Google oslavuje 182. výročí narození Eadwearda Muybridga pohyblivou animací

Velikonoční pondělí Google neoslavuje pomlázkou ani obarvenými vajíčky, ale pohyblivou animací Eadwearda Muybridga. Dnešní doodles znázorňují jeho koně v pohybu.

Eadweard Muybridge se narodil 9. dubna 1830 v Londýně a zemřel 8. května 1904. Byl to slavný fotograf a vynálezce, který ke své práci využíval hned několik fotoaparátů zároveň. Je vynálezcem tzv. zoopraxiskopu, což je vůbec první zařízení zobrazující pohyb ve filmu.

Zoopraxiskop funguje vcelku jednoduše. Je to vlastně kolo s nalepenými fotografiemi, které se rychle otáčí pomocí kliky a fotografie na něm tvoří „film“. Muybridge to znázornil například na běžícím koni.

Ukázka, jak to může vypadat.

Toto zařízení Muybridge vynalezl o mnoho let dříve, než trh objevil celuloidový kinofilm. Je rovněž považován za zakladatele chronofotografie, tedy oboru zabývajícího se záznamem rychlých pohybů, například zvířat, lidí a podobně.

Zdroj: Wikipedia

Štítky: ,

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru