Další nadějný slovenský startup zkrachoval – říkali mu Goldee

Skončil další jeden velký sen. Goldee. Startup, který si dal za cíl vytvořit inteligentní osvětlení do každého domova (Goldee Light Controller). Jak měl samotný produkt fungovat, si můžete prohlédnout na videu výše. 

Na rozběhnutí firmy však byly třeba peníze a ty se nakonec CEO Goldee Tomáš Baran rozhodl vybrat v rámci crowdfundingové kampaně. Kampaň byla spuštěna na konci listopadu 2013 a díky ní získalo Goldee 200 000 dolarů za necelých 25 dní. Přitom na počátku si Goldee dalo za cíl vybrat asi jen 100 000 dolarů. Ohromný úspěch, alespoň tak se o tom tehdy hovořilo v médiích. O Goldee Light Controlleru se psalo a mluvilo téměř všude.

Pak ještě Goldee dostalo dalších asi 300 000 dolarů od angel investorů. Celkem tedy 500 000 dolarů. Ale ani to nestačilo.

První komplikace v Goldee

V létě 2014, kdy mělo dojít k distribuci prvních chytrých osvětlení, se však objevily první komplikace. A zdaleka ne poslední. Někdy touto dobou už začalo nekončící kolečko výmluv a lží.

Dodávka chytrých osvětlení, za která „drobní investoři“ již zaplatili, se zpozdí. Přibližně o rok. A jelikož veškeré získané finanční prostředky byly investovány do vývoje a rozvoje firmy – žádná kompenzace ze strany Goldee za nedodržení slíbeného dodání zboží v termínu nehrozí. Viz zpráva níže.

download

Výroba nebude probíhat v Číně, jak bylo původně plánováno, ale v Evropě (konkrétně na Slovensku).

Tomáš Baran také oznámil propuštění CTO firmy, který (jak uvedl Tomáš Baran v oficiálním vyjádření) se dostatečně nepopasoval s „touto pracovní výzvou“.

Následně od firmy začínají odcházet první zaměstnanci. Stránky Goldee údajně někdo napadl a jsou nefunkční – alespoň tato zpráva se objevila na Facebooku firmy. Zda je to pravda či to byl další marný pokus Tomáše Barana o „uklidnění investorů“ a nalezení důvodu, proč se zase vše zpozdí, o tom se už dá je spekulovat.

Screenshot at Dec 16 11-44-16

Postupem času se pak dostává na povrch i to, jak to ve firmě chodilo. Že zaměstnanci dělali za minimální mzdu. Někteří ani za svou práci nedostali zaplaceno. Jak uvádí někteří bývalí zaměstnanci Goldee, někteří seniorní zaměstnanci (i když část z nich pracovala na dohodu nebo jako živnostníci – čili se vlastně ani o zaměstnaneckém poměru nedá moc mluvit) byli nesmyslně přepláceni, i když neměli skoro žádné výsledky.

Někteří zase podhodnoceni, i když pracovali od rána do večera (údajně nebylo výjimkou, když pracovali 200-300 hodin každý měsíc). Přesto jim ale Goldeen již jaksi zapomnělo za jejich práci zaplatit. Stejně tak bylo pro některé z nich překvapením, že firma za ně „zapomněla“ platit pravidelné povinné odvody na zdravotním a sociálním pojištění. Kde leží pravda – těžko soudit. Ale jak se říká, na každém šprochu, pravdy trochu…

„Pokud se ti to nelíbí, tak běž.“

To byla dle dnes již bývalých zaměstnanců věta, kterou slýchávali nejčastěji. A jelikož i jim již bylo pomalu ale jistě jasné, že se firma řítí do záhuby, začali řešit, co dál. Jednou z možností bylo, že by firma dostala další investici, ale fungovala by již bez svého CEO Tomáše Barana.

goldee-zamestnanci

A takto často končí nejeden startupový sen – ve chvíli, kdy se CEO nedívá na finance a jen zběsile utrácí peníze investorů

Což se asi současnému CEO moc nelíbilo a tak zatloukl asi onen pověstný poslední hřebíček do rakve, kdy 10. 11. 2014 zamezil všem zaměstnancům vstup do budovy a zrušil jim všechny přístupy do systémů firmy. Produkt Goldee tedy nejspíše nadobro skončil. A firmě zůstaly jen špatná pověst, nedořešené závazky a dluhy, na které se teď vrhnou právníci.

Perličkou je pak fáma, která kolovala mezi zaměstnanci Goldee. Že si Tomáš Baran během fungování Goldee zrenovoval byt, koupil manželce nové auto a užil si nákladnou svatbu na Maledivách. Co je na tom pravdy – se asi již nikdo nedozví. Nicméně po všem tom lhaní a mlžení by to asi nikoho ani moc nepřekvapilo.

Jelikož na podobné chování Tomáše Barana si stěžují také dodavatelé, kteří s Tomášem Baranem na projektu Goldee spolupracovali.

Pokud vám tento příběh připomíná podobnou story z českých luhů a hájů, tak něco podobného jsme tu již měli také. Firmu Redboss, která také po sobě zanechala kromě obrovského hype kolem firmy také jen dluhy a zaměstnance bez vyplacených mezd. Prakticky totožný příběh se stejným koncem.

Oficiální vyjádření Tomáše Barana najdete zde. Níže jsou pak screenshoty těchto vyjádření, kdyby náhodou již stránky nebyly v provozu.

goldee-last goldee-backers goldee-app

Na závěr bych jenom uvedl, že není fail, že Goldee zkrachovalo. To k podnikání patří – vzestupy i pády. Je fail, jak komunikovalo s lidmi, kteří této firmě svěřili své peníze.

Jak jednalo s lidmi, kteří firmě obětovali téměř dva roky svého života. Je fakt docela velký problém, pokud CEO firmy hází vinu na všechny a všechno kolem sebe – na zaměstnance a lidi, které si do firmy sám nabral. A neumí se podívat pravdě do očí, i když už je firma na pokraji krachu.

Ono ostatně tak se to dnes dělá. Důležité je dnes tvrdit investorům, jak firma roste. Jak vydělává. Jak plní plány. Jak bude všechno v pohodě. I když to není pravda…

Zdroj: https://www.startitup.sk/article/detail/ar1313-goldee-ako-to-v-skutocnosti-bolo

 

 

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru