HP končí s výrobou tabletů a vývoje WebOS, výroba notebooků na prodej

HP končí s výrobou tabletů a vývoje WebOS, výroba notebooků na prodej

Palmu, jako takovému se i přes potenciál, který měl ve svých produktech příliš ekonomicky nedařilo, ale nikdo z nás by si asi netipnul, že jeho kupcem a zachráncem bude HP. Palm byl prodán za cca 1,2 miliardy dolarů. Na druhou stranu – důvody HP jsou zřejmé, chce se vrátit tam, odkud odešlo. Zpátky na mobilní trh, který opustilo se značkou iPaq. V té době bylo HP přesvědčené unikátností a obrovského potenciálu jejich budoucího produktu. Obrovské investice do aplikací, rozvoje, operátorů, partnerů, reklamy a propagace často přesahovaly několik stovek milionů dolarů za rok a HP je ještě navýšilo. Jedno bylo však jisté. Palm se stane jednou z divizí HP, kterou povede Jon Rubinstein, který dosud šéfoval Palm jako takové.

HP nebude dále investovat

Jak víme, minulý rok v dubnu byla značka Palm, což je výrobce mobilních technologií, ale příliš se mu nedařilo, všichni se začali těšit na nové produkty typu smartphone, tablety od HP, které poběží na operačním systému WebOS, který vytvořila, ale nedokončila Palm. Plány byly velkolepé, dokonce s prohlášení šéfa HP vyplynulo, že od roku 2012 najdeme WebOS na každém počítači, tabletu i smartphonu. Bohužel, jak tomu již bývá, trh se s novinkou, která není moc rozšířená nemazal a minimální zájem vývojářů dokončil osud WebOS. Jinak to dopadnout ani nemohlo a HP oznámilo ukončení vývoje produktů, které měly běžet na WebOS a tím také upustilo od možnosti, nasadit jej od roku 2012 do svých produktů.

Jeden z bývalých vývojářů u HP prohlásil: „Začínat něco takového vedle iPadů s iOS a rozšiřujících se tabletů s Androidem nemělo HP žádnou šanci.„. WebOS chybí aplikace, je jich tak málo, že pro uživatele je to nezajímavý produkt. V celém USA bylo prodáno pouze 25 000 kusů, dalších 250 000 vyrobených kusů se již neprodá.

Z tiskové zprávy HP vyplývá, že se nyní chtějí vydat úplně jiným směrem, konkrétně do korporátního segmentu a od výroby veškerých spotřebitelských produktů postupně upustit úplně. Výroba notebooků, hardwaru, osobních PC bude zajišťovat samostatná firma, což může znamenat jen jednu jedinou věc a to prodej značky HP. Tím je také velmi nejistá situace všech prodejců HP u nás.

Historie se opakuje

Zasvěcení si určitě povšimnou určité podobnosti opakující se situace. IBM, které dříve patřilo mezi absolutní elitu na poli osobních PC a notebooků tuto oblast také opustilo a dnes jejich TOP produkt, slavné ThinkPady, vyrábí firma Lenovo. Těžko nyní soudit jak HP dopadne, zda nevyhodí jen další miliardy dolarů pro nic, jako to udělalo u Palm.

Je mu 19 let, vystudoval střední odbornou školu se zaměřením na IT a programování. Baví ho novinky ze světa HW, SW, také grafika a tvorba webových stránek.

Komentáře

Nahoru