Britové špehovali komunikaci zahraničních politiků

Britové špehovali komunikaci zahraničních politiků

Během summitu G20 v roce 2009, který se konal v Londýně, docházelo k monitorování počítačů a přístrojů Blackberry zahraničních politiků, kteří se summitu účastnili. Špehování nemá na svědomí nikdo jiný než GCHQ (Government Communication Headquarters), britská výzvědná služba – sestřička nechvalné proslulé americké NSA.

Tyto informace vyšly najevo právě v době, kdy se Británie chystá na pořádání summitu G8. Premiéra země nyní čekají jistě nepříjemné otázky od přítomných delegátů, zda se právě oni stali cíli špehování v roce 2009 nebo ne.

Jak získat cizí e-maily? Nastrčte falešnou internetovou kavárnu!

Získávání údajů od zahraničních politiků se dělo mnohdy zákeřným způsobem. Agenti GCHQ například po městě rozmístili celou řadu falešných internetových kaváren, do kterých byli poté nalákáni delegáti. GCHQ měla tedy okamžitý a bezprostřední přístup k jejich internetové komunikaci. Organizace se také nabourala do zařízení Blackberry, aby měla přehled o e-mailové i telefonické komunikaci delegátů.

Dokument popisuje, jak probíhalo sledování delegátů na summitu G20 v roce 2009

Ukázka z dokumentu, mapujícího sledování delegátů na G20

Špehování delegátů prý mělo své důvody – mělo sloužit k zajištění bezpečnosti během summitu. Bylo cíleno na některé spojence Velké Británie, třeba na Turecko nebo Jihoafrickou republiku.

Sledování trvalo nejméně šest měsíců

Projekt běžel nejméně půl roku před začátkem summitu. Během zářijového setkání ministrů financí byly sledovány všechny jejich telefonické hovory a posléze byly výsledky tohoto sledování zobrazeny na obrazovce velké 15 metrů čtverečních v hlavním sídle GCHQ. Turecký ministr financí, Mehmet Simsek, byl označen jako hlavní cíl a ostatní ministři jako cíle vedlejší.

Dokumenty má v ruce známá postava – Edward Snowden

O podobných aktivitách během mezinárodních konferencí se šušká již dlouho, žádné dohady ale dosud nebyly potvrzeny dokumentací. Listiny, které prokazují sledování komunikace delegátů na G20, má v rukou Edward Snowden, muž, který stojí za prozrazením celého skandálu kolem NSA a projektu PRISM.

Tyto a mnohé další dokumenty, mapující sledování zahraničních delegátů na summitu G20 v roce 2009, má v rukou Edward Snowden

Tyto a mnohé další dokumenty má v rukou Edward Snowden

Spojení mezi NSA a GCHQ je tedy zřejmé. Celá aféra tak získává hořkou pachuť. Člověk se musí stále ptát: Kdy se něco podobného provalí i u nás? Nebo myslíte, že jsme v bezpečí?

Zdroj: http://www.guardian.co.uk/uk/2013/jun/16/gchq-intercepted-communications-g20-summits

http://www.gchq.gov.uk/Pages/homepage.aspx

Zdroj obrázků: http://www.guardian.co.uk/uk/2013/jun/16/gchq-intercepted-communications-g20-summits

Komentáře

Nahoru