Dnes vyšlo 1 článků

Edward Snowden: „Hrdina“ amerického boje za soukromí

Edward Snowden: „Hrdina“ amerického boje za soukromí

Kdo je Edward Snowden? Jeho jméno v posledních dnech plní titulky internetových zpravodajských portálů. Tento 29letý mladík se zasloužil o prosáknutí jednoho z největších skandálů letošního roku.

Edward Snowden je bývalý zaměstnanec CIA a v poslední době byl zaměstnán u Národní bezpečnostní agentury Spojených států – NSA. To on se zasloužil o prozrazení obrovského skandálu, kdy se zjistilo, že NSA masivně odposlouchává veškeré hovory, vedené přes službu Verizon, a na to navazující odhalení projektu PRISM, který pro změnu získával data o uživatelích Facebooku, Applu, služeb Google a dalších. Tajné získávání dat v rozmezí posledních tří měsíců představuje jednu z největších vládních akcí, směřujících k narušení soukromí amerických občanů.

Co vedlo Snowdena k prozrazení informací?

Edward Snowden ospravedlňuje svůj krok tím, že viděl zneužívání informací, které vedlo k uplatňování politiky útlaku. Jednalo se o takové zacházení s informacemi, o kterém by měl rozhodovat sám občan a nikoliv někdo, najatý vládou.

Snowden uprchl do zahraničí, strach má jen o svou rodinu

Snowden se sám rozhodl vystoupit na veřejnost, ačkoliv si musel být vědom všech rizik, která mu toto odhalení přinese. NSA už vznesla otázky, týkající se soudního procesu a obžaloby z úniku dat. Edward Snowden v současnosti pobývá mimo USA, bydlí v jednom nejmenovaném hotelu v Hong Kongu.

Edward Snowden svého činu nelituje. Jediné obavy má o osud své rodiny. Sám ale říká, že v praktikách NSA viděl existenciální hrozbu pro demokracii. Můžeme s ním nesouhlasit? Je Edward Snowden hrdina dnešních dnů nebo jej odsoudíme jako zrádce?

Zdroj: http://arstechnica.com/tech-policy/2013/06/whistleblower-who-exposed-nsa-mass-surveillance-revealed-by-the-guardian/, http://www.newyorker.com/online/blogs/closeread/2013/06/edward-snowden-the-nsa-leaker-comes-forward.html

Zdroj obrázku: http://www.newyorker.com/online/blogs/closeread/2013/06/edward-snowden-the-nsa-leaker-comes-forward.html

Komentáře

Nahoru