Chytré žárovky Philips mohou být napadeny hackery

Chytré žárovky Philips mohou být napadeny hackery

Philips Hue. To jsou LED žárovky, které obsahují Wi-Fi modul, umí měnit barvu i intenzitu osvětlení. Jejích hlavním rysem ale je, že jdou ovládat na dálku pomocí pomocí smartphonu pomocí internetu. Bezpečnostní analytik Nitesh Dhanjani ale zjistil, že tyto žárovky nemají moc promyšlenou ochranu a že mohou být napadeny zvenčí.

Hlavním problémem podle analytika Niteshe Dhanjaniho je systém, kterým systém Hue ověřuje zařízení. To totiž probíhá ověřováním MAC adresy, která je unikátní pro každé zařízení. Pokud tedy nějaký hacker dokáže zjistit jakou MAC adresu má zařízení majitele žárovky, dokáže bez problému se do systému nabourat.

Žárovky Hue lze ovládat jak pomocí iOS, tak i pomocí Androidu

Žárovky Hue lze ovládat jak pomocí iOS, tak i pomocí Androidu

Hacker by tedy mohl libovolně světla zapínat, ale i vypínat. Navíc Dhanjani ve svém projektu ukázal, že žárovku při pokusu o rozsvícení lze automaticky zhasnout. To koneckonců ukazuje Dhanjani i ve svém videu.

Žárovky Philips Hue nejsou zatím moc rozšířené, a stále je to „jenom“ světlo. Dhanjani chtěl ale poukázat na to, že čím dal více se objevují výrobky, které lze prodávat přes internet a u kterých není vyřešená bezpečnost. Tímto tedy apeluje na všechny výrobce, aby se zaměřovali i na bezpečnost, nebo se stane katastrofa.

Tyto žárovky jsou k dostání i na našem trhu. V základním balíčku za cca 4800 Kč jsou 3 LED žárovky a bezdrátový most, ke kterému lze připojit až 50 žárovek. Každá LED žárovka nabízí světlo všech „odstínů“ bílé, od teplé po studenou, a širokou škálu barev.

Zdroj:dhanjani.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru