Česká škola ho nebavila, tak odjel do USA. Dnes zakládá v Praze vlastní gymnázium

Česká škola ho nebavila, tak odjel do USA. Dnes zakládá v Praze vlastní gymnázium

Je to příběh jako z prvoplánového románu, pro čtyřiadvacetiletého Ondřeje Kaniu však jde o úplnou realitu – a tak trochu ztělesnění amerického snu. Před deseti lety se čtyřkami dokončoval devátou třídu základní školy, a kdyby mu tehdy někdo řekl, že jednou se školství stane klíčem k jeho životnímu úspěchu, pravděpodobně by pochyboval o jeho zdravém rozumu. Od té doby se ale hodně změnilo a již za dva týdny usednou do lavic žáci zbrusu nové americké školy v pražských Nuslích, kterou tento nadaný mladík se svým kolegou založil.

Foto: Dan Materna, iDnes.cz

Český systém mu nevyhovoval

Ondřej býval v mládí všechno, jenom ne „studijní typ“. Po ukončení povinné školní docházky zkusil nejprve obchodní akademii, následně střední školu chemickou a nakonec ještě pedagogickou. Ani na jedné z nich nevydržel déle než rok a nakonec se rozhodl zcela opustit české školství a odjet do zámoří. Díky stipendiu odmaturoval na internátní škole v New Yorku a tam si také uvědomil, co mu celou dobu vadilo. „České školství je založené na tom, že děti jsou neustále testovány ze znalostí, které do nich učitelé hrnou. Nedává ale studentům prostor, aby se projevovali. Já jsem se vždycky chtěl projevit. Vždycky jsem kriticky přemýšlel, a proto jsem tu byl nespokojený,“ přiblížil serveru Forum24 své pocity.

Co mi dal New York

V devatenácti letech se vrátil do vlasti, sice bez vysokoškolského vzdělání, zato s velkými plány. Rozhodl se pomáhat studentům, kteří na české školství nahlížejí podobně jako on, a usnadnit jim cestu ke vzdělání za hranicemi. Spolu s kolegou Tomášem Jízdným založili agenturu J&K Consulting zajišťující českým žákům studium ve Spojených státech. O pět let později již působí agentura v několika zemích střední Evropy.
Takový rok v zahraničí však není levná záležitost. Podle Kanii zaplatí jeden klient několik set tisíc korun, což je částka, kterou si – jak sám přiznává – nemůže dovolit každý. Zájem o studium v zahraničí je však značný a nedostatek finančních prostředků by podle Ondřeje Kanii neměl být překážkou v tom, aby si mladí Češi, Slováci či Maďaři nespokojení se systémem školství nemohli splnit své sny.

Ondřej Kania a Tomáš Jízdný. Foto: americanacademy.cz

Místo biflování řešení problémů

„Takže jsme se rozhodli, že by dávalo smysl založit si střední školu v Česku. Řekli jsme si, že by stálo za to know-how, které známe, převzít sem. A nemít školu za půl milionu, ale za desítky tisíc,“ popisuje Kania další směr, kterým se s kolegou vydali.
Střet s realitou byrokratických zádrhelů však mladé podnikatele poněkud zaskočil. Ministerstvo školství jim totiž neumožnilo založit si vlastní školu, Kania a Jízdný se však svého plánu nechtěli vzdát a rozhodli se najít náhradní řešení. Nakonec převzali již existující soukromé gymnázium v Praze 10, kde zavedli svou vlastní koncepci výuky.
„Výuka nevypadá tak, že učitel napíše něco na tabuli, studenti to opíší a vyučující čeká, že to pak napíší do testu. Učitel definuje nějaký problém. Studenti pracují i několik týdnů na tom, aby problém vyřešili. Obecně se tomu říká projektová výuka,“ nastiňuje Kania základní princip, který podle něj v českém školství zásadně chybí.
„Princip spočívá obecně v tom, že spojíte co nejvíce předmětů dohromady do jednoho cíle. Studenti, pokud tomu rozumějí, si ani neuvědomují, že v jeden okamžik studují například devět předmětů,“ dodává. Zájem o novou školu byl u veřejnosti nečekaný. Prvotním cílem bylo získat 120 studentů, nakonec jich však do prvních ročníků nastoupilo hned 160.

Interiér Americké akademie. Foto: expats.cz

Stovky dětí chtějí studovat „po americku“

Povzbuzeni úspěchem se dva mladí nadšenci vrhli do dalšího projektu. Ve spolupráci s americkou partnerskou školou se rozhodli otevřít v Praze americké gymnázium spadající ryze pod americkou administrativu.
Pod názvem Americká akademie  (Amerian Academy in Prague) bude tato instituce od září slavnostně zahajovat první rok svého provozu. Rodiče žáků zaplatí za jeden ročník svých ratolestí čtvrt milionu korun, přesto zájem o studium dvojnásobně překročil původní plány. Z původního počtu třiceti žáků jich nakonec bude 65, přičemž dvě třetiny pocházejí ze zahraničí. „Lidé budou čím dál víc chtít alternativu, za kterou budou ochotni zaplatit i stovky tisíc korun ročně. Pro nás je to velká příležitost, díky které jsme za relativně krátkou dobu vyrostli do velikosti, kterou máme teď,“ uzavírá Kania.

Zdroj: forum24.cz

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru