Bílý dům i americké banky jsou pod útokem

Nedávno proběhly útoky na americké banky a Bílý dům. Tyto incidenty ukazují, jak je snadné napadnout i tak dobře chráněné organizace, jako jsou bankovní domy nebo sídlo prezidenta Spojených států.

Spekuluje se o tom, že útok má na svědomí Iránská vláda. Ostatně tuto domněnku potvrdil i Joe Lieberman, předseda bezpečnostního výboru. Iránská vláda tuto zprávu ihned dementovala, stejně jako členové skupiny hackerů, kteří se k tomuto útoku přihlásili. Hackeři přetížili servery, tím došlo k výpadku, což klientům znemožnilo přístup k účtům. Nedošlo tedy k žádné ztrátě citlivých dat.  Alespoň to tvrdí analytici jedné z napadených bank. Stejně tak reagoval i Bílý dům, který veřejně prohlásil, že ani v jeho případě nedošlo ke ztrátě jakýchkoliv dat. Jak později potvrdili někteří bezpečnostní experti, k útoku bylo využito podvodných emailů, které nutí uživatele k prokliku na stránku tvářící se jako skutečná domovská stránka. Byly použity také emaily vyzývající ke stažení ke (škodlivého) souboru.

„Tento incident ukazuje, jak důležité jsou pro bezpečnost společnosti samotní zaměstnanci. A protože jsou sítě lépe chráněné, hackeři útočí na zaměstnance. Bohužel, mnoho firem si tuto rostoucí hrozbu dostatečně neuvědomuje,” uvedl Terry Greer-King, ředitel společnosti Check Point ve Velké Británii.

Nedávný průzkum, který proběhl právě ve Velké Británii, ukazuje, že 42 % britských společností zažilo v letech 2010 a 2011 útoky využívající sociální inženýrství. Pouze 26 % firem poskytuje svým zaměstnancům pravidelná školení, která by mohla zabránit těmto útokům. Celých 44 % neškolí své zaměstnance vůbec. Nejlepší ochrana proti útokům je právě vzdělávání. Zaměstnanci jsou v první linii a jsou nejsnazším přístupovým bodem do podnikové sítě.

Detailní informace o útocích naleznete zde:

http://moneyland.time.com/2012/10/01/are-iranian-cyberattacks-damaging-american-banks/?xid=newsletter-techland

http://www.nextgov.com/cybersecurity/2012/10/white-house-confirms-cyberattack-no-information-lost/58472/?oref=nextgov_today_nl

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru