Dejte si pozor na to, co googlíte

Dejte si pozor na to, co googlíte

O tom, že jsou veškeré vaše kroky na Internetu pečlivě sledovány, se v poslední době mluví více než často. Teď se ukázal další důkaz toho, že to tak skutečně je. Žena se svým manželem si jen neškodně potřebovali něco vyhledat na Googlu. Tohle vyhledávání z nich ale udělalo teroristy, takže musela zasáhnout policie.

Bývalý zaměstnanec počítačové firmy Bay Shore a jeho manželka, spisovatelka Michele Catalano, byli vyšetřováni za to, že googlili „tlakový hrnec“ a „batoh“. Catalano uvedla, že ona vyhledávala „tlakový hrnec“ a její manžel zase hledal heslo „batoh“. Oba však na stejném počítači. A to byl osudný problém. Spojením těchto dvou výrazů se z nich stali potenciální teroristé.

 

A v čem je problém? Bezpečnostní orgány se jen snažily zabránit opakování situace, která se stala 15. dubna. Velký skandál s čečenskými bratry, kteří se rozhodli v cílové rovince maratonu v Bostnu zanechat tlakové hrnce naplněné hřebíky. Ty tlakové hrnce byly v batozích. Policie tedy nechtěla vidět další mrtvé, zraněné či další lidi s utrhanými končetinami. Je to pochopitelné. Ale zásah byl opravdu radikální.

Michele Catalano je z policejního zásahu otřesená:

„Asi v 9:00 seděl můj manžel, který byl náhodou doma, v obývacím pokoji s našimi dvěma psy. Zaslechl přijíždějící auta. Podíval se z okna a uviděl tři černá auta před naším domem. Dvě stála na chodníku a jedno se postavilo před Jeepa mého manžela, jako by ho chtělo zablokovat.
Šest mužů v ležérním oblečení se vynořilo z vozidel a když kráčeli k domu, rozdělili se. Dva šli směrem k zahradě na jedné straně, dva na druhé straně, dva směrem k předním dveřím.
Milion věcí prolétlo manželovi v hlavě. Žádná z nich však nebyla ta správná. Šel ven a muži ho pozdravili ukázáním svých odznaků. Mohl si všimnout, že všichni měli zbraně.“

Pak se policisté ptali na spoustu otázek. Máte nějaké bomby? Vlastníte tlakový hrnec? Už jste někdy viděli tlakový hrnec použitý jako bombu?

Happy end

Nakonec se však vyjasnilo a nedošlo k žádné dramatické přestřelce nebo zatýkání. Po 45 minutách si policisté potřásli rukou s manželem spisovatelky a odešli. Došli k závěru, že se nejedná o zločin.

„Tak to dneska chodí. Nemáme žádné soukromí. Pokud se snažíte zjistit, jak uvařit čočku, můžete se objevit na seznamu hledaných. Musíte si hlídat každou maličkost, kterou děláte, protože i někdo jiný je sleduje,“ naráží spisovatelka na problémy ohledně internetového soukromí.

Zdroje: newsday.com, medium.com, theatlanticwire.com, theguardian.com, obrázek:  prestige.co.uk

Komentáře

Nahoru