Co musí mít moje pracovní smlouva, abych měl klid, že nebudu novodobý otrok ? :-)

Co musí mít moje pracovní smlouva, abych měl klid, že nebudu novodobý otrok ? :-)

Čím právně přesněji je vaše pracovní smlouva napsaná, tím více jste chráněni před vaším „milospánem“ ;-) aby s vámi jak se lidově říká nevytřel podlahu :-)

Nejsem právník, omlouvám se za případné nepřesnosti.

Článek je psán pro osvětu zejména mezi čerstvými absolventy zejména středních a vysokých škol NEPRÁVNICKÉHO zaměření, navíc příslušné zákony se mohou časem měnit.

Pokud jste se naučili nazpaměť můj předchozí článek o životopisu a motivačním dopisu a při psaní obou zpovědí ze svého pracovního života, jste si zavzpomínali na svá školní léta, jak jste stáli před tabulí a recitovali básně oblíbených poetistů vaší češtinářky, je tu druhý díl zasvěcený socialistickému heslu „Čest k práci, soudruhu !“ věnovaný pracovní smlouvě.

Bez pracovní smlouvy budete o 100 000  Kč chudší

Pracovní smlouvě věnujte zvýšenou pozornost též z důvodu, že v současné době Státní úřad inspekce práce přísněji kontroluje zaměstnavatele, zda mají se zaměstnanci řádně uzavřený pracovně právní vztah a pokud shledají vaši pracovní smlouvu neplatnou, hrozí vám pokuta až 100 tisíc. a vašemu zaměstnavateli až 10 miliónů korun.

V tisku proběhy zprávy, že se staly již excesy, že za šéfa zaskočil člen rodiny, neměl u sebe žádný doklad, čím by na místě dokázal, že je rodinný příslušník a otec – majitel provozovny dostal pokutu za zaměstnávání načerno.
Jiný příklad, že zaměstnanec neměl u sebe v kapse pracovní smlouvu tudíž inspektoři došli k názoru že pracuje načerno.

Podle předpisů musí mít každý zaměstnanec u sebe pracovní smlouvu (podle některých výkladů přímo v montérkách a nikoliv třeba v šatně ve skřínce v deskách, ale úředníci jsou benevolentní že jím stačí pouhá notářsky neověřená kopie) a zaměstnavatel musí mít pracovní smlouvy na každé provozovně. Ale když trochu více přemýšlíte tak je to občas obtížně technicky realizovatelné.

Identifikační údaje

Vaše identifikační údaje, to znamená vaše jméno, trvalý pobyt, přechodný pobyt, či korespondenční adresa,

(pokud jste mladí a trvalé bydliště máte u rodičů a teď bydlíte u kamaráda kam si nemůžete trvalé bydliště napsat)

vaše rodné číslo, datum narození, popř. číslo občanského průkazu i když to se může změnit, ale stejně podle zákona jste povinni každou změnu zaměstnavateli nahlásit, číslo mobilního telefonu, soukromou email adresu, pokud nebudete mít pracovní email, zdravotní pojišťovna, aby nemohl zaměstnavatel říci, že nevěděl komu má za vás platit povinné zdravotní pojištění.

Za zaměstnavatele musí být uvedeno plné jméno podnikatele nejlépe ve tvaru v jakém je uvedeno v živnostnickém či obchodním rejstříku. (obě databáze jsou zdarma dostupné na internetu), IČO,  DIČ, sídlo, jednatel, který za firmu jedná a s vámi pracovní smlouvu uzavírá.

Práva, povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance

Pokud nečtete různé kariérní poradny v tištěném či elektronickém internetovém vydání, tak si pro jistotu každý bod najděte v občanském, obchodním, živnosteneckém, trestním zákoníku, zákoně o zaměstnanosti a zákoníku práce a v zákonech na které tyto výše uvedené zákony odkazují, např. vyhlášky o bezpečnosti práce, hygieně na pracovišti (tím se nemyslí jen sprcha na konci šichty, ale třeba teplota, osvětlení pracoviště), konkurenční doložky, prohlášení o mlčenlivosti, hmotné odpovědnosti

Pracovní pozice, pracovní náplň, pracovní doba

Čím přesněji bude uvedeno, tím hůře s vámi bude moc zaměstnavatel zametat, jak se mu zlíbí. Pokud bude uvedeno jen prodejce a dle pokynů vedoucího, tak se může snadno stát, že ráno budete stát u pultu a v poledne budete šéfovi vařit oběd, když to pro názornost přeženu.

Pokud bude uvedeno, prodejní činnost formou komunikace se zákazník v provozovně a následná pokladní operace, inventurní činnost, zpracování prodejních reportů a nebude uveden třeba úklid provozovny tak vám zaměstnavatel koště dát nesmí.

Pracovní doba

Pracovní dobou se myslí čas kdy jste fyzicky přítomni na pracovišti a pracujete. Dbejte na přesné určení času. U práci na směny musíte být o svých směnách informováni 14 dní dopředu.

Pracovní doba nesmí překročit 40 hodin týdně až na výjimky, např. u služebního poměru u policie, hasičů, záchranek, lékařů v nemocnici, … a máte právo na 30 minutovou přestávku nejpozději po 6  hodinách.

Ve skutečnosti je to trochu složitější a záleží na přesné právní formulaci, proto trvejte, aby to bylo v pracovní smlouvě přesně vysvětleno, aby nešlo kličkovat na slovech.

Pracoviště

Pokud je uvedena co nejpřesněji, např. ulicí a číslem popisným, opět se nemůže stát, že vás zaměstnavatel pošle do filiálky na druhou stranu republiky, protože by s vámi musel uzavřít dodatek o pracovní smlouvě, kde by se tento bod pracovní smlouvy změnil, doplnil, upravil.

Výše mzdy, forma vyplácení

Jeden nejproblémovější bodů :-(

Mzda může být fixní bez ohledu na váš pracovní výkon, existují nárokové, nenárokové složky zjednodušeně osobní ohodnocení.

Pokud je výše mzdy upravována mzdovým výměrem, jste v nevýhodě, protože s tou může zaměstnavatel hýbat jak se zrovna vyspí.

Lepší je když je v pracovní smlouvě přímo uvedeno způsob výpočtu výše mzdy, nemusí být zrovna matematický vztah, ale vyjmenovat co je nárokové a co ne. než pouhým uvedením vnitřního předpisu zaměstnavatele, který lze pro zaměstnavatele jednodušeji měnit.

Forma vyplácení může být v hotovosti na ruku či poštovní poukázkou nebo na bankovní účet a hlavně DEN výplaty.

Minimální mzda

Minimální mzda je aktuálně 8 500 Kč HRUBÉHO.  Čistá mzda (finanční částku, kterou dostanete na ruku nebo na účet)  je přibližně 7,5 tisíc.
Zákon stanoví minimální mzdu na hodinu  50, 60 Kč.

Zkušební doba, platnost pracovní smlouvy

Dle zákona smí být zkušební doba pouze 3. měsíční, ale pokud jste řídící pracovník, to znamená že máte pod sebou lidi, může být zkušební doba až 6ti měsíční. Bohužel ve zkušební době můžete být vyhozeni tzv. na hodinu bez uvedení důvodu, což se mi hrubě nelíbí.

Nezbytné je uvést přesný datum začátku platnosti pracovní smlouvy a den nástupu do práce.

Podle zákona smí být pracovní smlouva uzavřena nejpozději první den nástupu do zaměstnání. Většinou první dny následuje nějaké školení buď vás zaškolí přímo váš vedoucí nebo pojedete do školení pořádané nějakou agenturou.

Pracovní smlouvy mohou být uzavřené na dobu neurčitou nebo určitou. Datum konce pracovního poměru u určité doby musí být též uvedeno v pracovní smlouvě.

