Víte, jak výrazně zrychlit svůj disk? Naučte se, jak defragmentovat…

Víte, jak výrazně zrychlit svůj disk? Naučte se, jak defragmentovat…

Většina uživatelů má jen mlhavou představu o způsobu ukládání dat na pevném disku. Jedná se však o důležitou věc, která má zásadní vliv na výkon operačního systému. Pomocí defragmentace disku můžete výrazně zrychlit svůj počítač.

Jak jsou uložena data na disku

Pevný disk je pro počítač skladem dat, kam si ukládá všechny informace. Disk je obvykle rozdělen do stop a nejmenším úsekem disku je tzv. cluster. Na rozdíl od fyzických předmětů může počítač jednotlivé soubory rozdělit a podle potřeby zaplňovat volná místa. Umístění jednotlivých souborů a jejich částí je uloženo ve FAT tabulce.

Jak vzniká fragmentace

U klasických pevných disků typu SATA/PATA ukládá počítač data od středu ven a postupně vyplňuje volné místo. Pokud nahrajete najednou větší počet souborů a po čase některé smažete, vznikne na disku volné místo vynechané mezi původním souvislým úsekem dat. Počítač toto místo obsadí, ale pokud se mu novější data do uvolněného prostoru nevejdou, prostě je rozdělí. Pokud se tento proces opakuje, vznikne na disku velké množství souborů rozdělených do malých částí.

V čem je problém fragmentace

Pokud pak chce počítač rozdělený (fragmentovaný) soubor použít, musí nejdřív postupně všechny části vyhledat, slepit a teprve potom předat ke zpracování. Disk dokáže provádět pouze jednu operaci najednou, a proto ho vyhledávání mnoha částí souborů velmi zdržuje.

V případě silně fragmentovaných úseků na disku se může doba zpracování několikanásobně prodloužit. Disk je navíc slabým místem ve zpracování dat, protože je nesrovnatelně pomalejší než procesor či paměti RAM. Ve Windows je problém ještě o to horší, že Windows si ukládají stránkovací soubor (swap) na pevný disk a používají ho jako dodatečnou paměť. Jakékoliv zdržení při čtení a zápisu dat může mít ve výsledku na výkon velký vliv.

Defragmentace disku

Defragmentace disku

Defragmentace disku

Disk lze poměrně snadno defragmentovat. Celý proces probíhá tak, že počítač vyhledá rozdělené soubory a postupně je přesune tak, aby se opět spojily do souvislých celků. K defragmentaci pochopitelně potřebuje volné místo, protože potřebuje soubory přesouvat.

K defragmentaci lze využít různých externích aplikací, ve Windows můžete využít program Defragmentace disku, který naleznete v Systémových nástrojích. Program Defragmentace disku doporučuje alespoň 15 % volného místa na disku, pokud má dostupného místa méně, defragmentace významně zpomalí.

Celý proces defragmentace může trvat poměrně dlouho, zejména u velkých a neudržovaných disků.

Tipy na zvýšení výkonu

Uživatelé používají různé typy dat, které by pokud možno měly být uloženy odděleně. Typickým modelem je použití rozdělení disku na systémový a datový. Datový disk se bude defragmentovat podstatně pomaleji, protože zpravidla obsahuje množství velkých statických souborů. Naopak systémový disk denně mění svá data a obsahuje tisíce malých souborů, které rychle vznikají a zanikají.

Zejména u velkých disků je rozdělení prospěšné i pro defragmentaci, protože v kratších intervalech defragmentujete pouze systémový disk a datový disk stačí kontrolovat pouze namátkově. Defragmentace například 100 GB systémového disku je podstatně rychlejší než defragmentace nerozděleného disku o velikosti 1 nebo 2 TB.

Shrnutí

Pevný disk je nejslabším článkem v rychlosti počítače, měla by se mu proto věnovat náležitá péče. Při špatné údržbě a velkému namáhání se navíc snižuje jeho životnost a zvyšuje se riziko ztráty dat. Defragmentace disku šetří nutný aktivní čas disku a zvyšuje tak výkon počítače, navíc šetří samotný disk. Rozdělením disku na logické celky a pravidelnou defragmentací urychlíte práci počítače a zvýšíte životnost disku.

Komentáře

Nahoru