Dnes vyšlo 1 článků

Google investuje do robotiky, co nám to přinese?

V rohu kanceláře Googlu stojí dva humanoidní roboti v životní velikosti. Tedy momentálně ještě ne, ale v budoucnu by tomu tak mělo být. Google si to tak představuje a investuje mnoho peněz do výzkumů v oblasti robotiky.

Amazon má představy o tom, že budou jeho balíčky doručovat droni. Google jde ale ještě dále. Zřejmě má v plánu, že by jednoho dne z Google auta vyskočil automatizovaný robot, který by za vámi přišel až domů. A vypadá to, že vize Googlu se zdá dokonce realističtější než dodávací služba s drony.

Během posledního půl roku Google ve snaze vytvořit novou generaci robotů tiše získal sedm technologických společností. A v čele úsilí navíc stojí Andy Rubin – schopný muž, který udělal z Androidu dominantní operační systém smartphonů. Společnost sice neprozradí nic o svých konkrétních plánech, ale rozsah investic, který byl zveřejněn, mluví za vše. Ukazuje se, že se rozhodně nejedná o žádný malý projekt.

Andy Rubin

Andy Rubin je hlavou Google týmu, který se zabývá robotikou. Je rovněž mužem, který stojí za úspěšným Androidem.

Využití? Zatím ve výrobě, ale později i mezi lidmi

Momentálně není robotická snaha Googlu zaměřená na konečné zákazníky. Místo toho se společnost zaměřuje na cíle ve výrobě – třeba montáž elektroniky, která je nyní z velké části manuální. Podle několika lidí, kteří mají důvěrné informace, se snaží soutěžit se společnostmi jako je Amazon.

Nedávno začal Google experimentovat s dodáváním balíčků v městských oblastech pomocí Google Shopping Express. Mohl by se tedy pokusit zautomatizovat část tohoto procesu. Nákupní služba je k dispozici v několika lokalitách, jako je San Francisco. Jednou bude možná samozřejmostí automatizované doručování přímo do domu, které už nebude závislé na lidech.

„Musíme myslet na čas, máme desetiletou vizi,“ uvedl Andy Rubin.

Rubin, padesátiletý zaměstnanec Google, který má na starost právě nové úsilí v oblasti robotiky, pracoval v Applu a pak i v Carl Zeiss. Jeho schopnosti se Googlu budou jistě hodit. Sestrojil totiž například stěrač, který je natolik inteligentní, že se sám zapne, když prší. A přesně něčeho takového chce dosáhnout i spoluzakladatel Google Larry Page. Ten totiž argumentoval, že technologie by měly být nasazeny všude tam, kde by lidem ulehčily práci.

Rubin dává dohromady silný tým

Google rovněž získal několik startupů z USA a Japonska, které se v oblasti robotiky a umělé inteligence skutečně vyznají. Schaft je malý tým japonských robotiků, kteří nedávno vystudovali univerzitu v Tokiu a vyvinuli humanoidního robota. Podobné úspěchy mají na kontě i Meka a Redwood Robotics ze San Francisca. Bot & Dolly je zase výrobce robotických kamerových systémů, které byly nedávno použity k vytvoření speciálních efektů ve filmu „Gravity“. Industrial Perception je startup, který vyvinul systém vidění počítačů a robotickou paži pro nakládání a vykládání nákladních automobilů. Stejně byly odkoupeny i Autofuss, který se zaměřuje na reklamy a design, a Holomni, malá designová firma. Spojením těchto sedmi společností je Google schopen vytvářet technologie potřebné k vybudování mobilního a obratného robota.

Meka Robotics

Robot jedné z koupených společností – Meka Robotics.

Na rozdíl od futuristických X labs, které pracují na výzkumu věcí, jako jsou automobily bez řidiče a nositelná zařízení, je úsilí ohledně robotiky určeno spíše pro dřívější než pozdější využívání. Ještě však nebylo rozhodnuto, zda bude celý projekt zaštiťovat Google, či zda se odtrhne jako samostatná dceřiná společnost.

Robotická skupina Googlu v současné době sídlí v Palo Altu, kancelář má v Japonsku. Kromě zaměstnanců firem, které si Rubin podmanil, začal oslovovat i další robotické odborníky a programátory. V nejbližších deseti letech bychom se tedy měli dočkat.

Zdroje: NY times, cnbc

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru