Falešné profily na Facebooku: Krásné dívky s bisexuální orientací a vysokým vzděláním, přesto vám ublíží

Falešné profily na Facebooku: Krásné dívky s bisexuální orientací a vysokým vzděláním, přesto vám ublíží

Znáte to? Přidá si vás do přátel krásná dívka s tělem modelky, tisíci přátel, vysokou aktivitou na své zdi a dokončeným vysokoškolským vzděláním. Ráda by flirtovala, vezme chlapa stejně jako ženskou. Poté ale zjistíte, že stejných dívek se stejnými fotkami jsou na Facebooku tisíce…

Jedná se o falešné profily. Ty jsou většinou přesně takové, jak jsem popsal. Jejich úkolem je šířit spam a viry, získávat co nejvíce přátel a svoje profily pak prodávat. Ty jsou generované automaticky a podvodníkům velice zjednodušují práci. Informace v profilu jsou zcela náhodné, stejně jako město bydliště, narození, včetně školy, kterou vymyšlený člověk vystudoval.

Americká Komise pro cenné papíry dokonce uvádí, že 5 až 6 % účtů na Facebook je falešných, což je přibližně 42 až 50 milionů účtů. Facebook však tato čísla popírá a tvrdí, že jsou nepřesná a měření bylo provedeno jen na malém počtu uživatelů. Uvedl to server InsideFacebook.com.

Jak falešné profily vypadají?

Na Facebooku na podobné profily narazíte velmi často. Jen malá část z nich je řízena skutečnými dívkami, které rády koketují s ostatními, třebaže neznámými lidmi. Facebook jim umožňuje určitou „anonymitu“, stačí si vytvořit profil, nějak jej pojmenovat a vše, co na něj vloží, je jen v jejich rukou. Nemusí uvádět pravé jméno, bydliště, žádné kontakty. Třeba jim stačí jen ta fotka, co má připoutat pozornost ostatních…

To ale není náš případ. Naprostá většina těchto profilů je skutečně automaticky vygenerovaných za účelem spamování zdi a jiných podvodů. Mají vydělávat peníze, odkazují na různé webové stránky, třeba na podvodné slevové kupóny a další. Dívky úpěnlivě prosí o kliknutí, stovky jejich přátel krásným stvořením rády kliknou.

Přes 97 % falešných profilů tvoří ženy a většina z nich se hlásí k bisexualitě. Podle statistiky narazíte na Facebooku na bisexuála až 10x pravděpodobněji než v reálném světě. Falešné profily si také až 100x častěji tagují své fotografie a označují tak na nich svoje „přátele“, tedy další falešné profily, čímž je propagují.

Dalším jejich znakem je počet přátel. Od skutečných lidí mají až 6x více přátel, což je v průměru 726 přátel na jeden falešný profil. Praví uživatelé mají průměrně kolem 130 přátel. Asi není potřeba připomínat ještě jeden znak – velice odvážné fotografie, kterých je skutečně hodně…

Co se týče vzdělání, až 70 % falešných profilů uvádí vyšší nebo vysokou školu. Skuteční uživatelé mají toto číslo daleko nižší, je to kolem 40 %.

K čemu tyto profily jsou?

Profily jsou vytvářeny automaticky, jak už bylo řečeno výše. Jedna „dívka“ tak může mít třeba dvacet profilů. Mají za úkol získávat co nejvíce přátel a chovat se jako skuteční lidé. Je pravda, že se jim to většinou daří. Fotografie navíc nejsou „umělé“, nejsou na nich modelky v salónech nebo pornoherečky uprostřed scén. Většinou jsou to naprosto obyčejné dívky vyfocené i uprostřed nějaké činnosti (třeba nákupu, vaření apod.).

Základním cílem je šíření virů a spamů. Snaží se vyprovokovat svoje přátele k něčemu tím, že předstírají svoji krásu a náklonnost. Jinými slovy, flirtují a tím se snaží ostatní donutit k nějaké činnosti, třeba kliknout na odkaz. Mohou rovněž vyzdvihovat svoji výjimečnost, úspěchy v nějakém oboru, soutěži nebo jen ve škole. Prosí o pomoc, protože jsou v tíživé situaci, potřebují jedno kliknutí zbývající k výhře, dokonce mohou žádat i peníze.

V praxi je to pohádka a hromada osobních dat

Jak to funguje v praxi, si vyzkoušela čtveřice výzkumníků z univerzity v Britské Kolumbii. Ta vytvořila celkem 102 tzv. socialbots, což jsou právě programy pro napodobování chování skutečných lidí na Facebooku, a jeden program pro řízení těchto botů.

Výzkumníci rozeslali 8750 žádostí o přátelství a 3055 z nich bylo úspěšných. Rázem tak měli přístup k třem tisícům profilům skutečných lidí s jejich osobními údaji. Vytěžili z toho přes 46500 emailových adres, kolem 14500 adres domácností a mnoho dalšího. Vše mohli jednoduše zneužít.

I oni ale byli omezeni. Mohli odesílat jen 25 žádostí o přátelství denně, protože jinak riskovali odhalení Facebookem. Jemu se tento experiment vůbec nelíbil, přesto dokázal nedokonalost sítě proti podobným „útokům“. O tomto experimentu informovala BBC.

Lidé na internetu ztrácí zábrany. Mají tendenci chovat se jinak než v reálném životě. Měli bychom si však uvědomit, že na internetu jsou také lidé a jsou to dokonce ti samí lidé, které můžeme potkat venku na ulici. Nevěřme tedy na zázraky a nenaleťme „na špek“ podvodníkům, kteří zneužívají lidské důvěry. Přemýšlejme racionálně a nenechme se obelstít. Jedině zdravým rozumem nad nimi můžeme vyhrát, jinak mají vždy náskok…

Zdroj statistik: eWeek.com, Datarama.cz, BBC.comInsideFacebook.com

Komentáře

Nahoru