Hacker, který se naboural na Zuckerbergovu zeď, získá 11 000 dolarů

Hacker, který se naboural na Zuckerbergovu zeď, získá 11 000 dolarů

Hacker z Palestiny, který se naboural na zeď Marka Zuckerberga, aby upozornil na chybu, získal jako odměnu 11 000 dolarů. Ne nic se nezměnilo, Facebook ho odměnit odmítl. Ale našli se jiní lidé, kteří si jeho úsilí váží. Hacker získá peníze z online kampaně.

Kampaň GoFundMe, která chtěla odměnit hackera Khalila Shreateha, zvýšila jeho odměnu z původních deseti tisíc dolarů na jedenáct tisíc dolarů (zhruba 212 000 Kč). Našlo se totiž 237 dárců, kteří do kampaně přispěli celkem 11 916 amerických dolarů. Marc Maiffret, technický ředitel bezpečnostní firmy BeyondTrust, která zahájila snahu odměnit Shreateha ihned po tom, co to Facebook odmítl, napsal na stránky kampaně a poděkoval všem dárcům. Vyzdvihl důvody, proč to úsilí odměnit hackera za to stálo.

„Doufám, že to zvýšilo povědomí o významu nezávislých výzkumníků,“ napsal. „Doufám, že to také připomnělo jiným výzkumníkům, že zatímco práce s technologickými společnostmi může být někdy frustrující, nikdy bychom neměli zapomínat na větší cíl; pomoci internetové komunitě jako celku, stejně jako komunita pomohla darovat Khalilovi přes deset tisíc dolarů.“

Shreateh objevil bezpečnostní chybu, díky níž mohl napsat komukoliv na zeď bez ohledu na jeho nastavení soukromí. Jak jsme již psali, snažil se informovat bezpečnostní techniky Facebooku, ale ti mu nevěřili, tak se nakonec rozhodl napsat na zeď Zuckerberga.

Khalil napsal na Zuckerbergovu zeď.

Khalil Shreateh napsal na Zuckerbergovu zeď.

Facebook považoval jeho čin za porušení podmínek služby a pravidel programu, které zakazují testovat chyby na profilech opravdových lidí. Shreateh totiž chybu demonstroval na profilu své spolužačky.

„Nebudeme měnit naše zásady a vyplácet odměny výzkumným pracovníkům, kteří testovali zranitelnost na reálných uživatelích. Nikdy není přijatelné ohrozit bezpečnost nebo soukromí jiných lidí,“ napsal Joe Sullivan, šéf bezpečnostního týmu Facebooku.

Shreateh může být spokojený, protože 11 000 dolarů je pravděpodobně větší odměna, než jakou by mu dal Facebook. Největší odměna, kterou Facebook daroval, bylo 20 000 dolarů. Neexistuje žádný limit odměny, ale minimum je 500 dolarů.

Na stránce GoFundMe dárci ukázali svou podporu pro Shreateha.

„Udělal jsi správnou věc Khalile,“ napsal Marcus Milne, který přispěl 10 dolarů. „I když ti multimiliardář Zuckerberg odmítl předat malou odměnu, komunita čestných lidí ti dá odměnu a ocení tvou pomoc. Lidskost je stále naživu!“

„Khalile, gratuluji k nalezení chyby, člověče,“ napsal Andrej Makarov, který daroval 5 dolarů. „Ve Facebooku jsou hlupáci. Nenech se ovlivnit jejich blbostí, dále hackuj! Posílám pozdravy z Izraele.“

Kampaň GoFundMe pokračuje do té doby, než se ji její tvůrce rozhodne ukončit. Maiffret řekl, že se to chystá udělat, jakmile vyjde plán na převedení finančních prostředků Shreatehovi.

Zdroj: Mashable

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru