Honza Horák: Podnikání mě naučilo vážit si svého času

Honza Horák: Podnikání mě naučilo vážit si svého časuK dnešnímu rozhovoru jsme si vybrali Honzu Horáka. Na internetu jej najdete pod přezdívkou Gransy. Pro ty z vás, kteří netuší, o koho se jedná, tak Honza je majitelem jedné z největších webhostingových firem u nás Subreg.cz, jež se zároveň řadí mezi přední registrátory internetových domén.

Ahoj Honzo,
asi to už znáš, zkus se prosím našim čtenářům trochu představit. Já už jsem v pár větách trochu nastínil, ale i tak neuškodí, když trochu obšírněji uvedeš, co vlastně děláš. Jak ses dostal vůbec k podnikání atd. Naše čtenáře by také určitě zajímalo, odkud se vzal vlastně tvůj nick.

Pocházím z Prahy z panelákového „Jižňáku“, ale posledních několik let žiju v Pardubicích. V polovině devadesátých let jako děcko jsem chtěl sjednotit různé grafické utility pro MS DOS do jednotného balíčku doplněného podpůrnými skripty. A celé jsem to nazval Graficko Animační Systémy. Protože název byl extrémně dlouhý, použil jsem první dvě písmenka a vzniklo jméno GrAnSy. Tak nějak to ke mně přirostlo, že jsem to začal používat jako svou přezdívku už v době, kdy letěly chatovací služby alá Pokec od Atlasu a tak podobně :-). Po civilce, od roku 2004 jako OSVČ provozuju webhostingové služby a od roku 2009 jedu pod hlavičkou firmy Gransy s.r.o. Touhle dobou bych řekl, že patříme mezi velké webhostingové společnosti a mezi TOP registrátory v ČR (ve správě máme přes 180 000 domén).

Jak tě vlastně napadlo založit Subreg?

Jako webhostera, který od počátku vyvíjel služby tak, aby byly plně automatizované a „nemusel se o ně starat“, mě vytáčelo prostředí, které na českém trhu panovalo. Žádný z registrátorů nenabízel pořádné API a plnou automatizaci služeb. A jako člověk, který rád (minimálně virtuálně) cestuje, jsem dobýval exotické destinace formou registrací exotických TLD (pozn.: TLD, top-level domain, doména nejvyššího řádu-  viz článek o doménách), čímž rostla nabídka domén na G-hosting.cz. Začal jsem se tedy dívat v zahraničí po vhodných dodavatelích. Během nějaké doby jsem zjistil, že služby v zahraničí jsou úplně na jiné úrovni a napadlo mě agregovat plně automatizované registrace/správu domén od těchto dodavatelů do jednoho systému, co by nabízel levné registrace domén z celého světa. Web se měl jmenovat Domény Levně. Nevím už ani jakou náhodou, ale více času jsme věnovali práci na administraci, než pracím na webu samotném. Když už administrace začala být použitelná, měla k dispozici základní API, integrovali jsme to na G-hosting.cz a napadlo mě to nabídnout známým v okolí. A tak vlastně v roce 2007 vznikl projekt Subreg.CZ. Zájem o něj v dalším roce předčil zdaleka očekávání a tak došlo k vlastní akreditaci u CZ-NICu a celkově ke změně celé myšlenky – z webu agregující zahraniční dodavatele na web nabízející vlastní služby registrátora.

Dle statistik NIC.cz je u nás 64 registrátorů. Koho považuješ za vaši hlavní konkurenci (co se týče cen i poskytovaných služeb)?

Vývoj a záměr Subregu se v posledních letech hodně vyčlenil na velkoobchodní služby a služby především pro zahraniční registrátory a webhostingy. I přesto, že z námi spravovaných domén je nejvíce právě .CZ domén, vývoj na českém trhu způsobil, že snaha vyvíjet obchodní činnosti v oblasti .CZ domén je pro nás zcela minoritní. Díky tomu nemohu říci, že by pro nás byl někdo hlavní nebo vedlejší konkurence, protože zaměření služeb je úplně jiné, než u ostatních společností. I to je třeba důvod, proč jsme v seznamu registrátorů vedení v sekci „Velkoobchodní registrátoři“.

Co říkáš na Wedos :-)? Jak hodnotíš jejich cenovou politiku? Myslíš si, že je jejich marketingová strategie dlouhodobě udržitelná?

Podařilo se jim slušně rozvířit stojaté vody v oblasti hostingu, jejich cenová politika se mi nelíbí (pozn.: Wedos začal nabízet nejlevnější verzi sdíleného hostingu za necelých 30 Kč za měsíc oproti dosud běžné ceně kolem cca 200 Kč), zejména kvůli jisté degradaci trhu. Ale myslím si, že to mají spočítané dobře a vědí, co dělají.

Co nového chystá Subreg na tento rok?

Spousty věcí :-). Chceme finálně dokončit implementaci prodeje pres AfterNIC, dolaďujeme ještě nějaké právní záležitosti v oblasti poskytování lokálních kontaktů pro blízkovýchodní TLD, vedeme dlouhá jednání s mnoha dodavateli nejen o cenách, ale i o automatizaci jejich nezautomatizovaných služeb, dále je v plánu mnohem více rozvinout náš WhiteLabel Program a Registrar Program, což jsou nyní naše dvě nejstěžejnější služby. WhiteLabel umožnuje osadit náš interface svým vlastním designem, upravit si jednotlivé stránky, kontaktní údaje, hlavičky emailu a mnoho dalších věcí. Klient našeho partnera s námi pak nepřijde do styku (jen ve Whois) a partner získává pro sebe rozhraní za zlomek ceny jeho vývoje. Registrar Program je pak určený pro akreditované registrátory, kteří chtějí využít našeho systému pro automatizaci jejich akreditace. V tuto chvíli máme kromě českých firem ve správě i chorvatského, slovinského a tanzanského registrátora a jednáme s dalšími, mimo jine třeba albánským registrátorem. Díky napojení na náš systém mohou nabízet své domény pod svoji akreditaci plně automaticky a k tomu přidat ostatní TLD přes nás a zároveň my získáváme kvalitního partnera pro registraci exotických TLD pro naše klienty, kdy veškeré technické problémy s registrem řešíme sami. Poslední službou, kterou bychom chtěli v letošním roce rozšířit, je naše Registry Solutions – kompletní řešení pro správu vlastní TLD. V této době probíhá jednání s některými správci a uvidíme, jestli se zadaří utrhnout i kousek z tohoto trhu :-).

U každého typu podnikání nastane určitý zlom, kdy se z malé firmy (ryby) stane velká firma (velryba). Kdy tento bod zlomu nastal u vás?

Dle mého názoru to přišlo s ICANN akreditací. Toto byl opravdu velmi velký milník v našem podnikání. Otevřelo to mnoho příležitostí poskytnout zajímavé služby nejen na místním trhu, ale zároveň to otevřelo cestu do zahraničí, kde platí, že registrátor bez ICANN akreditace není nic.  Jako jediní v republice jsme byli zcela nezávislí u poskytování služeb u gTLD (gTLD = generické top level domény, používají pro například označení projektů neziskových organizací – například .GOV, .COM, .INFO) na cizích subjektech.

Co tebe motivuje v podnikání?

Různé věci :-). Asi každý člověk má ve svém životě sny, které si chce splnit. A aby je splnil, musí pracovat, to je jedna z věcí, co mě motivuje dlouhodobě. Intenzivnější motivaci pak jsou pravidelné meetingy a různé akce, na které jezdíme po světě a kde se scházíme s velkými zahraničními registrátory, kteří začínají využívat naše služby. Jejich nadšeni a zájem o hlubší spolupráci je pro mě opravdu velkou motivaci. Motivaci dostat se na jejich úroveň, posouvat naši firmu dále a patřit mezi špičku ve světě :-).

V Obchodním rejstříku jsi jako jednatel uvedený ty a Zdeněk Kubík. Jak bys popsal Zdeňka jako partnera v podnikání?

Zdeněk je investor a rádce :-). Jeho zkušenosti a rady nám pomohly tehdy projít celým akreditačním procesem u ICANN, který byl opravdu náročný. Pomohl nám rozvinout služby a to především v oblasti správy domén, hromadných operací a zároveň optimalizace zátěže. Taktéž nám znatelně pomáhal nejen ve vývoji Subregu, ale i v rozvoji webhostingu (akvizice station.cz a klenot.cz).

Věnuješ se pouze Subregu a nebo se podílíš i na jiných projektech? Pokud ano, které to jsou?

V rámci celé firmy neprovozujeme jen Subreg.cz (v zahraničí je Subreg znám jako Regtons.com), ale i webhostingové služby G-hosting.cz , Station.cz , Klenot.cz, poslední dva projekty byly koupeny v roce 2011. G-hosting je naše „dítě“. Tím to všechno začalo, G-hosting rozvíjíme od úplného začátku a to si zároveň myslím, že to je náš nejlepší webhosting, co nabízíme. Nabídka G-hostingu je široká od PHP 5.2, 5.3, 5.4, 5.5 přes Ruby, JSP až po VPS a dedikované servery.

V čem se podle tebe odlišuje Subreg a G-hosting od ostatních firem umožňující registraci domén / poskytující webhosting?

Subreg se odlišuje od ostatních firem v České republice především tím, že na většinu běžných TLD má svou vlastní akreditaci. Domény nepřeprodává, ale registruje je přímo sám. To nám nabízí maximální technickou volnost v implementaci různých služeb a samozřejmě i výhody v podobě zajímavých cen pro naše partnery. Dalším velkým rozdílem je obsah poskytovaných služeb. Krom základních služeb pro koncové zákazníky, přes rozšířené služby pro partnery z oblasti webhostingových společností, grafických studií a domainerů až po high-end služby pro registrátory a správce TLD.

Pokud vím, toto v ČR nikdo nenabízí. Vůči zahraničním registrátorům je to srovnáni už horší :-). V zahraničí, především v Německu a v USA, jsou firmy nabízející stejné, podobné nebo i lepší služby. A k těmto firmám se snažíme co nejvíce přiblížit. Avšak je pravdou, že z našeho interface, maximální automatizace a rozsáhlého API jsou nadšeni i tito zahraniční registrátoři, kteří od nás také odebírají různé služby, mnoha velkým registrátorům zajišťujeme registrace exotických koncovek nebo registrace komplikovaných národních domén jako jsou například domény s koncovkou .CZ, .HU atd. V oblasti webhostingu to odlišení už není tak velké, protože konkurence je v ČR opravdu hodně. Na co si však dáváme na G-hostingu záležet, je poskytování co nejvíce informací a co nejdetailnější nastavení jednotlivých hostingů. Naše administrace obsahuje například výpisy z logu mailserveru, aby klienti viděli příchozí nebo odchozí provoz na mailserveru a mohli například zavčas zabezpečit své kontaktní formuláře proti spamováni. Dále náš admin obsahuje velmi detailní nastavení spamfiltru – možnosti nastavit jednotlivé parametry SpamAssassina (SpamAssassin je program určený pro filtrování spamu v elektronické poště).

Jakou část tvoří čeští zákazníci? A jak moc se spoléháte na zákazníky ze zahraničí?

U hostingu je zhruba 95 % z České republiky nebo Slovenska, zbylých 5 % tvoří klienti z ostatních zemí.

U Subregu lze tento poměr vyčíslit dvěma počty. Tím prvních je počet zákaznických účtů. Z hlediska aktivních účtů je to 80 na 20 (80 % CZ/SK a 20 % aktivních účtů pochází ze zahraničí).

Z hlediska spravovaných domén pod těmito účty je ten poměr zhruba 60 ku 40. Tedy 60 % tvoří CZ/SK domény a 40 % zahraniční domény. Kromě zmiňovaných velkých registrátorů, kteří od nás odebírají některé TLD, máme mezi klienty nemalé webhostingové společnosti ze Slovinska (asi 50 % tamního trhu), z Maďarska, Ukrajiny, Itálie, Ruska a mnoha dalších zemí. Například jeden z ruských hostingů je naším 7. největším klientem.

Vzhledem k tomu, že poslední roky opravdu intenzivně rozšiřujeme služby do zahraničí, spoléháme se na naše zahraniční zákazníky samozřejmě mnohem více. Je to vsak dáno i úplně jiným stavem trhu v jednotlivých zemích oproti stavu na českém, potažmo slovenském trhu. Na našem trhu je už zcela běžné dotovat služby v oblasti registrace domén a takto zdegenerovaný trh je snad už jen v Polsku, kde pokud akce není „doména zdarma“, tak se nejedná o žádnou akci :-).

Co tě naučilo podnikání? Co ti dalo a naopak vzalo?

Podnikání mě naučilo hodně věcí :-). Asi největší z nich je to, že si mnohem více vážím svého času. Pak mě to donutilo mnohem více rozvíjet svoji angličtinu. A také mě naučilo se správně se rozhodovat. Jako rozený „programátor“ se s rozvojem firmy člověk učí i obchodním jednání, prodávat svůj produkt, atd. Co mi podnikání vzalo? Čas, koníčky a volnost. Ačkoliv každý říká, že podnikání dává volnost a že si může dělat pak, co chce, kdy chce atd, není to až tak úplně pravda. S rozvojem firmy roste i zodpovědnost, kterou člověk má a tím rostou i různé povinnosti. Dneska se prostě nemůžu sebrat a na pár měsíců zmizet a někde lítat po světě a užívat si. To jsem mohl kdysi – bez závazku, bez nějaké zodpovědnosti.

Jak vypadá tvůj normální pracovní den?

Můj pracovní den = můj každý den. Můj pracovní den začíná tím, že se probudím. A končí ve chvíli, kdy jdu spát. Člověku se pořád honí v hlavě myšlenky a nápady, co kde zlepšit, co předělat, co se asi zrovna dneska bude dít, kdo dneska napíše nebo zavolá. Jinak abych nějak zodpověděl tuhle otázku – dopoledne kontroluji, jestli všechno jede tak, jak má. Pokud support funguje, projedu a vyřeším nějaké emaily. Během dne pak řeším především administrativní věci, které se často neobejdou bez nějakého cestování po úřadech, poštách, firmách a ve večerních a nočních hodinách se věnuji vývoji – programování. Jsem hlavně noční člověk.

Považuješ se za workoholika?

Ne :-D. Tohle je těžké, člověk prostě pracuje už jen tím, že různě myslí na různé věci a říká si, jak co bude nebo nebude, co dělat nebo nedělat. Ale přesto, když slyším slovo „workoholik“, představím si člověka, co prostě dělá od rána do večera (a tím nemyslím právě přemýšlením).

Patříš k těm lidem, kteří si tahají práci i domů a nebo umíš přepnout a jakmile skončí pracovní doba, tak jdeš domů s čistou hlavou?

Já pracuji právě nejvíce doma :-). Celý život se kolem toho točí. Rad bych, aby si tohle lidé (zaměstnanci), kteří často nadávají na podnikatele a manažery, uvědomili – pokud podnikatel žije pro svoji firmu, tak pracuje nonstop. Neumí přijít domů a vypnout, zatímco klasičtí zaměstnanci tohle ve většině případů právě udělají.

Jaká aktivita ti pomáhá si vyčistit hlavu?

Spánek :-D.

Určitě máš i nějaké koníčky a nás by zajímalo jaké :-)?

Mám dva velké koníčky. Jeden se snažím trošičku plnit díky firmě. A na druhý mi bohužel poslední dobou nezbývá žádný čas. Velice rád cestuji a poznávám nová místa. Poslední rok a půl jezdíme na různé meetingy nebo oslovovat potenciální klienty v různých zemích a díky tomu člověk pozná i vcelku zajímavé destinace. Tím druhým je koníčkem, který se mě drží už od 10 let, je sbírání motýlů. Doma mám již docela bohatou sbírku exemplářů.

Co bys chtěl ještě v životě dokázat? Kam by ses chtěl dostat v rozmezí 5 let? A kam bys chtěl dostat Subreg?

Chtěl bych mít šťastnou a zdravou rodinu. Za Subreg (resp. Regtons) bych chtěl, aby firma patřila mezi TOP světové registrátory a byla uznávanou společností v tomto oboru. Rád bych se stal dodavatelem různých TLD pro většinu velkých registrátorů a v rámci Registry Solutions zajišťoval provoz alespoň jedné ccTLD (ccTLD = country-code TLD nebo též jako ccTLD, doména národní doména – například s koncovkou .CZ, .SK atd. Více v článku o doménách.).

Tento trh mají totiž rozdělený především firmy z Německa, USA a pár firem z Kanady a Austrálie. Věřím, že se tam může vetřít mezi ně i jeden drzoun z malé země uprostřed Evropy (pozn.: Honza myslel asi Čečensko:-)).

Nějaký tvůj oblíbený citát?

Žádný vyloženě oblíbený citát nemám. Ale mezi mé neoblíbenější motto patří jedna větička z Murphyho zákonů: „Co se může pokazit, to se pokazí!“

Tvé oblíbené jídlo a film?

Jídlo: Řízek :-).
Film: Poslední samuraj.

Otázka na tělo. Míšu Kolesu by zajímalo, zda byl při pořízení profilového fota použit stativ. Byl nebo nebyl?

Stativ použit nebyl :-).

Honzo, tímto tento křížový výslech končí. Díky za tvůj čas a za náš magazín Objevit.cz ti přejeme, ať se Subregu, G-hostingu a dalším tvým projektům daří i nadále.

Komentáře

Nahoru