnostní kamery,
  • siréna či alarm s vysokými decibely,
  • videotelefony ke vstupním dveřím.

Výše uvedené prvky zabezpečí sice váš majetek před zloději, ale velice často se zapomíná na ochranu soukromí jako takového.

Zabezpečte nejprve své soukromí

V domácnostech se objevují moderní technologie stále častěji. Ačkoliv mají usnadnit život, představují i nemalou hrozbu. V České republice (i ve světě) se objevilo už několik případů, kdy počítačoví piráti sledovali rodiny přes webkameru chytré televize, počítače či smartphonu.

V loňském roce se objevil případ, kdy desítky ruských hackerů špehovaly rodiny po celém světě. Kybernetičtí zločinci si ukládali také záznamy ulic, obchodů, hospod i koňských stájí. Zkušený hacker nemá problém s nabouráním se do jakékoliv webkamery, která je součástí zařízení připojeného k internetu. Bezpečnostní experti radí, abyste webkamery používali výhradně k nezávazným konverzacím. A jakmile přestanete webkameru využívat, je dobré ji odpojit, případně přelepit lepicí páskou.

Právě nedávno se řešil případ, kdy počítačový hacker napadl chytrou televizi jednoho páru. Přes webovou kameru špeh sledoval, jak se mladý pár oddává sexuálním hrátkám a vše si uložil. Videa se potom objevila na pornografickém portálu. Ale takových případů je po celém světě spousta.

Abyste zamezili narušení soukromí, je nezbytné dodržovat několik základních upozornění a pravidel. V první řadě udržujte systém v zařízení aktuální a jeho ochranu zvyšte ještě antivirovým programem. V současné době jsou antivirové softwary dostupné i pro mobilní zařízení, a tak ani bezpečnost svého smartphonu nepodceňujte. Vyvarujte se stahování souborů z neověřených zdrojů, ze kterých se právě stahují i škodlivé kódy, díky kterým počítačoví piráti získají vládu nad vašim zařízením, aniž byste něco tušili.

A potom přejděte k zabezpečení majetku

Domácí bezpečnostní systémy fungují na velice jednoduchém principu, kdy jsou vstupní body do domova zajištěné speciálními čidly, které komunikují s ovládacím panelem anebo centrální jednotkou nainstalovanou na vhodném místě někde v domě. Vstupní dveře a okna, která se nachází v úrovni terénu, jsou opatřena snímači. A otevřené prostory hlídají pohyblivá čidla.

pohyblivé čidl

Pohyblivé čidlo, které se spojí s alarmem. Zdroj: T.S.Bohemia

Ovládací panel

Srdcem bezpečnostního systému je ovládací panel, což je ve své podstatě minipočítač, prostřednictvím kterého se ovládá, aktivuje a deaktivuje bezpečnostní systém. Ovládací panel komunikuje s každou nainstalovanou komponentou a spustí alarm, pokud dojde k narušení bezpečnostní zóny.

Dveřní a okenní senzory

Dveřní a okenní senzory se skládají ze dvou komponent instalovaných vedle sebe, přičemž jedna část se nachází přímo na dveřích či oknech a druhá část na rámech či okenních parapetech. Když jsou dveře zavřené, obě části jsou spojené dohromady a vytváří bezpečnostní obvod.

Jakmile dojde k aktivaci bezpečnostního systému na ovládacím panelu, senzory hlásí, že je místo vstupu zabezpečené. A pokud dojde k nežádoucímu otevření, naruší se bezpečnostní obvod, a spustí se hlasitý alarm.

Snímače pohybu

Bezpečnostní složka jménem snímač pohybu chrání otevřený prostor tak, že vytvoří neviditelnou zónu, která nesmí být narušena. Snímače nachází uplatnění především v místnostech, ve kterých se ukrývají různé cennosti (umělecká díla). A také je využijete v méně frekventovaných či větších objektech. Alarm vás upozorní, nejen když do objektu vnikne nějaká osoba, ale také zvíře, neboť snímač zaznamená jakýkoliv nevítaný pohyb.

Určitě jste ne jednou četli o případu, kdy zloděje překvapil alarm. Nedávno se takový případ odehrál. Pachatel se nad ránem vloupal do domu přes balkon, kde vypáčil okno a vnikl dovnitř. Sesbíral léky, šperky a láhve alkoholu, které si vložil do igelitové tašky. Lup si položil na balkon a pokračoval v prohledávání domu. Naštěstí majitelé byli obezřetní a měli nainstalované čidlo pohybu, které pachatele zaregistrovalo. Spustil se alarm a pracovník bezpečnostní služby se vydal na místo činu. Zloděje zpacifikoval.

Kamery

U drátového i bezdrátového řešení se používají bezpečnostní kamery, a to hned několika různými způsoby. U kamerových systémů dbejte zvýšené pozornosti, protože každý model nabízí zcela jinou funkční vybavenost. Zatímco některé varianty umožňují přehrávání a sledování hlídaného prostoru v reálném čase (nemůžete poskytnout záznamy bezpečnostním složkám), jiné varianty zase ukládají záznamy na médium (můžete poskytnout záznamy bezpečnostním složkám). Levnou alternativou jsou makety kamer, které mají odlákat nezvanou návštěvu.

S kamerami úzce souvisí videotelefony, které si oblíbí zejména starší generace. Prostřednictvím kamery, která je u vchodu, můžete vidět, kdo stojí za dveřmi. A pokud se vám nebude pozdávat, nemusíte otvírat.

kamera maketa

Maketa kamery vypadá jako skutečná. Zdroj: T.S.Bohemia

Sirény a alarmy

Alarm vydávající nepříjemný zvuk s vysokými decibely je zabezpečovací signalizace, která upozorní nejen vás, ale také vaše sousedy. Například, když se k vám vloupá někdo v noci, alarm vás zaručeně vzbudí.

Bezpečnost domácnosti můžete chápat i z jiného úhlu pohledu. Výše uvedené produkty jsou vhodné především jako ochrana před zloději. Nicméně nesmíte opomíjet nepředvídatelné situace, jako je prasknuté vodovodní potrubí či požár.

Detektor kouře a plynu

V ideálním případě by se měly ve všech obytných místnostech nemovitosti nacházet hlásiče požáru, respektive detektory kouře a plynu. Instalují se doprostřed stropu, přičemž v obytných nemovitostech především v kuchyních a v dalších místech s předpokládaným vznikem požáru (garáž, dílna).

Detektor úniku vody

Častým problémem bývá vytopení koupelny či kuchyně vlivem prasknutého potrubí. Abyste zavčasu zjistili problém, je dobré investovat do detektoru hladiny vody. Takový detektor je vybaven čidlem, který snímá, zda se v místnosti objevila voda či nikoliv. V kladném případě vyšle notifikaci obyvatelovi prostoru anebo začne vydávat zvuk.

Bezpečnost elektrických zařízení

Určitě byste neměli brát na lehkou váhu elektrické spotřebiče, které mohou být pro domácnost velice nebezpečné při špatném použití. Viníkem nehody způsobené elektřinou bývá většinou člověk, nikoliv samotné zařízení. Abyste předcházeli nepříjemným situacím, stačí dodržovat několik zásad.

  • Elektrický spotřebič musí splňovat požadavky hygienických a technických předpisů.
  • Součástí balení musí být návod k použití v českém jazyce a záruční list s pokladním dokladem. Vyhněte se rádoby obchodům, které nabízí levné zboží, nicméně bez záruky či jakéhokoliv dokladu.
  • Příkon spotřebiče musí odpovídat zatížitelnosti obvodu, ve kterém má pracovat.

Velkou roli hraje také prostředí, do kterého elektrický spotřebič umístíte. Zatímco vlhko neprospívá kovovým součástkám, výpary ředidel zase ničí umělé hmoty. Chladničky či mrazničky se vyznačují vyšší spotřebou, pokud se nachází nedaleko tepelného zdroje. Zároveň dojde k rychlému opotřebovávání jejich chladicích agregátů.

Nicméně investovat do všech výše uvedených prostředků by bylo pro obyčejnou domácnost příliš nákladné, a proto je nezbytné zohlednit, co vašim prostorům bude vyhovovat a co by bylo naprosto zbytečné. Zatímco v rodinných domech se doporučují kompletní bezpečnostní sestavy, v bytech by byly například kamerové systémy neúčelné. A nezapomeňte dodržovat zásady správného použití všech prostředků v domácnosti.

Informace a fotografie k článku nám poskytl prodejce T.S. Bohemia.

 

 

Komentáře

Nahoru