Tisková zpráva: Festival Ghettofest se vrací, ulice brněnského Bronxu ožijí poprvé na celý víkend

Festival Ghettofest se vrací, ulice brněnského Bronxu ožijí poprvé na celý víkend

Brno, 19. 5. 2014 -  Letos potřetí se bude v ulicích tzv. brněnského „Bronxu“ konat pouliční festival pro všechny, Ghettofest.  Svůj jubilejní ročník oslaví poprvé konáním po celý víkend, a to od pátku 6. do neděle 8. června. Jako vždy je zdarma a nabídka programu v ulicích Bratislavská a Hvězdová je letos ještě pestřejší než v minulých letech!

 „Naším cílem bylo oživit ulice „Bronxu“ nejen na jeden den, protože nabídka programu i poptávka po něm v minulých letech výrazně převýšila naši kapacitu,“ uvádí mluvčí festivalu, Alica Heráková. „Opět proto přinášíme program, který vystihuje multikulturalitu čtvrti tzv. „Bronxu“, letos ale nabízíme mnohem větší vyžití pro naše návštěvníky, jejichž účast opět očekáváme v tisících.“

Tradičně silná taneční složka bude letos poprvé reprezentována např. flamencem nebo krumpem  a  poprvé se v pouličním battlu utkají kromě street dance tanečníků také romské taneční skupiny. „Bylo to přání našich návštěvníků z řad Romů,“ říká taneční koordinátorka Eva Gerych. „Dali jsme jim prostor a oni sami organizují battle v romských tancích. Máme z toho ohromnou radost, je to pro nás důkaz, že festival funguje a místní ho berou za svůj,“ dodává.

V rámci hudební složky vystoupí například romsko – česká cimbálka, funky jazz skupina Čohanas, rapový MC gey, alternativní Japka nebo akordeonistka Žaneta Vítová. „Hlavní hvězdou festivalu je letos kapela 100®, která v březnu vydala novou desku,“ říká koordinátorka Šárka Kropáčková. „Jejich koncert na Ghettofestu bude jediné vystoupení v rámci tour k nové desce Freaky boys v Brně!“

Specifikem letošního festivalu bude venkovní kavárna v prostoru parkoviště na ulici Bratislavská, tzv. Platan café. „Kavárna bude sloužit jako prostor nejen pro odpočinek, ale především pro setkávání, oživení ulice jako takové prostřednictvím aktivit jako je bazar oblečení, vystoupení pouličních muzikantů, herců a kejklířů nebo sdílení kulinářských výtvorů a příběhů jejich autorek,“ vysvětluje dramaturg, Pavel Strašák.

Festival opět nabídne také odbornou část, diskuze, divadla, program pro děti, workshopy, živou knihovnu nebo městskou hru, která provede návštěvníky „Bronxem“ až na místo konání festivalu. Kromě tradičního romského jídla budou na festivalu zastoupeny také kuchyně dalších národností.

 „V pátek začneme promítáním na ulici, budeme promítat němý film Kabinet doktora Kaligariho s hudebním doprovodem Dj Toma Holiče,“ poodhaluje program mluvčí festivalu, Alica Heráková. „Sobota bude hlavním festivalovým dnem, který se bude konat nejen v ulicích, ale také v Muzeu romské kultury, v Clubwashi na ulici Stará nebo v novém klubu Stará Tkalcovna. V neděli pak dáme prostor sportu, organizujeme streetballový turnaj, budeme také promítat a festival zakončíme bohoslužbou ve veřejném prostoru za dobré soužití. Všechny srdečně zveme!“ dodává Heráková.

O festivalu:

Ghettofest je pouliční festival odehrávající se v Brně, ve vyloučené lokalitě přezdívané „Brněnský Bronx“. Jde o unikátní sociálně-kulturní festival vytvořený přímo pro toto místo. Jeho hlavními motivy jsou otevření – ghetta, myslí jeho obyvatel i ostatních Brňanů a naděje – pro lepší soužití, pro vzájemné respektování, a to bez konfrontací a vymezování. Ghettofest není proromský festival. Ghettofest je festival pro všechny! Jako takový je dobrovolnicky organizován lidmi, kteří v lokalitě žijí nebo k ní mají úzký osobní vztah, Romy i Čechy. Letos proběhne třetí ročník. Ghettofest je zdarma. 

Štítky: ,

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru