Digitální tetování viditelné pouze přes mobil

Digitální tetování viditelné pouze přes mobil

Výtvarník Anthony Antonellis nedávno navštívil brooklynského specialistu na modifikaci těla. Je to jedinečný odborník, jehož odbornost nespočívá ani tolik v tetování a piercingu, ale spíše v rozdělování jazyků a přetváření ušních dírek. Antonellis však požadoval ještě něco jiného. Chtěl do ruky implantovat malý RFID čip, ve kterém chtěl mít uložené digitální umění.

implantatRfid

Čip RFID je velký asi jako zrnko rýže.

Pár newyorských odvážlivců celou dobu dokumentovalo postup. Po malém řezu byl do masité části Antonellisova hřbetu ruky mezi palcem a ukazovákem vložen nepatrný implantát. Čip, který je uložen uvnitř skleněné kapsle není o moc větší než zrnko rýže a má 1KB úložného prostoru. Kromě malé slábnoucí jizvy nebudete mít vůbec tušení, že tam je. Stačí ale, abyste vzali do ruky telefon a vše je odhaleno: obsahem čipu je malý animovaný GIF. Vlastně je to tento:

anthony-antonellis-inplant-favicon

Interakce těla s RFID čipem obvykle netrvá moc dlouho. Antonellis však čip používá úplně odlišným způsobem, než je běžné.

„Většinou se využívá pro ochranu soukromí, ale já ho používám ve veřejném zájmu pro distribuci uměleckého díla,“ vysvětlil.

Umělec může libovolně aktualizovat obsah implantátu, může na něj umístit text, MIDI soubory nebo obrázky od jiných umělců z jejich smartphonu. Ostatní lidé mohou soubor, který je na čipu umístěn, vidět pouhým přejetím mobilního telefonu po ruce.

„Neslouží to tolik pro výstavu jako spíše pro úložný prostor,“ vysvětluje Antonellis, „je to spíše jako disketa než galerie. Nebo,“ jak rád říká, „jako jakési dynamické digitální tetování.“

Jak je vidět, není zase tak jednoduché uložit desetisnímkovou animaci velikosti faviconu do lidského těla. Ale pokud jde o překonávání hranic v oblasti ukládání a šíření umění, je to hodně vzrušující nápad. Antonellis sice není první člověk s RFID čiepm v těle – nejznámější případ je asi profesora kybernetiky na univerzitě v Readingu Kevina Warwicka – ale v závěru je jeho umělecké úsilí opravdu jedinečné.

Anthony-Antonellis-Net-art-implant

Představte si Antonellise, jak se pohybuje po New Yorku ve jménu sdílení digitální krásy… A teď se posuňme ještě o několik generací do budoucnosti a představme si něco mnohem divočejšího. Muž byl unesen a za účelem získání přístupu k dílům v mnohamilionové hodnotě mu byla uříznuta ruka. Ano, i tohle by se mohlo stávat, pokud by se digitální tetování stalo běžnou záležitostí. A vezměme si z toho ponaučení, že i když nosíme naši nejcennější věc stále s sebou, není nikdy úplně v bezpečí. V tomto případě by možná bylo lepší pouvažovat o nějakém trezoru.

Zdroje: Wired, Animal New York

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru