Co mohou odhalit vaše fotky?

Tak tohle by vás skutečně nikdy nenapadlo. Věřili byste, že ve vašem oku na fotografii mohou být zaznamenány skryté informace? Podle výzkumu, který vedl Dr. Rob Jenkins z katedry psychologie na univerzitě v Yorku, se tam může odrazit třeba tvář fotografa nebo náhodný kolemjdoucí.

Corneal-reflections

Zvětšení zornice oka pomůže zobrazit skryté informace.

Výzkumníci říkají, že tato skutečnost by mohla být užitečná i při odhalování trestných činů. V některých případech, jako je znásilnění či unášení rukojmích, si totiž násilníci své oběti fotí. Odrazy v očích oběti by pak mohly pomoci identifikovat pachatele. Stejně tak by se jako důkazy při vyšetřování trestných činů mohly používat záběry z kamer. Samozřejmě je tu jeden problém. Je potřeba mít k dispozici fotografie s dostatečným rozlišením. Nebo jak se dozvíme později mít toho správného pozorovatele.

Během výzkumu zkoumali Jenkins a jeho kolegyně Christie Kerr z univerzity v Glasgow fotografie vysokého rozlišení, na kterých byl člověk vyfocen zepředu jako na pasu nebo řidičském průkazu. Obrazy, které se objevily v zornici (technicky je ale odráží rohovka), pak stačilo porovnat s fotografiemi v nízkém rozlišení.

lineup

Fotografie rozpoznávaných osob pak nemusí být příliš kvalitní.

Tomu, aby se dalo v oku něco vidět, se dá ale i pomoci.

„Zornice v oku je jako černé zrcadlo,“ řekl Jenkins. „Pokud chcete vylepšit obraz, musíte ho přiblížit a upravit kontrast. Obraz obličeje, který se získává z odrazu v oku, je asi 30000x menší než tvář člověka, na jehož oči se soustředíme.“

Ve výzkumu byly odražené obličeje znázorněné v průměru na 322 pixelech.

Obama-pixelated

Jistě jste poznali tuto osobu, i když jeho tvář zobrazuje pouze 16 x 20 pixelů.

Fotografie obličejů s vysokým rozlišením mohou rovněž obsahovat nečekané informace o vzhledu bezprostředního okolí.

„V rámci vyšetřování trestné činnosti by to mohlo pomoci dát dohromady sítě gangů nebo propojit jednotlivce v konkrétních lokalitách. Pro typy trestných činů, kdy pachatelé fotografují své oběti, to může být obzvlášť důležité. Odrazy v očích oběti by mohly odhalit totožnost fotografa.“

Dávejte si pozor, co zveřejňujete

Ale není to zajímavé pouze z hlediska trestné činnosti. Lze toho využít i v běžném životě na sociálních sítích, kde stále roste úloha fotografií.

Na Instagram je denně nahráno zhruba 40 milionů fotografií,“ zdůraznil Jenkins. „Obličeje patří mezi nejčastěji fotografované subjekty. Naše studie slouží jako varování, abyste si dávali pozor na to, co tam nahráváte. Oči na fotografii by mohly odhalit, kde jste byli a s kým jste tam byli.“

Kvalita nemusí být vysoká

Ačkoli Jenkins při studii používal fotoaparát Hasselblad s vysokým rozlišením (39 megapixelů), vysvětlil, že obrovská kvalita vlastně není až tolik potřeba. Někdy je důležitější získat ty správné pozorovatele, kteří by mohli člověka v odrazu identifikovat.

„Někdy může být důležitější získání optimálního diváka – toho, který dotyčnou tvář zná – než získání optimálního obrazu.“

Kromě toho v souladu s Hendyho zákonem (který se jen tak mimochodem inspiroval Mooreovým zákonem) rozlišení fotoaparátů stále úměrně roste. Takže podle Jenkinse budou mít i mobilní telefony fotoaparáty s rozlišením 39 megapixelů brzy naprosto běžně.

Pak by to mohlo být skutečně zajímavé. Zjištění skrytých informací by mohlo pomoci třeba ospravedlnit nevinné osoby. Ale stejně tak by vás z něčeho mohlo usvědčit. A nemusí jít zrovna o trestný čin.

Zdroj: Kurzweilai, obrázek: Wonder How To

Komentáře

Nahoru