Google překladač už umí vizuální překlad i do češtiny

Koncem července jsme se v Česku rovněž dočkali úžasné funkce Google Překladače, kterou v jiných zemích znají už nějakou dobu. Aplikace pro iOS a Android zvládá překládat v reálném čase. Stačí namířit fotoaparát na cizí slovo.

Vizuální překlad byl původně dostupný v sedmi jazycích (angličtina, francouzština, italština, němčina, portugalština, ruština a španělština). Nově přibylo dalších dvacet, kromě češtiny je mezi nimi i slovenština, polština nebo chorvatština. Většina přidaných jazyků je evropských.

Jak to funguje?

Spustíte aplikaci, nastavíte požadované jazyky a namíříte fotoaparát na text, který potřebujete přeložit. Může to být cokoliv – jídelní lístek, značka nebo nápis v obchodě. Na obrazovce telefonu se vám text přímo před očima změní v jiný jazyk.

Přitom k tomu nepotřebujete ani internetové připojení. Než odjedete do zahraničí, předem si stáhnete jazykové balíčky, které budete potřebovat. Jeden takový balíček je velký asi 2MB.

Podívejte se, jak to funguje v praxi.

Co dalšího ještě aplikace Google překladač umí

Google překladač se zlepšuje každým dnem. V letošním roce dokonce začala existovat komunita vícejazyčných mluvčí, kteří pomáhají zlepšovat kvalitu překladů. Hodnotí stávající překlady, opravují je a přidávají vlastní. Pokud jste zdatní v cizích jazycích, přidat se můžete i vy.

A vylepšuje se postupně i aplikace pro iOS a Android. Tohle všechno v současné době umí:

 • režim fotoaparátu – funguje velmi podobně jako vizuální překlad, ale ne v reálném čase. Cizí slovo je nutné vyfotit, zvýraznit na fotce text a na displeji uvidíte překlad
 • režim ručního psaní – hodí se pro čínštinu a jiné jazyky s neobvyklým písmem, kdy slovo pro překlad prostě nenapíšete s pomocí své klávesnice. Na displej nakreslíte slovo nebo písmeno a aplikace vám ho přeloží.
 • konverzační režim – nahrajete si větu v cizím jazyce a aplikace ji přeloží a nahlas přečte

vychod_exit

Nejčastěji překládané výrazy

U příležitosti představení funkce vizuální překlad pro češtinu Google zveřejnil i zajímavé statistiky.

Nejčastěji překládané výrazy z češtiny do jiných jazyků

 1. ahoj
 2. dobrý den
 3. děkuji
 4. ano
 5. ne
 6. dobrou noc
 7. na shledanou
 8. tak
 9. miluji tě
 10. jak se máš

Nejčastěji překládané výrazy z jiných jazyků do češtiny

 1. hello
 2. thank you
 3. hola
 4. how are you
 5. I love you
 6. awesome
 7. no
 8. te amo
 9. hallo
 10. good morning

Google Překladač denně přeloží 100 miliard slov do 90 jazyků. Jeden z šesti lidí, kteří mají přístup na internet, Překladač používá každý měsíc.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru