Další problém Androidu: Ani obnovení továrních dat nesmaže všechno

Pokud plánujete svůj starý Android telefon prodat nebo někomu darovat, měli byste se mít na pozoru. Výzkum totiž ukázal, že ani ta zázračná možnost Obnovit tovární nastavení tak zázračná není. Neodstraní totiž vaše osobní údaje ani ty trapné selfies, které neměl nikdy nikdo vidět.

Nová studie od Avastu zpochybňuje účinnost možnosti obnovení továrního nastavení. Když uvážíme, že by tahle možnost data skutečně neodstraňovala, je to docela velký problém. Mnoho lidí ji totiž používá, aby mohli své staré smartphony dále prodat nebo darovat.

Odhalili předchozí vlastníky

Avast provedl jednoduchý praktický test. Nakoupil na eBayi 20 Android smartphonů a blíže se na ně podíval. Jeho zaměstnanci v nich objevili spoustu osobních dat: více než 40 000 fotografií (asi 250 nahých mužských selfies), 750 emailů a textových zpráv, 250 kontaktů, totožnosti předchozích vlastníků telefonů a dokonce i jednu vyplněnou žádost o úvěr.

access-data

Získávání dat z telefonu HTC

„Uživatelé si mysleli, že svůj telefon vyčistili,“ uvedl Jude McColgan, prezident mobilní divize Avastu.

To je jasné. Taky byste si to určitě mysleli. Jenže on tenhle tovární restart funguje pouze na aplikační vrstvě. Pak stačí vzít některý z volně dostupných programů a telefon prohledat. Funguje to zhruba tak jako s pevným diskem. Jistě víte, že když ho smažete nebo naformátujete pomocí rychlého formátování, data sice běžně nevidíte, ale pomocí volně dostupných nástrojů je můžete opětovně získat.

S mobilními telefony je to přitom vlastně ještě horší, protože mají v našich životech hodně důležitou roli. Přistupujeme přes ně k mnoha službám – facebookové příspěvky, fotky na Snapchatu, online bankovnictví, online nákupy a mnohem více.

logical3

A co s tím?

Avast samozřejmě přišel rovnou i s řešením. Pokud chcete svá data skutečně odstranit, můžete prý využít jeho vlastní Android aplikaci. Ta totiž přináší nástroj, který data odstraňuje daleko lépe než možnost továrního resetu.

Zdroje: Avast, Cnet

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru