Český student je oceňován za výzkum účinků levandule proti rakovině a srdeční arytmii

Dvacetiletý student Tomáš Heger se zabývá výzkumem silic a extraktů levandule, za což získal už několik významných cen. Dokonce získal ocenění ve Stockholmu, kde se setkal s posledními laureáty Nobelovy ceny.

Tomáš Heger má na svém kontě nespočetné množství ocenění za práci, kterou se zabýval už na střední škole. Už při odchodu ze základní školy měl jasno v tom, čemu se chce věnovat. Biochemii. V září loňského roku za svůj výzkum silic z různých druhů levandule získal v Belgii prestižní cenu, a to na mezinárodní soutěži EUCYS.

lavender-blossom-1595581_1280

Zdroj: Pixabay

Během studia na Slovanském gymnáziu v Olomouci se začal zabývat výzkumem v rámci Středoškolské odborné činnosti. Učitelé byli ohleduplní a schovávají, a tak nechali Tomáše odcházet do laboratoře, kdy to jen potřeboval.

„Výzkum mi zabral dva roky. Do laboratoře jsem jezdil zhruba dvakrát týdně, ale dost se to lišilo. Když levandule kvetla, musel jsem na pole ji sesbírat, pak usušit, vyextrahovat. To jsem strávil v laboratoři i deset hodin v kuse,“ popsal Tomáš pro Hospodářské noviny.

V prvním roce z květů levandule úzkolisté získal silici (olejíček), přičemž nejprve testoval její chemické složení a porovnával ji s dalšími druhy levandule. Zabýval se tím, zda dokážou silice zabránit množení nádorových buněk. V druhém roce namísto olejíčku zkoumal extrakt z levandule, který měl být účinnější. Prokázal, že levandulový extrakt zabíjí nádorové buňky, ale prozatím tato metoda není účinnější než současný způsob léčby.

Vedle výše uvedeného zkoumal účinky extraktů na enzym, který má vliv na funkčnost srdce. V budoucnu by tato studie mohla pomoci při výrobě léků na srdeční choroby.

Tomáš se zúčastnil soutěže EUCYS, díky které se mohl zúčastnit předávání Nobelových cen ve Stockholmu. Chodil na přednášky nobelistů, diskutoval s nimi.

„Z přednášek mě nejvíce zaujala fyziologie, medicína, chemie a fyzika. Ta byla hodně náročná na pochopení, což říkali i lidé, kteří mají z fyziky doktorát. Chemie byla naopak názorná. Na přednášce sestavovali molekulární stroje, ukazovali videa. Člověk si dokázal dobře představit budoucí využití,“ popsal Tomáš setkání.

Tomáš je nyní studentem biochemie na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde ve výzkumu pokračuje. Určitě o něm a jeho práci ještě uslyšíme.

Zdroj: Hospodářské noviny

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru