Elektronika poháněná rostlinnou energií? Proč ne!

Z ekologických agregátů energie už známe solární panely, větrné turbíny nebo vodní elektrárny. Zatím je ale málo zařízení, které by ve svůj prospěch využívali energii vyprodukovanou úplně přirozenými procesy odehrávajícími se ve všech rostlinách, které jsou vystaveny světelné energii. Moss FM tuto metodu, která je zatím jen v začátcích úspěšně využil a dnes hovoří o světlé komerční budoucnosti.

Když se spojí vědci z Cambridgské univerzity a švýcarští designéři, nemůže z toho vzniknout nic špatného. V tomto případě navrhla Fabienne Felder spolu s Dr. Paolem Bombellim a Rossem Denisem zařízení, které zatím sice vypadá jako doma vyrobený školský experiment, ale s tím rozdílem, že jeho funkce jsou úplně na jiné úrovni. Symetricky naaranžované květináče plné mechu, biologické hmoty, vodivých materiálu a vody jsou propojené na jednoduché elektronické rádio, které funguje díky elektronům vygenerovaným v rámci fotosyntézy a propojených pomocí anód a katód v rámci jednoduchého elektrického oběhu.

csm_Cover_Moss_FM_f371005aa0

Rostliny zlepšují kvalitu vzduchu a zvyšují jeho vlhkost

Všechny neživé materiály, které na vytvoření zařízení využili, jsou recyklovatelné a už předtím byly používané. Mach si vybrali hned z několika důvodu. Jeho specificky výkonné fotoaktivní částice jsou pro tento účel ideální. Zatímco jeho složení přináší do interiéru zážitek hodný panenské přírody. Jako každá živá rostlina snižuje ve svém bezprostředním okolí hodnoty kyslíku uhličitého, okysličuje a zlepšuje kvalitu vzduchu, zvyšuje jeho vlhkost a na první působí jako dotyk velmi příjemným a uspokojujícím dojmem. 

csm_Moss_LCD_x_4cc089e490

 

Toto zařízení by mělo vstoupit na trh během následujících 5 let

I když fotosyntéza vyžaduje přítomnost světla, tento přístroj vytvoření pomocí elektronů dokáže měnit elektrickou energii i ve tmě. Zatím by sice jeho domácí použití bylo obtížné, ale jeho tvůrci vidí vstup na trh velmi nadějně, konkrétně v rámci následujících 5 letech. Za tu dobu na něm musí ještě zapracovat. Dnes například dokáže nasbírat jen 0,1 % z elektronů, které fotosyntéza vygeneruje, avšak ani to není málo. S momentálními hodnotami by jeho tvůrci dokázali udělat zásadní změny. Kdyby si aspoň čtvrtina Londýňanů (cca 2,7 milionů lidí) aspoň 2 hodiny denně nabíjela mobil pomocí energie generované machem, ušetřili by enormní množství energie. Ta by vystačila na zásobování celého malého městečka a ročně by se ušetřené hodnoty rovnaly 42,5 kWh ušetřené energie, 6,81 milionů liber a 39 632 tun kyslíku uhličitého.

Zdroj: Startitup

 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru