Dnes vyšlo 1 článků

Fotograf zachytil nejbláznivější festival na světě, lístky na hořícího muže pro umění můžete mít i online

Pokud byste projížděli nevadskou pouští Black Rock Desert zrovna v termínu konání festivalu Burning man tedy od 27. srpna do 4. září tohoto roku, zřejmě nevyjdete z údivu, co se vaším očím naskytne za zážitek. Netradiční město Black Rock City vyrůstá z písku pravidelně už 28 let. Že ho neznáte? O hodně přicházíte.

Co je festival Burning man?

Podívejte se na snímek z radaru TerraSAR-X na místo, které každoročně vzniká v rámci záštity festivalu:

Burningmam z vesmíru
Festival Burning Man trvá týden a v poušti ho organizuje sdružení Black Rock City LLC. Improvizované městečko, které zde kvůli akci vznikne, nabízí účastníkům mnoho. Primárně koncepci „dočasné autonomní zóny“ a prostor pro seberealizaci, svobodné setkávání a sdílení zážitků. Stručně řečeno, jde však hlavně o zábavu a umění. Najít zde můžete netradiční až bizarní kostýmy, světelné showa  nekončící party. Dále hudební, taneční  a umělecká představení. Pro festival každoročně vzniknou i velkolepé sochy, originální umělecká díla nebo speciální vozidla.

burning man Rok 2011 El Pulpo Mecanico art car Duane Flatmo Art of FireSpeciálně upravené vozidlo El Pumpo z roku 2011. Obdobných vozidel zde vzniká každoročně nespočet.

Lepší představu získáte po shlédnutí videa z akce:

Každý festival je zakončen více než úctyhodně a efektně. Pálením obřího uměleckého díla, nejčastěji ve tvaru postavy (proto název festivalu Hořící muž), které se vyrobí ze dřeva a na konci festivalu teatrálně spálí.  Z původní velikosti přes dva metry postava burning mana vyrostla až na úctyhodných 30 metrů. Podívejte se na fotografie před a po:

burning man hořící pár před

burning man po

V tomto videu můžete najít výčet 20 nejúžasnějších věcí, které díky festivalu Burning man spatřilo světlo světa:

Na festivalu je nutné dodržovat i jistá pravidla. Zakázány jsou zbraně, pyrotechnika či jízda po areálu rychlostí vyšší než pět mil za hodinu. Dále je potřeba se na akci vybavit vlastním jídlem, pitím a vše po sobě uklidit.

Historie festivalu Burning Man

Samotný vznik se datuje už v roce 1986, tehdy se však akce dala považovat spíše za plážovou party. Původními účastníky bylo pouhých pár set lidí, nicméně v současnosti se popularizací rozrostl festivalový dav až k 70 tisícům osob. Najdete tu fanoušky ze všech koutů světě. V roce 1990 bylo po potížích s úřady rozhodnuto přemístit rituál do neobydlené oblasti – na dno vyschlého jezera v severní Nevadě, kde každým rokem vyroste Black Rock City. Také byl změněn termín, aby se využilo celostátního volna na první zářijové pondělí tzv. Labor Day.

Za zmínku vždy stojí i více než zajímavé kostýmy:

Kde koupit lístky na Burning Man?

Vše o akci se dozvíte, pokud navštívíte oficiální stránky festivalu. Vstupenky si v případě zájmu můžete zakoupit na Viagogo zde, k dnešnímu dni jich však zbývá pouhých pár desítek od ceny 13.000 Kč. Pokud se chcete akce účastnit s vozidlem, je ještě zapotřebí dokoupit povolení pro vjezd a parkování (dalších cca 6.000 Kč).

Fotograf Anders Overgaard

Každoročně se akce účastní plno fotografů, nemusíte tedy na akci jezdit přímo. Anders Overgaard se účastnil ročníku Burning man v roce 2016 a nafotil natolik uchvacující fotografie, že vznikla kniha Nothing Left Behind. Vernisáž fotek k Burning manovi bylo možno spatřit dokonce minulém roce v centru Prahy, kde se promítala i videa. Díky nim měl návštěvník šanci zažít atmosféru festivalu na vlastní kůži.

burning-man-anders-overgaard-02-1440x960

Vydání knihy Nothing Left Behind se plánuje na 27. září 2017 (tedy v den začátku festivalu Burning Man 2017) a autor uvolnil několik fotografií, na které se můžete podívat sami. Galerie v New Yorku poté uspořádá velkolepou výstavu snímků.

burning-man-anders-overgaard-03-1440x960

Cena knihy 190 dolarů a v případě zájmu si ji lze zakoupit na oficiální stránce autora zde. Jedná se o limitovanou edici.

burning-man-anders-overgaard-11-1440x960

Zdroje foto: Burningman.org, Anders Overgaard, 

Zdroj: Everfest.com, Wikipedia.org, Metro.co.uk, SCMP.com, Burningman.org

Komentáře

Nahoru