Facebook nás omezuje, je to ale špatně?

Facebook nás omezuje, je to ale špatně?

O tom, že se největší sociální síť na světě stala pro někoho každodenní záležitostí a smyslem trávení volného času, dnes již není pochyb. Facebook dnes eviduje přes 500 miliónů registrovaných uživatelů a je překládán do více jak 60 jazyků, včetně češtiny, kterou spustil od 23. 7. 2009. Na téma Facebook již vznikl i film a řada dokumentů. Přezdívaný „film o Facebooku„, tedy The Social Network, vstoupil pod režií Davida Finchera do kin v roce 2010 a na Česko-Slovenské filmové databázi si zatím zasloužil 84% hodnocení.

Na internetu vzniká mnoho článků a mnoho kritiky této sítě. Vše poukazuje na fakt, že se Markovi Zuckerbergovi, mladému podnikateli, zakladateli Facebooku a nejmladšímu miliardáři na světě, povedlo založit nejen místo střetu lidí z celého světa, ale zároveň i nahradit naše obvyklé činnosti. Například v nedávné vánoční atmosféře Vás zcela určitě neminul kouzelný status, který se šířil jako rakovina a objevoval se v profilech stále více a více lidí na Facebooku v podobě jakési řetězovky.

Rozumný člověk se tomuto a desítkám jiných statusů maximálně zasměje. Bohužel mnoho jiných slepě kopíruje a dává tak najevo svojí omezenost. Tímto slovem však nikoho neurážím, ale poukazuji na výsledek této aktivity, která říká, jak nás Facebook omezuje. Již tedy nejsme schopni si povídat, napsat SMS kamarádovi, dát pusu k narozeninám a podobně. Osobně tomuto říkám omezenost, jelikož, jak status sám říká, Facebook není realita, ale jen důkaz a zprostředkovatel toho, jak jednoduše se dají lidé ovlivnit a omezit.

Osobně jsem toho názoru, že podobné statusy se většinou minou účinkem. Člověk, který je sám vloží na svojí zeď, dá akorát najevo, jak dělá přesně to, co píší. Osobně si sama vzpomínám na doby, kdy mi na narozeniny přišlo několik SMS, k Vánocům přání a na Silvestra SMS s přáním dobrého pití. Narozeninová přání se dnes bohužel řeší pouze napsání na zeď, vánoční a silvestrovská přání již pouze obrázkem, na kterém je označeno všech 50 možných přátel, což má opět za důsledek neskutečnou zábavu, zaspamovaný email a plné události díky komentářům lidí, které vůbec neznáme. Je pravda, že jsem nikdy nedostala k narozeninám tolik SMS, jako přání na zeď, kam píší i lidé, kteří by mi osobně nepopřáli, ale nastražená událost jakožto připomínka mých narozenin jim nedá to neokomentovat…

Nechci však být příliš kritická. Tento článek v konečném důsledku bude mít stejný smysl a stejný důvod, jako výše zmíněný status. Jako jeden z mnoha jiných promluví lidem do duše a ukáže na něco špatného. Na druhou stranu se musí uznat, že Facebook je levnější. On je dokonce zdarma. Přání a oslavné fotografie nic nestojí. Mohu jich napsat kolik chci a označit na jedné fotce maximálně 50 přátel. Kdybych chtěla všem těm 50 lidem, kteří například nebydlím blízko mě, poslat SMS, musela bych mít doma tiskárnu a asi bych se nedoplatila. Podobné by platilo i s pohledy, dopisy a podobně.

Znáte sociální síť GigaCast? Že ne? To je ale velká chyba, jelikož tato síť ze Slovenska se pomalu snaží konkurovat i gigantům, jako je například Facebook. Nebojí se s nimi bojovat a její zakladatel nám poskytl tento rozhovor, ve kterém se ho na všechno podstatné vyptáme. Máme zde nový Facebook a nové Zuckerberga?

Asi se shodneme na tom, že Facebook nám umožňuje popřát daleko více lidem, než jsme schopni popřát bez něj. Například již zmíněná přání k narozeninám a potapetované zdi přáníčky, srdíčky a tak dále. Sama jsem na Vánoce odeslala kolem deseti SMS s přáním, přišlo mi jich přibližně stejně, nepočítám-li odpovědi na ta moje, ale na Facebooku bylo přání daleko více. Je to lehký způsob, jak popřát většímu množství lidí naráz, bez placení a na místě, které nás baví. V tom případě ale nechápu, proč si někteří stěžují a proč fungují tyto řetězovky, jako jsem ukázala výše. Pokud nám toto všechno skutečně vadí, ráda bych viděla, zdali lidé, co tyto statusy vymýšlí, zdali skutečně posílají SMS všem svým přátelům, chodím jim osobně popřát a povídají si s nimi i doma po telefonu. Pokud ano, chápu jejich názor, pokud ne, jdou sami proti sobě…

Věřím, že tento článek zapadne do tuctu podobných. Sama jsem jich několik četla. Věřím ale i tomu, že na základě tohoto článku usoudí lidé vlastní omezenost a budou rádi za to, jakou možnost nám Facebook dal. Zkuste místo psaní podobných statusů napsat jedno hezké přání, klidně na Facebook. A nebo, místo toho všeho, pozvěte přátele ven, pokud je to možné, a nebo jim zavolejte. Pak nebudete mezi těmi, kterým je určen tento a desítky jiných statusů…

Komentáře

Nahoru