HTML 5: nejzajímavější využití této technologie. Podívejte se na příklady!

HTML 5: nejzajímavější využití této technologie. Podívejte se na příklady!

Ve dnešním pokračování pátečního článku o webovém standardu HTML5 si ukážeme několik dalších zajímavých příkladů využití této technologie. Jděte s dobou a při tvorbě nových webových stránek využívejte standardu HTML5!

HTML5 a formuláře

Formuláře přidávají webovým stránkám další rozměr. Bez nich nemájí návštěvníci k dispozici přímou cestu komunikace s majitelem stránek. Vývoj nových formulářů začal již před mnoha lety z důvodu vylepšení “hloupých” formulářových prvků HTML4. Nové prvky nabízí třeba vestavěný validátor polí, konkrétně třeba kontrolu správnosti formátu e-mailu. Časem budou běžné i další prvky, jako např. kalendář, různé identifikátory průběhu, či formulářové prvky pro práci s mikrofonem či webkamerou, které momentálně k dispozici pouze omezeně.

Příklad formulář:

Zdrojový kód formuláře

HTML5 Canvas

Technologii Canvas vyvinula již před lety Mozilla a Apple. Jednalo se o reakci na potřebu kreslit rastrovou grafiku přímo v prohlížeči. Tato technologie se ale rozšířila tepve nedávno, když si ji vzal pod správu nejdříve WHATWG, později i konsorcium W3C. Jedná se o programové kreslení nejrůznějších objektů. Ideálně se hodí třeba pro vykreslování grafů.

Příklad Canvas graf:

Zdrojový kód grafu

HTML5 a Geolokace

Zajímavou novinkou HTML5 je také podpora lokalizačního API. Konkrétní poskytovatel této technologie pak záleží na používaném webovém prohlížeči. V případě Chromu a Firefoxu to je Google Geolocation API, nebo to může být klidně i nějaký GPS modul daného zařízení.

Příklad Geolokace:

Online verze Geolokace

HTML5 a Drag & Drop

Technologie Drag&Drop umožňuje určitou interakci s uživatelem vašich internetových stránek a to ať už se jedná o jednoduché nahrávání souboru na server pouhým “přetažením” do určitého pole nebo vyvolání nějaké předem nastavené akce.

Příklad Drag & Drop

Online verze Drag & Drop

Tak kdy?

Řada z vás si jistě pokládá otázku, kdy bude moct vyzkoušet všechny novinky standardu HTML5 v praxi. Ta však zůstává (a asi i dlouho zůstane) nezodpovězenou. Každý prohlížeč totiž zavádí technologie podle svého vlastního scénáře a jediné co dnes všechny prohlížeče bezpečně podporují jsou úplné základy ořezaného standardu od W3C. Snad se situace v příštím roce zlepší. Ovšem plné implementace technologie WebGL se v budoucnu asi jen tak nedočkáme, protože Microsoft jí stálé odmítá přijmout.

Závěrem snad už asi jen to, že podle posledních informací se chystá schválení okleštěného standardu HTML5 od W3C na příští léto. Tak snad.

HTML 5: pravda a mýty o budoucím standardu webových stránek

Jděte s dobou a při tvorbě nových webových stránek využívejte standardu HTML5! Realita dnešních webů je prostá a nudná. Většinu animačních efektů zprostředkovává běžný Javascript, či kaskádové styly CSS. V dnešním článku vám představíme “novou” rozšiřující specifikaci jazyka HTML, HTML5.

obrazek

Komentáře

Nahoru