Elektronické knihy slaví na světě boom, ale jaká je jejich situace v Česku?

Elektronické knihy slaví na světě boom, ale jaká je jejich situace v Česku?

Elektronické knihy jsou poslední dobou čím dál tím víc žhavějším tématem. Není tedy divu, že se začíná objevovat čím dál tím více prodejců. Bohužel však ani tři největší e-shopy s e-knihami nejsou žádná sláva. Jaká je situace v Čechách?

Před čtyřmi roky odstartoval Amazon svojí čtečkou Kindle obrovský boom e-knih. V dubnu prodal poprvé v historii více e-booků než klasických papírových knih. Zaměřme se teď na chvilku na české čtenáře. Knihy v našem rodném jazyce na Amazonu až na vzácné vyjímky nenajdeme. Působí však u nás několik e-shopů s elektronickými knihami, které však prodají pouze několik stovek e-knih měsíčně. Vzhledem k celkovému trhu,  kde se prodá statisíce výtisků knih za měsíc, je to poměrně zanedbatelné číslo. Oproti tomu např. v USA je odhad takový, že e-knihy již tvoří 15-25 % celkového trhu a stále rostou.

Je dobře známo, že k vydávání a prodávání knih v elektronické podobě mají čeští vydavatelé nepříliš kladný přístup, což se samozřejmě projevuje v malé nabídce knih. Aktuálně je k dispozici jen asi 300-400 současných elektronických titulů. Často v nabídce e-knih nalezneme jenom nějaké podřadné tituly, které stejně nikdo nekupuje. Je to tím, že jsou vydavatelé dosti konzervativní a sází na staré, osvědčené prodejní kanály – tedy klasické, papírové knihy. Nezbývá nám nic jiného, než doufat, že se přístup našich vydavatelů změní.

Rájknih.cz: Prozatím slabý odvar Amazonu…

Knihy pořízené v tomto e-shopu lze číst pouze čtečkou Wooky, podobně jako knihy koupené na Amazonu nepřečtete jinde než na Kindlu. Někomu to vadit může, jinému nemusí. Zakoupené knihy jsou vázané na váš účet u obchodu, nikoli na zařízení. Své knihy si ted můžete číst i na jiném Wooky zařízení. Pokud by se daly v tomto e-shopu najít všechny knihy, které budou v češtině vycházet, jednalo by se pravděpodobně o téměr dokonalé řešení. Snad do budoucna.

Bohužel ani kvalita lokalizovaných světových bestsellerů není příliš velká. Na denním pořádku jsou chyby v sazbě, odlišné řádkování v jedné knize, pevné zalomení řádků, prazvláštní znaky, duplikace stránek, atd.

eReading

Dalším e-shopem, který můžete využít pro naplnění vlastní elektronické knihovny je eReading.cz. Obsahuje poměrně jednoduchou registraci a nabízí knihy ve formátech ePub a chráněné PDF – což pro nové zákazníky znamená další registraci a zřízení Adobe ID. E-shop nabízí i v Česku poněkud netradiční platební kanály, např. PayPal.

Pro eReading platí podobné věci jako pro Rajknih. Je zde víceméně překrývající se nabídka chudá jak na počet, tak zejména na kvalitu knih. Naleznete zde opět pár „áček“ a zbytek jsou tituly vymetené z temných koutů nakladatelských skladů.

Co závěrem?

Jak již bylo řečeno, nezbývá nám asi nic jiného než doufat, že domácí vydavatelé začnou alespoň všechnu současnou produkci digitalizovat a poskytovat ji k prodeji. Měli by nastavit velmi pružnou cenovou politiku – novinkám držet vyšší cenu a již vyšlé knihy výrazně zlevnit. Čím dříve to bude, tím lépe.

[poll id=“76″]

Komentáře

Nahoru