29 let, invalidní důchodce pro invaliditu 3. stupně, vyučen v oboru Elektrikářem - silnoproud a maturita v oboru Strojírenství. Tak trochu plaváček českého internetu. Přezdívka: Koleso, Plaváček, Michal, Mistr Vodoznak Zájmy: strojírenství, elektrotechnika, plavání žen, venčení pejska Danečka II., tvorba vodoznaků a nakupování Pribináčků. Budoucí potravinový inspektor. Fanoušek stativu a měkké stírací pryže neboli gumy. Žije v Rakovníku a na Živě.cz. Vyskytuje se a píše na Objevit.cz, kde píše jen a pouze v CZ jazyce, i když s pravopisnými a gramatickými chybami, protože je dyslektik! Píše pro Objevit.cz dobrovolně a zcela zdarma bez nároku na jakýkoliv honorář! a děkuje šéfredaktorovi za cennou životní zkušenost a možnost vyzkoušení si práce redaktora internetového e-magazinne (E-zinu). Michal Kolesa - oficiální osobní webová stránka (odkaz na homepage Michal kolesa) ; otevře se v nové záložce/okně

Komentáře

 • kluvi

  Nevím co se vám nelíbí na tom, že ve zkušební době může být zaměstnanec propuštěn bez udání důvodu. Od toho to je zkušební doba. Při pohovoru se nikdy nedají prověřit všechny vlastnosti zaměstnance. Pokud se v praxi ukáže, že je to flákač, který nedělá práci jak má, tak je to pro něj rozhodně lepší než kdybych si jako zaměstnavatel našel jiný důvod (hrubé porušení pracovní kázně,… – důvod se dá vždycky nějaký najít a zaměstnanci to pak může hodně přitížit v dalších zaměstnáních)

  • Mě spíš jde o to, aby tu zkušebku zaměstnavatel nějak nezneužil.

   jiný důvod by mohl být křivé ovínění a bylo by nutné do dokázat. Dnes jsou i jiné možnosti jak se bránit než soud, například, říci pravdu na sociální síti – pokud je to čistá pravda tak se nejedná o pomluvu.

   • RomanP

    Zkušební doba, stejně jako i jiná ustanovení smlouvy, platí pro obě strany – zaměstnavateli se také nemusí líbit, že se v jejím rámci špatně vyspíte a zavoláte, že už nikdy nepřijdete, ale faktem je, že i na to máte díky zkušební době (přirozeně poté, co výpověď pošlete poštou), právo.

   • Když je práci problém sehnat, tak bych musel být debil, abych dával výpověď.

   • Lukas

    Jsi debil. :)

   • utturiweo

    Je, a má jenom jedno varle!!! :DDDDDDDDDDD

 • Petr

  V pracovní smlouvě nemusí být o mzdě ani zmínka. Michale, absolventi SŠ a VŠ jistě nepůjdou hledat radu k tobě jakožto k nemakačenkovi.

  • Vím, ale když zaměstnavatel vidí, že uchazeč není blbej tak si s ním nedovolí „vyméct“, protože by se mu to nemuselo vyplatit.

 • xxx

  No, nikde nepíšeš, zda ti může dát smlouvu na určitě kolikrát chce po sobě nebo je nějaká hranice. Jestli jsem se přehlídl, tak promiň.

  • To se teď měnilo a asi se to bude měnit zase, tak jsem tím zbytečně článek nekomplikoval.

 • Ondrej

  Jak může nemakačenko psát o pracovní smlouvě?

  Fakt zajímavé.

  Pracovní smlouvu by MĚL mít tvůj zaměstnavatel na místě pacoviště, nikoliv ty v monterkách jak udáváš, nesmysl.

  • Já četl, že někteří inspektoři tento názor mají.

   • deff

    a zdroj?

   • to si už nepamatuji, byl to nějaký zpravodajský server nebo TV reportáž.

   • Name

    Nepamatuješ, protože máš v hlavě nasráno.

   • Mlýn

    Nemel sračky, zmrde! To jsou jen tvý schrizofrenní bludy!

Nahoru