Dnes vyšlo 1 článků

E-stonsko: jak to chodí v zemi digitalizaci zaslíbené?

E-stonsko: jak to chodí v zemi digitalizaci zaslíbené?

Tušíte, která evropská země je nejdále v oblasti digitalizace? Pokud byste tipovali Německo, Velkou Británii nebo snad některý ze skandinávských států, mýlili byste se. Evropským lídrem v „online“ oblasti je totiž jedna nenápadná postsovětská republika na pobřeží Baltského moře. Ano, je to Estonsko.

Inspirace ze severu

Ruku na srdce: kolik toho vlastně o Estonsku víme? Většina z nás tam zřejmě nikdy nebyla a jen stěží si z hodin zeměpisu vybavíme, že jeho hlavním městem je Tallinn. Právě do této půlmilionové metropole (což mimochodem představuje asi polovinu všech estonských obyvatel) se v těchto dnech sjeli přední evropští politici, aby zde diskutovali nad digitalizací a kybernetickou bezpečností Evropské unie. Summit se v Estonsku nekoná náhodou. Důvod je zcela jasný: od této pobaltské země, mimochodem rodiště populární aplikace Skype, bychom se mohli učit.

Estonské hlavní město

Elektronická státní správa

Svatba, rozvod a prodej nemovitosti – to jsou jediné tři úřední záležitosti, které se v Estonku nedají vyřešit online. Všechno ostatní zvládnete za pár minut díky několika kliknutím. Již několik let zde totiž úspěšně fungují tzv. digitální občanky, v jejichž zavedení je Estonsko světovým unikátem. Takový průkaz nejenže propojuje všechny úřady, ale především umožňuje vyřídit nepříjemnou „úřední obíhačku“ z pohodlí domova. Občané tak elektronicky nejen volí, ale třeba i vyplňují daňové přiznání, obstarávají si lékařské předpisy nebo vyplňují daňové přiznání. Založit novou firmu trvá díky digitalizaci jen několik minut.
Letos v srpnu se objevily spekulace o tom, že estonská vláda uvažuje o zavedení vlastní kryptoměny, tzv. estcoinu. Představovalo by to tak další estonské prvenství na poli čtvrté průmyslové revoluce, jak je současná éra někdy nazývána.

Bezpečnost především

Obavy ze snadného zneužití osobních údajů nejsou na místě. Estonská vláda si je této hrozby vědoma a systém ID karet ve spolupráci s odborníky vyvinula tak, aby měl každý občan možnost být okamžitě informován o všech datových transakcích, které byly na jeho kartě provedeny. Soukromí občanů je prioritou a má oporu i v zákonech, žádný státní úředník proto nemá právo bezdůvodně se zajímat o informace, o nichž by neměl nic vědět. Zabránit hackerským útokům má i umístění datových center mimo estonské území, konkrétně na estonských ambasádách po celé planetě.

Češi opět zaostávají

Není divu, že v oficiálním žebříčku DESI, který v rámci evropské unie sleduje tzv. eGovernment, Estonsko tradičně obsazuje první příčku. Naproti tomu Česká republika se dlouhodobě drží na chvostu – z 28 unijních států jsme loni byli na 26. místě, letos se naše pozice o čtyři místa zlepšila. Přesto dokonce i vláda připouští, že co se týče elektronizace, stát poněkud zaspal. Podle vládního digitálního koordinátora Ondřeje Malého se však současný stav již obrací k lepšímu. Svou účastí na tallinnském summitu premiér Bohuslav Sobotka potvrdil, že Česká republika podporuje vznik jednotného digitálního trhu.

Zdroj: iHned.cz

 

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru