Evropská komise chce umožnit každému občanovi, aby mohl používat běžný účet bez poplatků po vzoru mBank a Citibank

Evropská komise chce umožnit každému občanovi, aby mohl používat běžný účet bez poplatků po vzoru mBank a Citibank

V roce 2016 vstoupí v platnost směrnice Evropská komise umožňující každému občanu EU užívat běžný účet se základními službami bez poplatků. Jsou na to české banky připraveny?

Tuzemské banky začaly po vzoru mBank sice zařazovat do svého portfolia i běžné účty, u nichž neplatíte žádné poplatky za vedení účtu. Ovšem ve většině to má své ale.

Jako první přišla s bezplatnými účty právě Citibank v roce 2004, následována v roce 2007 mBank, která jako první banka u nás přišla s bezplatným účtem nezatíženým žádnými speciálními podmínkami. Zejména díky tomuto produktu využívá služeb mBank již přes 500 000 zákazníků. V nedávné době prošlo internetové bankovnictví mBank kompletním redesignem a nabídlo pokročilé funkce jako přehled budoucích příjmů a výdajů. Částečně za znatelným nárůstem počtů klientů mBank stojí to, že mBank začala poskytovat úvěry a půjček s názvem mPůjčka  přímo ve svém internetovém bankovnictví. mPůjčka byla serverem bankovnipoplatky.com vyhodnocena jako vůbec nejlevnější úvěr pro běžné spotřebitele v reality testu .

Běžný účet bez poplatku pro každého s mBank bez velkého ALE

U většiny bank nabízející bezpoplatkové účty podmiňuje čerpání tohoto benefitu tím, že účet musí být aktivní (za měsíc musíte provést daný počet transakcí) a součet příchozích nebo odchozích transakcí v kalendářním měsíci musí dosahovat hodnot 3 000 Kč (Zuno Bank), 7 000 Kč (GE Money Bank, Česká spořitelna), 10 000 (Equa Bank) až 25 000 Kč (v závislosti na typu banky se tato hranice liší – hranici 25 000 Kč požaduje v tuzemsku Citibank), případně zůstatek na účtu nesmí klesnout pod 100 000 Kč (opět Equa Bank). V případě, že minimální měsíční kreditní příjem nesplní, je účet zpoplatněn. Právě proti tomuto přístupu bankovních domů chce nyní Evropská komise zakročit. Od roku 2016 dle její směrnice budou muset od takových podmínek upustit.

Na změnu se nemusí připravovat nízkonákladová mBank, která v současnosti už bezpoplatkové mKonto nabízí bez zvláštních podmínek a překvapivých ujednání. Přešlo k ní už přes půl milionu Čechů a odliv klientů z velkých bankovních domů pokračuje.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru