Google Doodle dnes slaví 182. narozeniny ruského chemika Dmitrije Ivanoviče Mendělejeva

Pokud jste hned po ránu otevřeli stránku Google, možná jste si všimli nového Google Doodle pro dnešní den. Místo klasického loga Google se v minimalistickém prohlížeči objevuje obrázek, které zobrazuje 182. výročí narození Dmitrije Ivanoviče Mendělejeva, muže, který vytvořil periodickou tabulku prvků.

Dmitrij Ivanovič Mendělejev publikoval svou první tabulku prvků v časopise Ruské chemické společnosti v roce 1869, o rok později pak předložil tabulku přesnější, doplněnou o další prvky.

Mendělejev byl přesvědčen, že existuje zákon podle kterého se jednotlivé prvky řídí

Seřadil je tedy v pořadí podle atomové hmotnosti. Při tomto seřazení se rázem objevila určitá zákonitost i v ostatních vlastnostech prvků. Mendělejev tak získal 12 řad prvků, z nichž v každé se vlastnosti prvků periodicky opakují a atomová hmotnost neustále vzrůstá.

Jeho práce z roku 1870 nesla název Přirozená soustava prvků a její použití k udání vlastností prvků dosud neobjevených.

mendeleev_2728229f

Google Doodle

Periodická tabulka prvků se od roku 2011 konečně dočkala další změny

Prvky zatím v tabulce figurují s provizorními jmény odvozenými od svého protonového čísla – 115 ununpentium, Uup; 117 ununseptium, Uus; 118 ununoctium, Uuo a 113 ununtrium, Uut. Jde o tzv.transurany, což jsou prvky, které běžně v přírodě nenajdeme.

Mezinárodní Unie pro čistotu a aplikovanou chemii trvá na tom, aby jména vycházela z mytologie, připomínala nějaké místo, zemi či významnou osobu.

Screenshot_15

Zdroj: Thehindu

Komentáře

Nahoru