Budoucnost války: Ovládnou bitevní vřavu robotická zvířata, ruský „terminátor“ F.E.D.O.R a unikatní vznášedlo koncernu Kalašnikov?

Budoucnost války: Ovládnou bitevní vřavu robotická zvířata, ruský „terminátor“ F.E.D.O.R a unikatní vznášedlo koncernu Kalašnikov?

Prostředí sci-fi se stává běžnou realitou. Pojďme se spolu podívat ne do budoucnosti, ale na současné novinky: vznášedlo firmy Kalashnikov, robotická zvířata, robo-pomocníky a nejnovějšího ruského „terminátora“ FEDOR. Jak je již z historie zřejmé, lidstvo je nebude používat pouze k humanitárním účelům, ale s velkou pravděpodobností jako dopravní prostředek a robo „parťáky“ válce.

Vznášedlo koncernu Kalašnikov

Vznášedlo je známé svým principem „vzduchového polštáře“. Díky tomu je schopné bez problému cestovat přes zemi, vodu, bahno, led a další povrchy. Při pohledu na tuto novinku se neubráníte pocitu:

„Vypadá naprosto jinak než vznášedla, která jsem doposud viděl.“

hovercycleA nebudete daleko od pravdy. Vznášedla používají obvykle dmychadla a speciální pružnou manžetu k vytvoření velkého objemu vzduchu pod trupem, který je mírně nad atmosférickým tlakem. Rozdíl tlaků mezi vyšším tlakovým vzduchem pod trupem a nižším tlakovým okolním vzduchem nad ním vytváří vztlak, který umožňuje pohyb těsně nad povrchem země nebo vodní plochou.

vznášedlo

Princip klasického vznášedla. Na obrázku můžete sledovat proudění vzduchu.

Ze stabilizačních důvodů je vzduch vyfukován skrz otvory v trupu nebo otvory kolem vnějšího povrchu deskové nebo oválné plošiny, což většině vznášedla vykazuje charakteristický tvar zaobleného obdélníku. Tento vzduchový „polštář“ umožňuje, aby vznášedlo cestovalo po malých překážkách bez poškození.

První praktický design pro vznášedlo byl odvozen z britského vynálezu v 50. – 60. letech. Nyní jsou používány po celém světě jako specializované transporty při odstraňování následků katastrof, pobřežních hlídek, vojenských a průzkumných akcích, jakož i pro sportovní nebo osobní služby.

USN_hovercraftVelmi velké verze byly použity k přepravě stovek lidí a vozidel po celém kanálu La Manche, zatímco jiné mají vojenské aplikace používané k přepravě nádrží, vojáků a velkého vybavení v nepřátelském prostředí a terénu.

Společnost Kalashikov, jež vyrábí zbraně, munici a bojová vozidla, teď přichází s designově jiným a lehčím typem vznášela, než na jaká jsme byli zvyklí dosud. Bude ovládáno dokonce pouze joystickem. Vzhledem ke své konstrukci by se zřejmě mohlo používat ve válce tam, kde nelze nasadit helikoptéru. Je koncipováno pouze pro jednu osobu, má 8 párů vrtulí a poháněno je akumulátorovou baterií, nikoli palivem. Těžko však odhadovat, jak by se vznášedlo chovalo v boji.

Nejznámějším výrobkem firmy je Avtomat Kalašnikova obrazca 47 (Kalašnikovův automat vzor 1947), známý pod zkratkou AK-47 nebo zjednodušeně jako kalašnikov. Jedná se o jednu z nejpoužívanější a nejznámějších útočných pušek světa. kalashnikovI po šedesáti letech od výroby zůstává nejpopuárnější zbraní a často používaným kulturním prvkem. Ve filmech a videohrách (jako například GTA: San Andreas) bývá často vyobrazen jako zbraň používaná gangstery, tak uvidíme, jak si povede vznášedlo tohoto koncernu v budoucnosti – tipujete, že stejně dobře nebo se neuchytí?

Robo – prototypy od Boston Dynamics

Americká společnost Boston Dynamics už řadu let pracuje prozměnu na robotických zvířatech. Jejich produkty se specializují právě pro potřeby  armády (robo – psi, robo – koně či robo – soumaři)  mají nosit náklad, pomáhat vojákům v boji i mimo něj. Podívejte se na celou plejádu jejich výtvorů:

Jejich roboti patří mezi naprostou špičku. A to především ve schopnosti překonávat nejrůznější překážky v terénu a udržovat rovnováhu. Za stabilitu zodpovídá gyroskopický systém. Podívejte se na to, co takové stroje dokáží, na záznamu z poslední konference SciTechLeaders 2017:

Roboti nahradí zvířata a lidi ve válce

Například Izraelská armáda robotická zařízení využívá už teď. Kde všude? Ve vzduchu, v moři nebo používá robotická vozítka u hranice s palestinským pásmem Gazy. A od tohoto září přichystala další změny. Tradiční lamy zde prozměnu začnou nahrazovat roboti, kteří půjdou rychlostí 5 – 10 km za hodinu a budou sloužit jako nosiči. Stejně jako lamy totiž zvládají náročný terén a dají se ovládat bez problémů na dálku. Napájecí baterie jim vydrží až 8 hodin.

Blíží se SKYNET?

Je zřejmé, že technologie se neustále zlepšují a někteří lidé mají obavy z toho, zda se sci-fi z filmu Terminátor a Skynet nestane naší realitou…

Podívejte se na neskutečné schoponosti například ruského „terminátora“ bojového robota F.E.D.O.R (Final Experimental Demonstration Object Research). Jedná se o nástupce robota AVATAR, kterého obdivoval i ruský prezident Putin, jež je plně ozbrojen, dokáže střílet a dokonce řídit motorové vozidlo. Napište nám do komentářů, co si o takovém využití robotů myslíte. Je lepší tato varianta než obětování lidských životů? Máte strach z varování, které aktuálně v tomto směru učinil Elon Musk s tím, že mohou vojenští roboti v budoucnosti ohrozit lidské životy?

Zdroje foto+text: Kalashnikov, The Verge, Wikipedia, Youtube, Now This, PIXABAY, Haaretz, Independent

Komentáře

Nahoru